שתף קטע נבחר

הדרום סודנים מוותרים: "חופשיים לחזור למדינתנו"

מבצע המעצרים הגדול של הזרים נמצא בעיצומו. בצהריים נעצרו מספר דרום סודנים באזור התחנה המרכזית בתל-אביב. פעילי זכויות אדם מדווחים כי פקחים חיכו בין היתר ליד סניפי בנקים, משום שזה יום פדיון המשכורות. קאוול, בן 37 מדרום סודן: "אני מוכן לחזור הביתה"

יותר מ-50 זרים נעצרו מאז הבוקר (יום ב') במבצע רחב היקף של רשות האוכלוסין וההגירה באילת ובמרכז. לפי פעילי זכויות אדם, הפקחים חיכו בין היתר ליד סניפי בנקים, משום שזה היום שבו באו לפדות את המשכורות החודשיות. עוד סיפרו כי פקחי ההגירה עברו מדלת לדלת בבתים המושכרים לזרים ולקחו אנשים למעצר.

 

עם זאת, ברשות האוכלוסין וההגירה מכחישים שהתבצעו מעצרים סמוך לבנקים וציינו כי "אנו קוראים לאזרחי דרום סודן השוהים בישראל שלא כחוק להגיע לרשות ולעזוב מרצון וזאת כדי שלא ייעצרו". בנוסף ציינו ברשות: "אנו מקפידים לא לבצע מעצרים במקומות רגישים כבתי תפילה, בתי ספר וגני ילדים".

 

"פקחי ההגירה עברו מדלת לדלת". אחד העצורים בתל-אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"פקחי ההגירה עברו מדלת לדלת". אחד העצורים בתל-אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

"מי שהיה דרום סודני, הכניסו אותו לרכב". תל-אביב, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מי שהיה דרום סודני, הכניסו אותו לרכב". תל-אביב, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

גירוש המסתננים - דיווחים קודמים ב-ynet:

מבצע ענק: עשרות זרים עצורים באילת ובמרכז

האשה נעצרה, הבעל נותר עם 4 ילדים

דרום סודן תחילה: "בשדרות מסוכן מבאריתריאה"

 

המבצע מתנהל במקביל בדרום תל-אביב. בצהריים נעצרו מספר דרום סודנים בשדרות הר ציון. שלמה מזרחי, עובד בחנות רהיטים סמוכה: "היו פה בערך עשרה אפריקנים שעברו ליד החנות שלי, המתינו להם מכוניות של ההגירה, החבר'ה של ההגירה בדקו אותם, ומי שהיה מדרום סודן ישר העלו אותו לשלושה כלי רכב שחיכו בצד. האירוע עבר בשקט. ההגירה הייתה פה שעה - שעה וחצי. לי זה פגע בעסקים, כי אנשים פחדו מהם".

 

עד ראייה נוסף למעצרים בתל-אביב אמר כי "אני מברך על זה שלוקחים אותם, היה צריך לפנות אותם כבר אתמול. העסקים שלנו פה נפגעו. זה הזמן לעבור לפינויים במספרים גדולים הרבה יותר".

 

"כל הסודנים רוצים לחזור". קאוול (מימין) וג'ון  (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
"כל הסודנים רוצים לחזור". קאוול (מימין) וג'ון (צילום: יאיר שגיא)

 

עובדים זרים במעצר באילת  (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה)
עובדים זרים במעצר באילת (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה)

  

"עכשיו אנחנו חופשיים". חלק מהעצורים באילת (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה) (צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה)
"עכשיו אנחנו חופשיים". חלק מהעצורים באילת(צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה)

 

את קאוול בן 37, אזרח דרום סודן, פגשנו בכניסה לבנק הפועלים באילת. על מבצע המעצרים סיפר שהיום שמע שלקחו משפחה מדרום סודן עם שבעה ילדים. הוא עצמו הגיע לאילת לפני חמש שנים, ועבד במלון אגמים. "אני הולך עכשיו להודיע לרשות ההגירה שאני מוכן לחזור לדרום סודן. אני הולך להחזיר את הציוד לעבודה, לסגור את החשבון בבנק הפועלים, ואני מוכן לחזור לדרום סודן. אני מאמין שכל האנשים מדרום סודן רוצים ללכת עכשיו. אני לא רוצה להישאר, באתי לפני חמש שנים כשלא הייתה לי מדינה, ולא היה לי ביטחון, ועכשיו אנחנו חופשיים ונחזור למדינה שלנו".

  

גם ג'ון הגיע לפני חמש שנים. הוא עבד במלון הרודס ובדומה לחברו קאוול, הוא סבור ש"כל הדרום סודנים רוצים לחזור בעצמם. לפני שבאתי הייתה מלחמה במדינה שלי, והייתה סכנה. עברתי למצרים ומשם עברתי לישראל, עכשיו אני מוכן לחזור. אני חושב שכולם צריכים לחזור למדינה שלהם, ישראל זו לא המדינה שלי". קאוול התפרץ לדבריו: "כבר חודשיים שאין לי עבודה, אין לי ויזה, אין לי כרטיס קופת חולים. אני נשוי ואבא לילדה. תודה רבה למדינת ישראל, יש כאן אנשים טובים, יש לי הרבה חברים ישראלים. אני רוצה בסך הכול מה שכולם רוצים - שלום". קאוול וג'ון סבורים שישראל צריכה לתת זמן לסודנים להתארגן.

 

סמוך לשעה 12:00 עדכנו ברשות האוכלוסין וההגירה שעד כה נעצרו 55 שוהים בלתי חוקיים, רובם המכריע מדרום סודן. גורם ברשות האוכלוסין וההגירה מסר ל-ynet: "התחלנו לעבוד לפנות בוקר. נעצרו זרים בתוך בתים ובמלונות באילת. אנחנו מתשאלים אותם כדי לבדוק מי מדרום סודן ומי שוהה שלא כחוק".

 

בהכנת הכתבה השתתפו אהובה מאמוס, בועז פיילר, עומרי אפרים וגלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצורים זרים באילת, היום
צילום: באדיבות רשות האוכלוסין וההגירה
מומלצים