שתף קטע נבחר

יש הסכם: תושבי האולפנה לא יתנגדו לפינוי

300 יחידות דיור חדשות ייבנו בבית אל בתמורה להסכמתם של התושבים לעזוב את בתיהם בלי התנגדות. ההסכם טעון את אישור בג"ץ, רה"מ נתן את ברכתו. התושבים: מנענו מחזות שאיש אינו רוצה בהם

יש הסכמה על פינוי שקט: תושבי שכונת גבעת האולפנה בבית אל החליטו אמש (יום ג') לקבל את ההסכם שהושג בין רב ההתנחלות זלמן מלמד לבין הממשלה - והם יעזבו את בתיהם בהסכמה בשבוע הבא. כך הוחלט בתום פגישה בין התושבים לרב.

 

עוד בערוץ החדשות:

המבקר יטיל אחריות מיוחדת על ישי ושטייניץ

דיווח במצרים: חוסני מובארק במוות קליני

 

מפרטי ההסכם עולה כי בתמורה לשיתוף הפעולה של המתנחלים, ייבנו בבית אל 300 יחידות דיור חדשות. בתי השכונה ינוסרו, כפי שתכנן ראש הממשלה, ויועברו בשלמותם למיקום אחר בהתנחלות. הפינוי יחל בשבוע הבא, לאחר שיגיעו לבית אל כל הקראווילות הדרושות. הרב אמר לתושבים כי קיבל מהממשלה ערובות לכך שההסכם יכובד.

 

גבעת האולפנה (צילום: AP) (צילום: AP)
גבעת האולפנה(צילום: AP)

 

קראווילות מובאות לגבעת האולפנה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
קראווילות מובאות לגבעת האולפנה(צילום: גיל יוחנן)

 

למרות שהסיכומים עדיין תלויים בהסכמתו של בג"ץ, שפסק כי יש לפנות חמישה בתים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית עד 1 ביולי, במערכת הפוליטית מיהרו לברך. "אני שמח שהצלחנו להגיע להסכמות", אמר יו"ר הקואליציה זאב אלקין, "ברגע שנפל חוק ההסדרה כולנו הבנו שלא יהיה מנוס מפינוי התושבים".

 

תושבי השכונה מסרו מצדם כי "הכאב על הבתים לא יחדל והכתם לא יוסר מהממשלה. עם זאת, אנשי שלום, מאבקי אח באח קורעים את הציבור כולו ואת הציבור שלנו בפרט. אנו עומדים מאחורי החלטת הרב והמשפחות יעזבו את בתיהן באופן שייתר את הצורך במחזות שאיש אינו רוצה בהם".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנתן את ברכתו, יציג היום את המתווה לוועדת השרים להתיישבות, שתתכנס בפעם הראשונה. כל התוכנית שהוצגה בפני המתנחלים אושרה מראש על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

 

נערכים בגבעת האולפנה. העימות כנראה יימנע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נערכים בגבעת האולפנה. העימות כנראה יימנע(צילום: גיל יוחנן)

 

סגירת ההסכם נעשתה בפגישה אתמול בין אלקין ובין הרב מלמד. בפגישה הציג אלקין למלמד את פרטי ההסכם הסופיים, ולאחר שקיבל את הסכמתו נפגש עם ראש הממשלה, לצורך סגירה סופית של ההסכם. במגעים בימים האחרונים השתתפו גם מתאם הפעולות בשטחים האלוף איתן דנגוט, מזכיר הממשלה צבי האוזר ובכיר מועצת יש"ע זאב (זמביש) חבר.

 

פינוי חמשת הבתים בשכונת גבעת האולפנה בבית-אל יבוצע בעקבות פסיקת בג"ץ, לפיה הם נבנו על קרקע פלסטינית פרטית. הפינוי יתאפשר גם הודות לעובדה שנתניהו מנע את חקיקת "חוק ההסדרה" שאמור היה להכשיר את השכונה ולאפשר להשאירה על תלה למרות פסיקת בג"ץ. נתניהו מתכוון להעתיק את המבנים שבמחלוקת לשטח צבאי בבית-אל, וכ"פיצוי" למתנחלים לבנות מאות יחידות דיור נוספות מעבר לקו הירוק.

 

בעקבות ההחלטה לפנות את השכונה הבטיחו מתנחלים בשבועות האחרונים התנגדות של ממש, ונערכו מבעוד מועד עם צמיגים להבערה, נורות צבע וחפצים להשלכה על כוחות הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין בגבעת האולפנה
צילום: גיל יוחנן
הרב זלמן מלמד, רבה של בית אל
צילום: אביהו שפירא
יו"ר הקואליציה זאב אלקין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים