שתף קטע נבחר

יתד נאמן נגד הדתיים-לאומיים: אויבי עולם התורה

גם אחרי שעבר לשלטון מתון יחסית, ממשיך הביטאון הליטאי לנקוט קו שמרני במיוחד, ובעיקר נגד "חובשי הכיפות המחוררות" וגיוס החרדים לצבא: "מדובר בדיני נפשות ממש"

גם אחרי ה"הפיכה השלטונית", "יתד נאמן" הוא אותו "יתד נאמן": בימים האחרונים מפגין הביטאון הליטאי קו חרדי נוקשה ביחס לאפשרות כי בני ישיבות יגוייסו לצה"ל ונגד הציבור הדתי-לאומי. ההערכה היא כי אנשי הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, השולטים כעת בעיתון, מבקשים בכך להפריך את טענות מתנגדיהם כי יובילו קו פשרני יותר.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

במאמר המערכת שפורסם אתמול (יום א') ועסק בדיוני ועדת קש"ב, הוזכרה הצעתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אייל גבאי, לשינוי שיטת מימון מוסדות התור, ובהערת אגב נכתב: "גבאי הוא חובש כיפה, וכפי שכבר הוכח לא אחת - חובשי הכיפה המחוררת הם האויבים הגדולים ביותר של עולם התורה".

 

לטענת העיתון, "מתחת למסווה כיפתם" יוצרים הדתיים לאומיים מצגת שווא של דאגה לעולם התורה ולציבור החרדי, בשעה שלמעשה הם פוגעים במוסדות התורה.

 

קטגורים של עולם התורה

ברשימה נוספת, שפורסמה הבוקר, טען א. יצחקי, אחד הכותבים הבכירים בעיתון הליטאי, כי לחרדים ולדתיים לאומיים סדרי שונים, ולכן "חובשי הסרוגה" כמעט שאינם משתתפים בדיונים על גיוס החרדים. "אם קולם כבר נשמע, הרי זה בעד שינוי המצב הנוכחי בו כל מי שמבקש ללמוד תורה יכול לעשות זאת באין מפריע".

 

"כבר ציינו כמה וכמה פעמים את העובדה כי בין הקטגורים החריפים ביותר נגד עולם התורה נמצאים אנשי הכיפה הסרוגה", מעיר הכותב, ומציין בין היתר את "אותם הסרוגים שופטי הבג"ץ שהחליטו לבטל את ההסדר הנוכחי, תוך הסתמכות על כך שהם אנשים דתיים שדווקא דואגים לציבור החרדי".

 

יצחקי מותח ביקורת במאמרו על אנשי הציונות הדתית: "עתידם של חמישה בתים בגבעת האולפנה הוא הנושא המרכזי המעסיק את ציבור הלאום הדתי, עסקניו, נציגיו ורבניו, ולא עתיד רבבות לומדי התורה שהם יסוד הקיום של עם ישראל ועתיד קיומו של הישוב היהודי בארץ הקודש".

 

את תלונות הימין כנגד חברי הכנסת החרדים שהתנגדו ל"חוק ההסדרה" או נעדרו מההצבעה עליו מכנה הכותב "דרישה

מחוצפת", לאחר שבמאבקים על השבת ונגד חילולי קברים "הם עמדו מן הצד במקרה הטוב".

 

כחלק מאותה מגמה, פרסם "יתד" בשבוע שעבר בהרחבה את עמדתו הנוקבת של הרב שטיינמן נגד גיוס חרדים לצה"ל: ‫"לא שייך בזה שום פשרה ושום דיון", אמר הרב שטיינמן, "אין לנו אפשרות לוותר על אף בחור שרוצה ללמוד... זה לא נושא למשא ומתן, מדובר בדיני נפשות ממש".

 

על עצם השרות בצבא אמר המנהיג הליטאי: "המקום עצמו הוא מקום בעייתי נורא, שיש בו הרבה איסורי תורה חמורים ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים