שתף קטע נבחר

ליברמן נגד ישי: פסטיבל מזיק עם המסתננים

"לא זוכר כמות כזאת של ביקורת וזעקת שבר מכל ידידי ישראל, כולל ארה"ב", אמר שר החוץ וגינה את הגירוש המתוקשר של הדרום סודנים. "מקריבים אינטרס לאומי לטובת אינטרס רגעי של מפלגה". ישי הגיב: יש מי שמפרשן, ויש מי שעושה

מתקפה חזיתית של שר החוץ נגד שר הפנים: בישיבת סיעה של ישראל ביתנו אמר השר אביגדור ליברמן: "מזמן לא ראיתי דבֶּרֶת כל כך מזיקה בפסטיבל סביב החזרתם של אזרחי דרום סודן הביתה, כמו זו שראיתי אתמול. שורה של אנשים מחבלים במאמץ של משרד החוץ להגיע להסדר מוסכם ומקובל לפתרון הבעיה".

 

מבצע הגירוש - דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

המגורשים נחתו בסודן: מצב מאכזב, באנו לשנות

בדרך לדרום סודן: "הגיע הזמן לחזור הביתה"

נתניהו: הגירוש יתבצע בצורה יהודית ואנושית

 

ליברמן התייחס לדבריו של שר הפנים אלי ישי שליווה את המהגרים מדרום סודן לשדה התעופה, משם יצאה הטיסה הראשונה שהחזירה 127 מהם מישראל למולדתם. ישי הדגיש כי מטרתו היא להחזיר לאפריקה גם את 50 אלף המסתננים - רובם מסודן ואריתריאה - שישראל לא יכולה לגרשם.

 

השר ישי בנתב"ג. אינטרס לאומי? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר ישי בנתב"ג. אינטרס לאומי?(צילום: מוטי קמחי)
 

אך ליברמן הביע מורת רוח מהאירוע. "שמעתי שמישהו דיבר על האינטרס הלאומי של ישראל. יש הרבה שמקריבים אינטרס לאומי לטובת אינטרס רגעי של מפלגה כזו או אחרת. מזמן אני לא זוכר כמות כזאת של ביקורת וזעקת שבר מכל ידידי ישראל, כולל ארה"ב, כמו במקרה הזה".

 

הוא מתח ביקורת על ההתנהלות של משרד הפנים: "זה מסוג הסיפורים של כלב נובח ולא נושך. אנחנו רוצים דברת או לפתור את הבעיה? עד היום כל מה שפתרנו זה בזכות משרד החוץ, לא בזכות אף אחד אחר. כל הדברת יוצרת אווירה שלא ניתן להחזיר 90% מהמסתננים. הכול נמחק בן רגע כשרואים פסטיבל כמו שראינו אתמול בשדה התעופה".

 

נוכח העובדה כי הגירוש של תושבי דרום סודן מהווה טיפה בים ביחס למספרם הרב של הזרים בישראל, הסביר יו"ר ישראל ביתנו: "מאז תחילת אותו מבצע נכנסו לישראל 504 איש, ורק הבוקר הגיעו לישראל עוד 70 פליטים, והוצאנו 120. מכל המתקנים שבהם מוחזקים אותם פליטים שוחררו לתוך ישראל 707 פליטים מתחילת החודש. אני מציע לאלו שרוצים לפתור ולא רק לדבר - תפסיקו לדבר". 

 

מעט אחר כך פסם ישי תגובה לדברים. "יש כאלה שעוסקים בפרשנות, ויש כאלו שעוסקים בביצוע", הוא מסר. "מוטב שמשרד החוץ ימצא מדינה שלישית לאריתראים או לחילופין ימציא לידינו חוות דעת המאשרת את חזרת המסתננים לאריתראה ולצפון סודן במקום להילחם כל היום על גינוני כבוד". עוד טען שר הפנים ש"משרד החוץ מוזמן לעשות שימוש בתמונות שצולמו אתמול בנתב"ג כדי להראות לעולם את יחסה ההומני של מדינת ישראל למסתננים, ובכך לעזור ולו במעט ליחסי החוץ של מדינת ישראל".

 

"אירוע טרור מוצג כאירוע פלילי"

שר החוץ התייחס גם לתקרית שבה ירה נהג גרר ישראלי למוות בשני פלסטינים שניסו לשדוד אותו בדרום הר חברון, ואמר: "מה שצריך להיות ברור לעצמנו זה שמדובר באירוע טרור. זה לא מארב מתוכנן, אבל נמנע אתמול עוד מקרה של גלעד שליט. שני הרוגים והשלישי שהשתתף כולם מוכרים למשטרה". הוא הזהיר מפני העובדה ש"לא בפעם הראשונה אנחנו רואים את האבולוציה שגנב רכב הופך למחבל מסוכן. מבריחים סמים, אחרי זה מבריחים אנשים ואז מבריחים אמצעי לחימה".

 

זירת האירוע בדרום הר חברון (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
זירת האירוע בדרום הר חברון(צילום: אליעד לוי)
 

הוא הדגיש: "זה לא מקרה פלילי - יש אצלנו רצון להציג אירוע טרור במצג שווא כאירוע פלילי. לא מזמן גם ראיתי מקרה לא פחות חמור. לפני חמש שנים תושב כפר מנדא הגיע לירושלים, תקף שני מאבטחים, שלף אקדח - זה שאנחנו עוברים לסדר היום ומשקרים לעצמנו ולא רוצים לראות את האמת - זה אחד הסממנים של אובדן נחישות".

 

ליברמן תקף גם את יו"ר קדימה, שאול מופז ערב נסיעתו למפגש עם אבו מאזן בשבוע הבא ונסיעתו לוושינגטון לפגישה עם שר ההגנה ושרת המדינה, וטען כי יש לראות את תגובתו של יו"ר הרשות לאירוע בדרום הר חברון בחומרה. "אבו מאזן הצהיר שמדובר ברצח קר של מתנחלים. זה מסגיר את כוונותיו. מי שרוצה להבין למה אין התקדמות חייב להבין שאבו מאזן הוא המכשול הגדול ביותר לכל התקדמות. אין לו עניין בשום הסדר עם ישראל. מי שלא הגיע להסדר עם אולמרט ולבני שלא יצפה שיגיע עם נתניהו וליברמן להסדר".

 

לפיכך הזהיר מפני חזרה לגבולות 67', ש"לא תביא לא שלום ולא ביטחון. היא תביא לאותו מצב כמו שיש לנו בדרום הארץ, עם הבדל אחד: שיהיו רעננה, כפר סבא, תל אביב וירושלים".

 

גם הח"כים הערבים זכו לגינוי: "הח"כים הערבים גינו את אותם מתנחלים, אבל שותקים כבר שנה וחצי נוכח הטבח בסוריה. הם לא מייצגים את אזרחי ישראל אלא רק את ארגוני הטרור. הם נציגי ארגוני הטרור בכנסת ישראל". השר הסביר כי "כל תושב ערבי מודה 10 פעמים בתוך תוכו שהוא חיי בישראל ולא באחת המדינות סביבנו". 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. נזק למשרד החוץ
צילום: אבי פרץ
מומלצים