שתף קטע נבחר

מרגי מאשים את שופטי בג"ץ: מחוברים לרפורמים

השר לשירותי דת יוצא במתקפה חסרת תקדים נגד שופטי בג"ץ שדנו בעתירת התנועות הרפורמית והקנסרבטיבית, ומאשים אותם בניגוד אינטרסים. "יש תחושה של אג'נדה. היה עליהם לפסול את עצמם"

כתב אישום נגד בג"ץ: השר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס), עורר סערה הבוקר (ג') בדיון בוועדת הכספים בכנסת, לאחר שטען כי שלושה שופטי בג"ץ שדנו בעתירת התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית, היו נגועים בניגוד אינטרסים והיה עליהם לפסול את עצמם.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בדבריו טען מרגי, כי "אחד השופטים קיבל אות כבוד מהתנועה הרפורמית, השני הודיע לפרוטוקול כי ייצג בעבר בתשלום את התנועה כעורך דין פרטי, לפני שהתמנה כשופט בבית המשפט העליון, והשלישי הוא חבר אישי של אחד מראשי התנועה".

 

"כשר במדינת ישראל אני אומר לכם שיש תחושה של אג'נדה", הוסיף מבלי לנקוב בשמות. לדבריו, השופטים סירבו לשמוע את היועץ המשפטי של משרדו בסוגיה. הוא חזר וטען כי בדק היטב את המידע - והתחייב להתנצל מעל בימת הכנסת אם יוכח כי טעה.

 

הדברים נאמרו בדיון בוועדת הכספים שיזם יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ("יהדות התורה"), בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה בדבר תקצוב הרבנים הרפורמים והקונסרבטיבים. גפני דרש לקיים דיון תקציבי לבירור המקור שממנו מבקשת המדינה לממן את רבני התנועות, בעקבות כוונות האוצר לקצץ בתקציבים שונים כדי לממן את גירעון 2013, "כדי לדעת מי מוסמך במדינת ישראל לתקצב דברים שאין כל החלטה לגביהם בממשלה ובכנסת, ומי הסמיך את היועץ המשפטי לממשלה לתת את ההחלטה הזו".

 

הכרזת השר נגד השופטים עוררה סערה והסיטה את הדיון ממסלולו: "אסור היה לשופטים לדון בעתירה, אם הייתה להם נגיעה אישית בעניין", אמר גפני, והודיע כי הוועדה תקיים דיון נוסף בעקבות דברי השר.

 

קריב הוצא בכוח מהדיון

במהלך הדיון סירב גפני לתת רשות תגובה לרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית, ודחה אותו לישיבה הבאה. קריב הטיח בגפני שהוא "מנהל את ועדת הכספים כאילו הייתה מערכת 'יתד נאמן".

 

בעקבות הדברים הורה גפני לסדרנים להוציא את קריב מחדר הוועדה, ונעל את הישיבה. התנועה הרפורמית הודיעה כי תגיש תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת בעקבות הוצאתו בכוח, "אי מתן זכות דיבור לנוגעים בדבר (למרות שהרב קריב נרשם מראש לדיון כדובר) ובנוגע למסכת השקרים אשר הוצגה בוועדה וכללה התקפה על שופטי בית המשפט העליון".

 

לפני כשבועיים הודיע היועץ המשפטי לממשלה, כי המדינה תסכים להגדיר מנהיגי קהילות רפורמיות כ"רב של קהילה לא-אורתודכסית" - מהלך שסולל את הדרך לתקצובם, בדומה למימון רבנים המכהנים מטעם הרבנות הראשית.

 

ח"כ גפני תקף את ההחלטה, וען כי היא עומדת בניגוד לעמדת הכנסת המכירה ברבנות הראשית כגוף היחיד שעוסק

בנושא הרבנות. "אם רוצים פלורליזם, למה רק ברבנות? אפשר לעשות זאת גם במשרד התחבורה. למה שרק משרד אחד יעסוק במתן רישוי לרכבים?למה רק משרד הבריאות יכול לעסוק בנושא בריאות הציבור? אני לא מקבל את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, הוא מפעיל פה אג'נדה".

 

מרגי ציין בדיון כי במסגרת העתירה, סוכם לפני כשנתיים על פיתרון תקציבי שלפיו יוכרו הרבנים הרפורמים והקונסרבטיבים כ"רכזי קהילות", ויקבלו תמיכה ממשרד התרבות. לדבריו כל הצדדים הכירו בהסכם, אך "העותרים נהגו שלא ביושר ויצא המרצע מן השק", לדבריו. "העתירה כלל איננה על תקציב, אלא על הגדרת הרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ניגוד אינטרסים". השר יעקב מרגי
צילום: אפי שריר
דיון לא הגון?
צילום: גיא אסיאג
כאן לא מערכת "יתד נאמן". הרב גלעד קריב
סתימת פיות? הרב גפני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים