שתף קטע נבחר

"תגיד לרבי מי אתה רוצה שיזכה"

מחר זה מתחיל, חגיגות יורו 2012: שליח ynet ספורט לאוקראינה, עמיר פלג, השתטח על קברו של רבי נחמן באומן וגילה מועמדת מפתיעה לזכות באליפות אירופה

בדצמבר האחרון סערו הרוחות במכבי ת"א. יום לפני המשחק האחרון בליגה האירופית מול דינמו קייב, מספר שחקנים ביקשו לנסוע לאומן, מרחק של 240 קילומטר, כדי לקבל ברכה בקברו של הרבי נחמן מברסלב. הצוות המקצועי בראשות המאמן ניר לוין דחה את הבקשה והסוף ידוע. שני אוקראינים הורחקו, מכבי הובילה 2:3, אבל גם בתשעה שחקנים קייב השוותה ל-3:3. השאלה מה יותר חשוב, אימון או אומן, נותרה פתוחה.

 

  • לונדון 2012 - אל תחמיצו את העמוד האולימפי של ynet ספורט

  • יורו 2012 - כל הנבחרות, הכוכבים, האצטדיונים והסיפורים החמים

  

אתמול, 48 שעות לפני משחק הפתיחה של היורו, לא ביקשתי רשות מהצוות המקצועי באגודת העיתונאים, ונסעתי לאומן. לפני שעמי הארצות, תרתי משמע, הולכים לרדוף חודש שלם אחרי הכדור, חייבים לבדוק מהי עמדת עם הסגולה בכל העניין שיתרגש עלינו בחודש הקרוב.

 

כתבנו באומן. אלפי יהודים (כולל סלבס) מגיעים (צילום: אדוארד דוקס) (צילום: אדוארד דוקס)
כתבנו באומן. אלפי יהודים (כולל סלבס) מגיעים(צילום: אדוארד דוקס)

 

ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, יליד פולין שגם היא תארח את המשחקים, אמר פעם: "לא חשוב מה יאמרו הגויים, חשוב מה יעשו היהודים". יש בזה

משהו, אבל מכיוון שלטורנירי הכדורגל היוקרתיים הנבחרת שלנו לא מגיעה, במקרה של היורו חייבים להכניס במשפט שינוי קל: "לא חשוב מה יעשו הגויים, חשוב מה יאמרו היהודים".

 

עשרות צדיקים קבורים באוקראינה, כולל הבעל שם טוב ורבי לוי יצחק מברדיצ'ב, אבל אף צדיק לא מדגדג את יחסי הציבור של חסידי הרבי מברסלב. מכיוון שהרבי הבטיח למי שיגיע לחגוג איתו בראש השנה, כי ידאג לשלומו, "לאורך ולרוחב" בעולם הבא, בכל חודש תשרי מגיעים לאומן אלפי יהודים עם ראייה לטווח ארוך. ביניהם היו גם אלי יצפאן, זאב רווח, דודו טופז ע"ה, דודו אהרון יבדל"א ולא מעט כדורגלנים, כמו למשל ברק יצחקי.

 

אומן 2012. חור רציני (צילום: אדוארד דוקס) (צילום: אדוארד דוקס)
אומן 2012. חור רציני(צילום: אדוארד דוקס)

 

אומן היא חור רציני, אי שם על הדרך בין קייב לאודסה. האוטוסטרדה שמחברת ביניהן מזכירה את כביש הסרגל בין מגידו לעפולה בשנות ה 60. עם זאת, בדרך החד־גונית והמשעממת יש אטרקציה ענקית אחת: הכפר ז'אשקוב, בו נולדה אמו של חיים נחמן ביאליק. כן־כן, השורשים של משוררנו הלאומי מצויים בפיזדיו־לוך.

 

חגיגת יורו 2012 ב-ynet ספורט:

  

זהירות על השריפות

אבל אחרי נסיעה של שלוש שעות, השבח לאל, הגענו ליעד. במרכז העיירה עקפנו אוטובוס צהוב משנת תרפפ"ו שנסע בלי דלק, אבל לא ממש היברידי. על הגג שלו היה גלון גז, נשבע לכם, שהניע אותו. ואז, בסוף העולם ימינה, נכנסנו לרחוב פושקינה, שבקצהו נמצא קברו של הרבי.

 

ילדי אומן. תרגום מאוקראינית לעברית ביידיש (צילום: אדוארד דוקס) (צילום: אדוארד דוקס)
ילדי אומן. תרגום מאוקראינית לעברית ביידיש(צילום: אדוארד דוקס)

 

באזור הזה, מסתבר, היו בשנים האחרונות הרבה שריפות, בגלל שהיהודים לא מכבים אש עם כניסת השבת. לכן גם באמצע הסמטה, על קיר אחד הבניינים, מופיע שלט באוקראינית: "מניעת שריפות היא חובתו של כל אחד", ומתחתיו אותו

שלט מתורגם לעברית: "זהירות על השריפות. חובה את כל אחד". ככה זה כשהבנאדם שמתרגם מאוקראינית לעברית מדבר בכלל יידיש.

 

בחזית של ”מינימרקט אומן” אני פוגש את אליהו, יהודי חביב עם פיאות מסולסלות שהתעניין מהיכן הגעתי. הסברתי שבאתי לכבוד היורו והחלטתי לקפוץ לביקור. אליהו הצביע לעבר הקבר במורד הרחוב בו נח נח... נחמן, ואמר בחיוך: "נו, אז תגיד לרבי מי אתה רוצה שיזכה".

 

מינימרקט אומן. מרכז המפגש (צילום: אדוארד דוקס) (צילום: אדוארד דוקס)
מינימרקט אומן. מרכז המפגש(צילום: אדוארד דוקס)

 

כ־25 החסידים שמתחזקים את המקום דווקא בנו מאוד על העפלה של נבחרת ישראל ליורו. הם אומרים שהמצווה הגדולה היא להביא כמה שיותר יהודים לקברו של הרבי, אבל חשוב לציין שהמצווה הזאת שווה גם הרבה מאוד מיליונים. לך תסביר את זה ללואיס פרננדז, היחיד שכן עשה כמה מיליונים מכל העניין.

 

עוד ב-ynet ספורט:

  

רק שתבינו את גודל הנזק, לא רחוק מהקבר של הרבי, הקים חסיד בשם עופר לביא מלונית המסוגלת לאכלס מאות חסידים. הברסלבים כבר הדביקו למקום את הכינוי "מחנה עופר". היום, בתקופה היבשה, תשלמו עבור חדר 20 דולר ללילה. בראש השנה, כשמתחילה הנהירה הגדולה מישראל, זה כבר יעלה 480 דולר. והיהודים משלמים.

 

"תגיד לרבי מי אתה רוצה שתזכה" (צילום: אדוארד דוקס) (צילום: אדוארד דוקס)
"תגיד לרבי מי אתה רוצה שתזכה"(צילום: אדוארד דוקס)

 

או ספרד או ארגנטינה

אז הנבחרת שלנו לא הגיעה לאוקראינה, ועדיין, גיורא שכטר (שאפילו לא שמע על איתי), מהחסידים שמתפעלים את האתר, בונה על בואם של מאות ישראלים למשחקי היורו בקייב. "לפני חצי שנה, כשקראתי באינטרנט על שחקני מכבי ת"א שהיו בקייב, ועל המאמן שלא הרשה להם להגיע לאומן, בא לי לבכות", מספר שכטר עם צאתו מהטבילה במקווה. "ממש היו לי דמעות בעיניים. אתם כבר נמצאים פה ליד, אז לא לבוא לקבר של הרבי? זה משהו הזוי לגמרי. יש יותר מלקבל ברכה מהרבי לפני משחק?!".

 

אז עכשיו לפחות שכטר מקווה למנף את היורו לטובת העניין. בכיס הוא מחזיק צעטלע עם תאריכי כל המשחקים שייערכו בקייב, והוא וחבריו מקווים שהישראלים שיגיעו למשחקים בעיר, החל מה־11 ביוני, לא יעשו את הטעות של ניר לוין. לצורך זה הם גם הקימו את "קו החסד", שנועד לאפשר לכל יהודי שיגיע לקייב להגיע לאומן באוטובוס, גם אם מצבו הכלכלי אינו מאפשר זאת.

 

כתבנו עם היהודים באומן. "אנחנו שולטים בעולם" (צילום: אדוארד דוקס) (צילום: אדוארד דוקס)
כתבנו עם היהודים באומן. "אנחנו שולטים בעולם"

 

לשכטר גם יש הסבר מדויק מדוע דווקא אוקראינה זכתה באירוח, וזה ממש לא קשור למישל פלאטיני והחברים שלו מאופ"א. "התפיסה שלנו מהזווית הרוחנית", הוא אומר, "שכל האירוע מתרחש כאן כדי לאפשר לאנשים שאוהבים כדורגל לקבל את תורתו של הרבי".

 

ומה הרבי היה אומר על זה שנבחרת ישראל מפשלת יותר מארבעים שנה?

"קטונתי, אבל אני מניח שהרבי היה אומר שאנחנו היהודים שולטים בעולם. בחברה, בכלכלה, בהכל. רק חסר לנו שגם בספורט נשלוט בהם. לפחות בזה שהגויים ייהנו".

 

כשאני שואל את החסידים ברחוב מי כאן מבין כדורגל, הם שולחים אותי לפיצה של ראובן עזר, ליד בית המלון "מעיינות החיים", שנמצא דווקא מול הקבר. עזר (29) חי באומן כבר עשר שנים והוא אוהד שרוף של בני סכנין. סתאאם. ברור שהוא אוהד את בית"ר ירושלים, ורואה את כל המשחקים שלה באינטרנט. מכיוון שארקדי גאידמק לא מספק כיום את הסחורה, הנה הבשורה לאוהדים בציון היישר מאומן: "בסוף יהיה כסף. אני סומך על איציק קורנפיין".

 

אחר כך עזר גם עדכן אותי שהוא שמח שמכבי פ"ת ירדה ליגה ("אלוהים העניש את לוזון"), והודיע שבכוונתו להגיע לגמר היורו בקייב: "יש לי בחור שהוא ספסר ויארגן לי כרטיס ב־300 יורו".

 

ומי לדעתך תזכה ביורו?

"או הספרדים או הארגנטינאים. בטוח לא ברזיל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אדוארד דוקס
הרבי באומן
צילום: אדוארד דוקס
מומלצים