שתף קטע נבחר

צילום: AP

פוליטיקאי כמו כולם. פתאום אובמה נזכר במהגרים

דחק את רומני לפינה: נשיא ארה"ב הפתיע והוציא צו שמגן על מאות אלפי מהגרים מפני גירוש כשהמטרה ברורה - להשיג את קולות ההיספנים הרבים שחיים ב"מדינות המתנדנדות"

חמישה חודשים לפני הבחירות לנשיאות, והנשיא האמריקני מתחיל לשחק את המשחק הפוליטי: כשנשיא ארצות הברית ברק אובמה התייצב שלשום בפני כתבים בגן הוורדים של הבית הלבן, הוא לא התכוון לקיים מסיבת עיתונאים אלא למסור הצהרה על החלטתו להעניק לצעירים שהגיעו לארה"ב בגיל צעיר כבנים למהגרים בלתי חוקיים, פתח לעבוד בצורה חוקית בארה"ב, ללמוד ולהוציא רישיון נהיגה כחוק. התנאים: אם הם בני פחות מ-30, אם הגיעו לארה"ב לפני גיל 16 ואם אין להם כל רישום פלילי.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול:

בחירות ביוון: למה זה חשוב ומה הולך לקרות?

דיווח: סעודיה רוצה לקנות 800 טנקים מגרמניה

 

זה היה מהלך פוליטי מובהק של נשיא שמבקש לקרוץ לאוכלוסייה ההיספנית הגדלה, במיוחד ב"מדינות המתנדנדות" פלורידה, נבאדה וקולורדו. במדינות אלה חיה אוכלוסייה היספנית גדולה והיא זו שעשויה להכריע את גורל הבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר השנה.

 

"אובמה, אל תגרש אותנו". מהגרים בלתי חוקיים בלוס אנג'לס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"אובמה, אל תגרש אותנו". מהגרים בלתי חוקיים בלוס אנג'לס(צילום: MCT)

 

במשחק הפוליטי שבו מתמודדים אובמה ויריבו הרפובליקני מיט רומני יש כרגע 10-12 מדינות לכל היותר. ראש העיר שיקגו רם עמנואל, שהיה ראש מטה הבית הלבן של אובמה, העריך לאחרונה כי בסופו של דבר תוכרע מערכת הבחירות בחמש מדינות בלבד מתוך ה-50.

 

מה עושים עם 12 מיליון מהגרים לא חוקיים?

המשמעות המעשית היא שבסתיו יישארו מרבית בעלי זכות ההצבעה בארה"ב מחוץ למעגל ההשפעה.

קליפורניה, ניו יורק ומדינות נוספות לאורך החוף המזרחי והמערבי של ארה"ב יעניקו את האלקטורים שלהן לנשיא אובמה הדמוקרטי ואילו טקסס ומרבית המדינות בלב לבה של ארה"ב ובדרומה, יעניקו את האלקטורים שלהן לרומני.

 

ב"מדינות המתנדנדות", הקרב יהיה על כל קול והציבור הלטיני יהיה אחד מאלה שיכריעו את גורל הנשיאות.

  

אובמה מעוניין לקדם מהלך שייתן פתרון הולם לבעיה של 12 מיליון זרים שחיים בארה"ב בצורה בלתי חוקית וליצור להם מסלול לאזרחות באמצעות ה-Dream Act. אלא שלחוק שייצור את המסלול הזה אין סיכוי בקונגרס הנוכחי, שבו יש רוב רפובליקני בבית הנבחרים ורוב דמוקרטי של פחות מ-60 סנאטורים שמאפשר למיעוט הרפובליקני לחסום כל חקיקה. 

 

עד עתה, הוא הוביל את סדר היום. רומני  (צילום: AP) (צילום: AP)
עד עתה, הוא הוביל את סדר היום. רומני (צילום: AP)

 

החקיקה בתחום ההגירה היא אחד הנושאים שהרפובליקנים בולמים זה תקופה ארוכה כדי למנוע מאובמה כל זנב של הצלחה. כך קורה שהכלכלה האמריקנית הפכה לקורבן העיקרי של ציניות מצד הפוליטיקאים הרפובליקנים.

 

אולם גם לאובמה אין בושה פוליטית. יריביו לא נתנו לו להעביר חוק כולל בסוגיית ההגירה, אז הוא יזם צעד קטן שאינו מחייב הצבעה בקונגרס. נשיאים אמריקנים עשו זאת לפניו וגם אובמה עושה זאת. ההבדל הוא שאובמה הוא הנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב ויש מספיק אמריקנים שמרגישים שישות זרה השתלטה על הבית שלהם וזה מתבטא בהתנהגות חסרת כבוד של רבים כלפי הנשיא השחור הדמוקרטי.

  

לא מסלול לקבלת אזרחות

כשאובמה עמד ודיבר מול כתבי הבית הלבן, כתב האתר השמרני "דיילי קולר" ניל מונרו התחיל להציק לו בשאלות. דבר כזה לא קרה מעולם בבית הלבן. כתבים אינם מפריעים לנשיא במהלך נאום או הצהרה. הצעקות של מונרו ביטאו את חוסר הכבוד שרוחשים שמרנים לא מעטים לנשיא השחור.

  

אובמה הסביר ש"זאת לא חנינה ולא חסינות. זהו איננו מסלול לאזרחות. זהו לא תיקון קבוע. זהו אמצעי זמני שיאפשר למקד את המשאבים שלנו בצורה נבונה בשעה שאנחנו מקלים את המצוקה ונותנים תקווה לצעירים מוכשרים נמרצים ופטריוטים". ואז צעק לעברו מונרו: "זרים על חשבון עובדים אמריקנים?".

 

הרפובליקנים בלמו חקיקה בסוגיית ההגירה. הקונגרס האמריקני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרפובליקנים בלמו חקיקה בסוגיית ההגירה. הקונגרס האמריקני(צילום: רויטרס)

 

אובמה ענה לו בקור רוח: "סלח לי אדוני. זהו אינו זמן לשאלות, אדוני", הכתב אמר: "לא, אתה צריך להשיב לשאלות", והנשיא השיב לו: "לא בשעה שאני מדבר".

 

בארה"ב קיים חשש די מוצדק שבנים של מהגרים בלתי חוקיים - מספרם עומד על לפחות 800 אלף - יתפסו עכשיו מקומות עבודה שחסרים כל כך בשוק האמריקני - והוויכוח בסוגיה זו מתנהל עכשיו במלוא המרץ בתקשורת האמריקנית.

 

"הם חברים של ילדינו ונשבעו לדגל שלנו"

אובמה הסביר ביום שישי את עמדתו: "אלו אנשים צעירים שלמדו בבתי הספר שלנו, שיחקו בשכונות שלנו, הם חברים של ילדינו והם נשבעו אמונים לדגל שלנו. הם אמריקנים בלבם, במוחם ובכל דרך אפשרית, פרט לאחת: על הנייר. הם הובאו למדינה הזו על ידי הוריהם, לעתים כתינוקות ולעתים קרובות אין להם מושג שהם לא חוקיים כשהם מבקשים להתקבל למקום עבודה, להשיג רישיון נהיגה או מלגה במכללה".

  

הנשיא האמריקני הוסיף לנמק את צעדו המפתיע: "שימו את עצמכם במקומם. תארו לעצמכם שאתם עושים הכול כמו שצריך במשך כל ימי חייכם - לומדים קשה, עובדים קשה ולפעמים מסיימים בהצטיינות בכיתה שלכם ואז לומדים שאתם מצויים בסכנת גירוש למדינה שאתם לא יודעים עליה כלום, עם שפה שייתכן שאינכם בכלל דוברים אותה".

  

אובמה הציג צד אחד של המטבע. הצד השני הוא 23 מיליון אמריקנים מובטלים, רבים מהם במערב התיכון, במדינות שיכריעו את מערכת הבחירות הנוכחית. הסקרים הקרובים ילמדו אם הרווח של אובמה בקרב ההיספנים יתקזז עם הפסד הקולות מצד מי שיחושו שההיספנים עלולים לתפוס את מקומות העבודה שלהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורץ לאוכלוסייה ההיספנית. אובמה
צילום: EPA
לא רוצים לחזור למדינה שאינם מזדהים עמה. מהגרים בלוס אנג'לס
צילום: MCT
מומלצים