שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נטורי קרתא על חילול יד ושם: זה לא אנחנו
  הפעילים בזרם הקיצוני ביותר בקרב החרדים: "מדובר כנראה בהזויים משולי המחנה שלא מייצגים אף אחד". ניצולי שואה התקשרו להביע זעזוע מהמעשים בפני ארגוני הסיוע

  טביעות האצבע החרדיות ניכרות על כתובות הנאצה שרוססו הלילה (יום ב') על קירות "יד ושם", אבל הפעם גם הפעילים הקיצוניים ביותר במגזר מתנערים מהמעשה. מרדכי הירש, מראשי פלג "נטורי קרתא" האנטי-ציוני, אמר ל-ynet כי פעיליו אינם אחראים למעשה, והפנה אצבע מאשימה דווקא לעבר חוגי הימין הקיצוני, המוחים על הכוונה לפנות בתים בבית-אל ובמגרון.

   

  עוד בחדשות ynet

   

  במוזיאון יד ושם התגלו מוקדם יותר עשר כתובות נאצה בגנות הציונות. בין השאר נכתב: "תודה להיטלר", ו"מדינת ישראל היא האושוויץ הרוחני של עדות המזרח". על הכתובות חתומה "היהדות החרדית העולמית".

   

  מנקים את הכתובות. יד ושם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הירש, בנו של הרב משה הירש שהיה מקורב ליאסר ערפאת ואף כיהן כשר בממשלה הפלסטינית, טען: "זה לא מישהו מהאנשים שלנו, אני מניח שמדובר בחרד"לים" (כינוי לזרם החרדי-לאומי בציונות הדתית). הוא סירב לומר מה דעתו על הכתובות עצמן, והסביר: "אני לא יכול להתייחס למשהו שלא ראיתי בעיניים".

   

  גורם נוסף המקורב לחוגים הקיצוניים בעדה החרדית אמר כי יש שמזדהים אידיאולוגית עם מעשים חמורים אחרים הנעשים על ידם, כמו חילול בית הכנסת העתיק בחמת טבריה, אך האירוע ביד ושם אינו כזה. "מדובר כנראה בהזויים משולי המחנה שלא מייצגים אף אחד", טען, "אתה מדבר איתי פה על חולי נפש ממש".

   

  "לא מתאים אפילו לאנטישמים הכי גדולים בעולם" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  "לא מתאים אפילו לאנטישמים הכי גדולים בעולם"(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  לדבריו, "כתובות מזעזעות כמו 'תודה להיטלר על השואה' לא מתאימות אפילו לאנטישמים הכי גדולים בעולם". הוא עצמו, כמו גם מרדכי הירש, הצדיקו בינואר השנה את "מיצג השואה" של מפגינים חרדים וילדיהם, שענדו על בגדיהם טלאי צהוב בעצרת במאה שערים.

   

  לעומת שני המגנים, פעיל חרדי-קיצוני נוסף האשים דווקא את התקשורת, שלטענתו לא הבינה נכונה את המסר של מרססי הכתובות קירות המוזיאון. "כל אחד יכול להתחזות ולחתום 'היהדות החרדית העולמית', אבל אי אפשר לדעת מי באמת עשה את זה, בכל מקרה, מה שנכתב שם זה שהציוניים צריכים לומר להיטלר תודה על השואה, ולא שהחרדים עושים את זה". 

   

  עוד הסביר: "אם אכן עשה את זה מישהו 'משלנו', הוא רק רצה להציב מראה מול פניהם של הציונים, שצריכים להודות על השואה, כי בלעדיה לא הייתה קמה מדינה. על הכתובת הזו הוא חתם 'המאפיה הציונית העולמית', לא כחרדי. אבל כשלתקשורת לא נוח, היא פתאום לא מבינה".

   

  מרכז הארגונים של ניצולי השואה הביע זעזוע ושאט נפש מהוונדליזם ומכתובות הנאצה. "אנו דורשים ממפכ"ל המשטרה למנות צוות חקירה מיוחד על מנת להביא לדין את האחראים למעשה המכוער והנפשע", אמר אבי רוזנטל, מנכ"ל מרכז הארגונים של ניצולי השואה. מאז פרסום הידיעה דווח על שיחות טלפון רבות של ניצולי שואה שאומרים שיש במעשה פגיעה במדינת ישראל ובזכר נספי השואה.

   

  סגן המפכ"ל, ניצב ישראל יצחק, הנחה את מחוז ירושלים להקים צוות חקירה מיוחד שיסתייע ביחידות ארציות כדי לעשות את מירב המאמצים כדי להביא את המבצעים לדין. לדברי יצחק, "אני רואה בחומרה רבה את חילול אתר ההנצחה הלאומי לשואה ולגבורה יד ושם. נעשה הכול על מנת לעצור ולהביא את המבצעים לדין".

   

  בהכנת הכתבה השתתף עומרי אפרים
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חילול האנדרטה
  צילום: אוהד צויגנברג
  כתובות על קיר המוזיאון
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים