שתף קטע נבחר

יוון: פוליטיקאי ניאו-נאצי היכה אשת שמאל. צפו

היצרים התלהטו בתוכנית בוקר בטלוויזיה היוונית, כשחבר פרלמנט ממפלגת "השחר המוזהב", שמנהיגה הכחיש את קיומם של תאי הגזים בשואה, התווכח עם שתי נשות שמאל בכירות. הוא שפך מים, צעק, היכה אחת מהן בפניה שלוש פעמים - ונעצר

דובר המפלגה הניאו-נאצית ביוון, "השחר המוזהב", חולל הבוקר (יום ה') סערה כשתקף פיזית שתי נשות שמאל בכירות במהלך פאנל בתוכנית בוקר של ערוץ טלוויזיה בארצו. תובע ציבורי הורה לעצור אותו מיד.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

הרוחות התלהטו במהלך התוכנית הפוליטית בערוץ הטלוויזיה הפרטי "אנטנה", כשהסובבים דנו במצב הפוליטי והכלכלי הקשה של המדינה, שתלך ב-17 ביוני לבחירות זה הפעם השנייה בתוך חודש וחצי. בחירות שנערכו בחודש שעבר לא הניבו יתרון ברור מספיק לאף מפלגה, ואף גורם לא הצליח להקים ממשלה.

 

צפו בתקיפה בשידור הבוקר:

 

במהלך התוכנית הבוקר נפגע דובר מפלגת "השחר המוזהב", איליאס קסידיאריס, מדבריה של חברת מפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה" רנה דורו על תיק משפטי המתנהל נגדו. קסידיאריס, בן 31, קם מכיסאו ושפך בהפגנתיות מים מכוס לעברה של דורו כשאמרה שיש "משבר דמוקרטיה לנוכח העובדה שאנשים שיקחו את המדינה 500 שנה אחורה נכנסו לפרלמנט היווני".

 

לאחר מכן פנה קסידיאריס לעבר חברת פרלמנט בכירה מטעם המפלגה הקומוניסטית, ליאנה קנלי, שקמה מכיסאה עם עיתון בידה ונראתה כמי שעומדת להשליך אותו על קסידיאריס. מנחה התוכנית, גיורגוס פפדקיס, קם אל קסידיאריס בניסיון להרגיע אותו, וקרא לעברו "לא, לא, לא!". אולם קסידיאריס, ששירת בכוחות המיוחדים של צבא יוון, היכה את קנלי בפניה שלוש פעמים. קסידיאריס נבחר לפרלמנט ביוון בבחירות שנערכו בחודש שעבר.

 

דובר הממשלה, דימיטריס ציודרס, מסר בעקבות האירוע המביש: "הממשלה מגנה באופן הנחרץ ביותר את ההתקפה של דובר מפלגת 'השחר המוזהב', אליאס קסידיאריס, נגד ליאנה קנלי ורנה דורו. ההתקפה הזו היא התקפה נגד כל אזרח דמוקרטי". ציודרס קרא למפלגת "השחר המוזהב" לגנות בעצמה את מעשיו של קסידיאריס.

 

סמל שדומה לצלב הקרס

בבחירות שנערכו בחודש שעבר ביוון זכתה מפלגת "השחר המוזהב" הקיצונית ב-21 מתוך 300 מושבי הפרלמנט, וכך נכנסה לראשונה אי-פעם לבית הנבחרים. היא עשתה זאת תוך שהיא מנצלת כמו מפלגות קטנות אחרות את אכזבת היוונים מהמפלגות הגדולות, שלא הצליחו לייצב את הכלכלה היוונית.

 

מנהיג מפלגת "השחר המוזהב", ניקולאוס מיכלוליאקוס, הכחיש לאחרונה את קיומם של משרפות ותאי גזים במחנות ההשמדה הנאציים, למרות מחאת הבכירים ביוון וראשי הקהילה היהודית. אחרי היוודע תוצאות הבחירות בחודש שעבר השמיע מיכלוליאקוס הצהרות חריפות נגד הזרים בארצו. "כל המהגרים, כל המהגרים הלא-חוקיים - החוצה. החוצה מארצי והחוצה מביתי", אמר במסיבת עיתונאים לאחר פרסום התוצאות, והדגיש בפני הזרים כי כעת יש להם סיבה לפחד.

 

אנשי המפלגה הניאו-נאצית מפגינים במרכז אתונה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנשי המפלגה הניאו-נאצית מפגינים במרכז אתונה(צילום: רויטרס)

 

כשהוא מוקף בגברים חסונים חובשי כובעים אדומים, צעד אז מיכלוליאקוס מול העיתונאים הזרים הרבים שצילמו אותו באתונה וקרא לעברם: "אירופה של האומות חזרה! זכרו זאת! יוון היא רק ההתחלה!". תומכיו קראו בתגובה "יוון שייכת ליוונים". הוא כינה את הזרים "שקרנים" והטיח בהם: "עליכם להתבייש בכל השקרים שלכם". העיתונאים שאלו אז את מיכלוליאקוס כיצד הוא מתכוון לממש את כוונתו להיפטר מהמהגרים בארצו וזה השיב בקוצר רוח: "השתמשו בדמיון שלכם".

 

מסיבת העיתונאים ההיא שכינס מיכלוליאקוס נפתחה בקריאה לכל הנוכחים לקום על רגליהם לאות כבוד - כולל העיתונאים. ברקע נתלה דגל המפלגה - סמל יווני עתיק שדומה לצלב קרס. יצוין כי חרף הסממנים החיצוניים הבוטים והאידיאולוגיה

הלאומנית, חברי המפלגה מתנגדים להגדרתם כ"ניאו-נאצים". במשרדיה מוצגים לרווחה ספרים העוסקים בעליונות הגזע

הארי, אך חבריה דוחים האשמות בדבר אלימות נגד זרים.

 

רק לפני שנה הייתה "השחר המוזהב" קבוצה זניחה, ובבחירות הקודמות זכתה רק ל-0.23% מקולות הבוחרים. אולם התנגדותה לתוכנית החילוץ האירופית ולגזרות שהביאה עמה סייעה לקדמה בקרב היוונים. גם הבטחותיה "לנקות" את יוון מזרים קסמו ליוונים החוששים מעלייה בפשע בצל המשבר הכלכלי. בשכונות מסוימות באתונה חבריה זכו לאהדה לאור פעולתם לטובת הכלל - תרומת מזון למשפחות נזקקות וליווי קשישים לכספומטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכות במהלך השידור הבוקר בטלוויזיה היוונית
מומלצים