שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

נתניהו: החוק היה פוגע בהתיישבות, נבנה עוד

אני מחויב לדמוקרטיה, הסביר ראש הממשלה אחרי שהכנסת דחתה לבקשתו את "חוק ההסדרה" ונתנה אור ירוק לפינוי בגבעת האולפנה. הוא הבטיח ש-300 משפחות חדשות יצטרפו לבית אל, ובמקביל נבחנת בנייה נוספת בהתנחלוית

שעות ספורות אחרי שהכנסת אישרה את "חוק ההסדרה" ונתנה למעשה אור ירוק לפינוי שכונת גבעת האולפנה בבית אל, התייצב לפנות ערב (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו מול המצלמות והבהיר כי החוק היה פוגע בהתיישבות ושהממשלה בראשותו פעלה באחריות. עם זאת, הבטיח לשכן 300 משפחות חדשות בבית אל וטען כי "אין ולא תהיה ממשלה שתומכת או תתמוך יותר בהתיישבות מהממשלה בראשותי".

 

עוד בערוץ החדשות:

ברק: ראש אמ"ן לא מבין במאבקי כוח

שולה זקן ל-ynet: עברתי השפלות ועינוי דין 

 

במקביל, במשרד השיכון כבר בוחנים בניית עוד מאות יחידות נוספות במקומות אחרים ביהודה ושומרון. גורמים המעורים בפרטים ציינו כי "הבלמים שהיו עד כה יוסרו, וכעת בודקים היכן ניתן לאשר עוד בנייה".

 

"ישראל היא מדינה דמוקרטית שבה הציות לחוק הוא נדבך יסוד בחיינו החופשיים", אמר נתניהו, "מדינת ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק. כראש ממשלת ישראל אני מחויב לשמור על החוק ואני מחויב גם לשמור על ההתיישבות. אין שום סתירה בין השניים. החוק שנדחה היום בכנסת היה פוגע בתיישבות. המתווה שהחלטתי עליו, הרחבת היישוב, העתקת הבתים והגנה משפטית בפני תקדים - המתווה הזה מחזק את ההתיישבות".

 

"עם זאת", אמר ראש הממשלה, "צריך לומר שזה יום לא פשוט ולא קל. העתקת בתים ממקומם, גם אם מדובר בחמישה בתים בלבד, זאת בוודאי איננה פעולה שהממשלה הזאת ששה לבצע". במקביל לנאומו של נתניהו, פעילי ימין החלו להקים אוהלים באזור גבעת האולפנה במטרה להתנגד לפינוי בבוא היום.

 

נתניהו. "העתקת הבתים - לא פעולה שאנו ששים לבצע" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו. "העתקת הבתים - לא פעולה שאנו ששים לבצע"(צילום: גיל יוחנן)

 

הכנסת מצביעה על חוק ההסדרה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכנסת מצביעה על חוק ההסדרה(צילום: גיל יוחנן)

 

ראש הממשלה הזכיר את תוכניתו להרחיב את בית אל וליישב בהתנחלות 300 משפחות חדשות. "אלה שחושבים שהם ישתמשו במערכת המשפט כדי להזיק להתיישבות, טועים", אמר במסר לארגוני השמאל, "בפועל ההפך הגמור קורה. במקום הקטנת בית אל - הרחבת בית אל. במקום פגיעה בהתיישבות - חיזוק להתיישבות. אני גם קיבלתי חוות דעת ברורה, אני מצטט - 'פסק הדין לא קבע שום הלכה וממילא אינו מהווה תקדים ואין לגזור ממנו גזירה שווה למקרים אחרים'".

 

"יש הנהגה אחראית בישראל" 

ראש הממשלה גם הזכיר את החלטתו למנות ועדת שרים לענייני התיישבות וביקש להודות לחבריו לממשלה אשר "גילו אחריות ברגע לא קל". הוא הדגיש כי "יש הנהגה אחראית בישראל. אני רוצה לומר כמה מילים, לאחיי ואחיותיי מציבור המתיישבים. אני מבין את כאבכם. אני שותף לו. אני פגשתי כמה מהמשפחות, ראיתי את האנשים, את הילדים. אני רוצה להגיד לכם מה שאמרתי להם - אין ממשלה שתומכת או תתמוך יותר בהתיישבות מהממשלה בראשותי. אין ממשלה שעמדה בפני לחצים כל כך כבדים שהיו יכולים לפגוע בהתיישבות".

 

צמיגים בוערים בכניסה לירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
צמיגים בוערים בכניסה לירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)
 

עימותים בירושלים אחרי ההצבעה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
עימותים בירושלים אחרי ההצבעה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"אנו פועלים בסביבה מאוד מורכבת", סיכם נתניהו, "גם מבחינה מדינית, בינלאומית ומשפטית. ובתוך המציאות המורכבת צריך לנווט בתבונה, בשיקול דעת ואחריות. חבריי בממשלה ואנוכי פעלנו כך עד עכשיו ונמשיך לפעול כך בהמשך. נמשיך לחזק את ההתיישבות ולחזק את הדמוקרטיה במדינת ישראל".

 

הפגנות ועימותים סביב ההצבעה 

69 חברי כנסת הצביעו בצהריים נגד החוק שלפיו מבנים שנבנו על קרקע פרטית ביהודה ושומרון יפונו רק אם בעל השטח פנה לבית המשפט תוך ארבע שנים. מולם התייצבו 22 ח"כים שתמכו בהצבעה של ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי).

 

מאות בני אדם הפגינו מחוץ לכנסת והתעמתו עם כוחות שיטור ומג"ב אחרי ההצבעה, וזמן קצר לאחר מכן הובערו צמיגים בכניסה לבירה. לפני כן, במהלך הדיון במליאה, חסמו מאות בני נוער לסירוגין את הצומת הסמוך לבית המשפט העליון.

 

 (צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח) (צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח)
(צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח)

 

מתנחלים בדיון בכנסת. "הורסים בתים בשביל כלום" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתנחלים בדיון בכנסת. "הורסים בתים בשביל כלום"(צילום: גיל יוחנן)

 

"ממשלת נתניהו החליטה להרוס בתים בשביל כלום", אמר אחרי ההצבעה אחד ממנהיגי המחאה, יהודה יפרח. "הזעם והכאב והנחשול הזה הופך לצונאמי אדיר של עם שדורש

צדק, פתרון, ציונות ולעשות את המעשה הנכון".

 

אתמול הבהיר נתניהו כי שר או סגן שר שיצביע בעד הצעת החוק ימצא את עצמו מחוץ לממשלה. השר יולי אדלשטיין וסגנית השר גילה גמליאל טענו שיצביעו בעד גם אם יפוטרו, אך בסופו של דבר שניהם לא השתתפו בהצבעה.

 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התנגד בחריפות לחוק ההסדרה והדגיש שוב ושוב בפני נתניהו שאסור שההצעה תאושר, בין היתר בגלל הנזק הבינלאומי האדיר שתגרום לישראל.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר פליישמן ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "המתווה שלי מחזק את ההתיישבות"
צילום: גיל יוחנן
אחד האוהלים בגבעת האולפנה. מתכוננים לפינוי
צילום: אוריה תדמור
המחאה נגד החוק
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים