שתף קטע נבחר

מבצע ענק: עשרות זרים עצורים באילת ובמרכז

55 זרים נעצרו מאז הבוקר במבצע רחב היקף שמנהלת רשות האוכלוסין וההגירה. גורם ברשות מסר כי הפקחים עצרו עד כה 30 זרים בבתים ובמלונות. גם ארגוני הזרים מדווחים על פשיטות על בתים ועל מעצרים. המבצע בעיצומו

רשות האוכלוסין וההגירה מקיימת הבוקר (יום ב') מבצע רחב היקף באילת ובמרכז הארץ נגד הזרים. עד כה נעצרו 55 זרים. פקחי מינהל הזרים והאכיפה של הרשות פשטו על בתים ועל מלונות בניסיון לאתר דרום סודנים שניתן לגרש לפי החלטת משרד הפנים המגובה בפסיקת בית המשפט.

 

סמוך לשעה 12:00 עדכנו ברשות האוכלוסין וההגירה שעד כה נעצרו 55 שוהים בלתי חוקיים: 45 מדרום סודן, 3 מניגריה, 2 מסין, 2 מגאנה אחד מחוף השנהב, אחד מהפיליפינים ואחד טרם זוהה.

 

זרים במעצר, הבוקר באילת  (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה)
זרים במעצר, הבוקר באילת (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה)

 

המאבק במסתננים - דיווחים קודמים ב-ynet:

דרום סודן תחילה: "בשדרות מסוכן מבאריתריאה"

הפגנת מבקשי מקלט בת"א: "פליט הוא לא סרטן"

למרות עמדת היועץ: יוחמר עונש מעסיקי מסתננים  

 

גורם ברשות האוכלוסין וההגירה מסר ל-ynet: "התחלנו לעבוד לפנות בוקר. נעצרו זרים בתוך בתים ובמלונות באילת. אנחנו מתשאלים אותם כדי לבדוק מי מדרום סודן ומי שוהה שלא כחוק". גם ארגוני הזרים דיווחו על כך שפקחים פשטו על בתים ועצרו זרים. טרם נמסרה תגובה רשמית של הרשות והמבצע עדיין בעיצומו.

 

אחת מפעילי זכויות האזרח המתגוררת באילת אמרה ש"קיים חשש רב בקרב הפליטים שהבינו שהם לא בטוחים. מדובר באנשים שהגיעו ממדינות שבהן מתחוללים קרבות, אנשים שיש סכנה לחייהם אם יחזרו לארצם. מדינת ישראל לא בחנה את מעמדם והחליטה באופן גורף לעצור את כולם. לא נתנו להם אפילו יומיים להיערך".

 

הפעילה הוסיפה כי "תחשוב, יש כאן אנשים שחיים כבר חמש ושש שנים במדינה ונותנים לנו שבוע, זה אבסורד. עד כמה שהבנתי, חלק מהאנשים נעצרו ברחוב וכאשר עצרו אותם לקחו להם מיד את הטלפון הנייד וזאת כדי שלא יוכלו להודיע ולהזהיר פליטים נוספים, ועד כמה שידוע לי מבלי שהייתה להם היכולת להתארגן. לא פלא שעשרות ומאות החליטו להתחבא. בכל מדינה נאורה הם היו מקבלים את האופציה של הגשת בקשה למקלט מדיני או להכרה במעמד פליט, לפי אמנת ז'נבה וכאן החליטו להחזיר אותם כמו חיות לטבח".

 

הפגנת דרום-סודנים בתל אביב, אמש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנת דרום-סודנים בתל אביב, אמש(צילום: רויטרס)

 

ביום חמישי שעבר דחה בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים את עתירת ארגוני הסיוע נגד החלטת שר הפנים להפסיק את מדיניות "ההגנה הקולקטיבית" על אזרחי דרום סודן ששוהים בישראל ואיפשר למעשה את התוכנית לגרש את אזרחי דרום סודן בחזרה לארצם. שר הפנים אלי ישי הנהיג במשך שנים מדיניות של "הגנה זמנית" או "הגנה קולקטיבית" על אזרחי דרום סודן ששהו בישראל. מכוח מדיניות זו, האזרחים הזרים לא הורחקו.

 

בינואר 2012 הודיע השר ישי על שינוי המדיניות ולמעשה על גירושם של נתיני דרום סודן שלא יעזבו מרצונם עד סוף חודש מרס. ארגוני הסיוע שעתרו לבית המשפט טענו כי בדרום סודן מתרחשת לחימה ושמצב זה לא השתנה מהותית לאחר ההכרזה על עצמאות המדינה ב-2011.

 

"אין בעיה בדרום סודן" 

במענה לעתירה נתן בית המשפט צו ארעי שמנע את הגירוש עד למתן תגובת המדינה והחלטה בעניין. בתגובת המדינה שהוגשה כעבור כחודשיים נטען שנעשתה בדיקה יסודית ועדכנית של המצב בדרום סודן וזאת בין היתר באמצעות ביקור של שני שגרירים בעבר ובהווה במדינה. חוות דעת מקצועית של משרד החוץ שצורפה לתגובה קבעה כי חוסר היציבות מתרכז בעיקר בגבול עם הצפון.  

 

בפסק הדין שניתן ביום חמישי, הבהיר השופט ד"ר יגאל מרזל כי העתירה של ארגוני הסיוע אינה עוסקת במישור ההגנה של דיני הפליטים וכי בקשות פרטניות למעמד פליט (כ-100 במספר) הוגשו

 והן נבחנות בנפרד על ידי משרד הפנים. לפי בית המשפט, המחלוקת בין הצדדים הייתה בשאלה אם להמשיך את מדיניות "ההגנה הקולקטיבית".

 

השופט מרזל קבע שהעותרים לא ביססו את הטענה שלפיה שר הפנים חייב להמשיך במדיניות "ההגנה הקולקטיבית" דווקא. בנוסף, השופט דחה את עמדת ארגוני הסיוע שלפיה החלטת ישי התקבלה על יסוד תשתית עובדתית לא עדכנית ושגויה. השופט אף קבע כי חוות הדעת של משרד החוץ היא מקצועית ומפורטת. 

 

אתמול החל מעצר הזרים שעליו הכריז השר אלי ישי. באילת נעצרו אתמול 13 זרים, ושמונה אזרחי דרום סודן נוספים נעצרו במקומות אחרים בארץ. הם מועמדים לגירוש. זה קרה למרות שרשות האוכלוסין וההגירה הודיעה שתאפשר לאזרחי המדינה השוהים בישראל לעזוב מרצונם, ולא תחל במעצרים השבוע. השר ישי אמר ל-ynet כי אין סתירה בין הדברים: "מי שיגיע למשרדים שלנו - לא ייעצר. יש לו שבוע לעזוב. מי שמסתתר ומתחמק נעצר. מי שלא מגיע - אין לו כוונה לעזוב ואנחנו עוצרים אותו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זרים בדרום תל-אביב, הבוקר
צילום: ירון ברנר
מומלצים