שתף קטע נבחר

יוצאים לקרב: הרבנות הראשית נגד הרפורמים

הרבנות הראשית תקיים "כינוס חירום דחוף" נגד ההחלטה להכיר ברבנים הלא אורתודוכסים. הרבנים הראשיים יפנו למאות הרבנים האזוריים בבקשה למחות נגד "הפירצה החמורה", וכן לסכל את המהלך. הרפורמים: שהרב עמאר יתפטר

הרבנים הראשיים לישראל, שלמה עמאר ויונה מצגר, קוראים לרבני הערים, היישובים והרשויות המקומיות להשתתף ב"כינוס חירום" שהם עורכים בעקבות החלטת המדינה להכיר בראשי קהילות לא אורתודוכסיות כרבנים, ולהעניק להם תקציבים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

האירוע ה"דחוף" - כהגדרת גורם ברבנות הראשית - יתקיים ביום שלישי הבא, וממחר (ב') תשגר הרבנות איגרת בעניין למאות הרבנים האזוריים, בחתימת הרבנים עמאר ומצגר. במקביל מתוכננת לזמן הקרוב ישיבה מיוחדת של מועצת הרבנות הראשית בעניין, אך מועדה טרם נקבע.

 

בלשכות הרבנים הראשיים הסבירו כי המטרה הראשונה והמתבקשת של הכינוס היא להשמיע קול מחאה נגד "הפירצה החמורה" שבהכרה ובמימון הרפורמים והקונסרבטיבים - אך היא לא היחידה. ברבנות מצפים גם לשמוע מרבני ישראל הצעות לדרכי פעולה מעשיות לסיכול המהלך – ואלו יידונו במועצה.

 

בסוף החודש שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי המדינה תסכים להגדיר מנהיגי קהילות רפורמיות כ"רב של קהילה לא-אורתודכסית" - מהלך שסולל את הדרך לתקצובם, בדומה למימון רבנים המכהנים מטעם הרבנות הראשית. ההחלטה עוררה זעם בציבור האורתודכסי, ורבנים בכירים טענו כי "אי-אפשר לקרוא 'רב' לחיקוי וזיוף".

 

הסערה הגיעה לשיאה בשבוע שעבר, עם הכרזתו של שר הדתות, יעקב מרגי, בוועדת הכספים בכנסת כי שופטי בג"ץ שדנו בעתירת התנועות הרפורמית והקנסרבטיבית, פעלו בניגוד אינטרסים. "יש תחושה של אג'נדה", אמר. "היה עליהם לפסול את עצמם".

 

"שהרב עמאר יתפטר"

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אומר בתגובה כי "כוונתו של הרב עמאר להיאבק בהחלטת המדינה שזכתה לגיבוי בג"ץ, מוכיחה עד כמה איבדה הרבנות הראשית את תפקידה הממלכתי, ועד כמה היא מנותקת מהמיית הלב של הציבור הישראלי הרחב שמאס במונופול האורתודוכסי.

 

"יואיל נא הרב עמאר להתפטר מתפקידו הממלכתי, ואזי יוכל לנהל קרבות ציבוריים ופוליטיים ככל אזרח

במדינת ישראל. עד אז מן הראוי שיפנים את עקרונות הדמוקרטיה וימנע מניצול מעמדו הממלכתי על מנת להסית כנגד ציבור של עשרות ומאות אלפים, המזדהה עם גישתה ודרכה של היהדות הרפורמית".

 

אין זו הפעם הראשונה שבה מנסים הרבנים הראשיים להתערב בהחלטות הכנסת, הממשלה או בית המשפט. לפני מספר חודשים שיגר הרב מצגר מכתב לחברי הכנסת ובו ביקש מהם שלא לתמוך ב"חוק צהר", שעבר לבסוף בחודש שעבר בקריאה ראשונה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יונה מצגר, לקראת "כינוס חירום"
צילום: דובר צה"ל
הרב שלמה עמאר
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
"הרבנות מנותקת מהמיית הלב הציבורית"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים