שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, דודי ועקנין, אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"

המבקר יבדוק? קרובי נספים לא קיבלו את הדו"ח

יממה לאחר פרסום דו"ח אסון הכרמל, מתברר כי משפחות של דרוזים וערבי שנספו בשריפה לא קיבלו את המסמך. אחיו של עאדל טאפש: "אמרו שאין שירות שליחים בכפרים הדרוזים. זה מקומם". משרד המבקר: "מצטערים אם נפלה טעות, נבדוק"

המדינה סערה, השרים יובל שטייניץ ואלי ישי ומקורביהם ניצלו כל במה כדי להגיב ל"אחריות המיוחדת" שהוטלה עליהם ב דו"ח אסון הכרמל ומבקר המדינה דיבר על "מציאות כואבת" - אולם כעת מתברר כי משפחות של דרוזים וערבי שנספו בשריפה כלל לא קיבלו את הדו"ח החמור לידיהן, שלא כמו משפחות אחרות.

 

דו"ח המבקר - סיקור מיוחד ב-ynet. לכל הכתבות

44 איש שילמו בחייהם באסון. לסיפורי ההרוגים

 


 


(צילום: גיל יוחנן, דודי ועקנין, אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות")

 

ריאד, אחיו של מישר עאדל טאפש ז"ל שנספה באסון, טוען כי מדובר באפליה של העדה הדרוזית. ריאד סיפר הבוקר (יום ה') ל-ynet כי "דיברתי עם המשפחות השכולות מהעדה והבנו שמבקר המדינה לא שלח אלינו את הדו"ח. התקשרתי בעצמי למשרד המבקר ואחד הפקידים שם טען שאין שירות שליחים בכפרים הדרוזים".

 

האח השכול הוסיף כי "אנחנו אמורים לקבל את הדו"ח עם שליח מיוחד. החלטנו שלא לקבל את הדו"ח בצורה המשפילה הזאת, כי זאת אפליה ועגמת נפש למשפחות השכולות בכפרים הדרוזיים. אני לא יכול להבין למה הדו"ח הגיע למשפחות השכולות מהמגזר היהודי ואלינו לא".

 

עוד מדו"ח המבקר ב-ynet:

איחרו, שתקו, לא בדקו. כשלי המפקדים הבכירים

"חיובי, הצירים פתוחים". כשלי המשטרה

כשלי הכיבוי: ביקשו כוננות, ההודעה לא עברה

 

מאיימים לפתוח בשביתת רעב 

בעקבות אי מסירת הדו"ח מאיימים במשפחת הסוהר לפתוח בשביתת רעב. "המשפחות השכולות נתנו את כל האמון במשרד מבקר המדינה", אמר האח ריאד. "מגיע לנו כבוד ולא יחס משפיל. הם צריכים להבין שאנו בני אדם עם רגשות ואם לא נקבל את הדו"ח בצורה הכי מכובדת, נעלה לירושלים בשבוע הבא ונפתח בשביתת רעב".

 

גם משפחתו של הסוהר הערבי מישר אוסמה נעאמנה ז"ל לא קיבלה לידיה את הדו"ח. מונדאר, אביו של הסוהר, אמר כי "הדו"ח פורסם אתמול ושלשום העבירו אותו למשפחות, אבל אצלנו לא זכו לראות אותו". האב השכול הוא אחד ממובילי המאבק של משפחות החללים לחקירה ממצה של הגורמים והאחראים לאסון.

 

במשרד מבקר המדינה אמרו בתגובה כי "הדו"חות נשלחו לכל בני המשפחות השכולות. אנחנו מצטערים מאוד אם נפלה טעות כלשהי. משרד מבקר המדינה בודק זאת עתה ומשפחה שלא קיבלה את הדו"ח, תקבל אותו עם שליח מיוחד".

 

בפרק האחרון בדו"ח שמתייחס לאחריות הממשלה ושריה, כתב המבקר מיכה לינדנשטראוס כי "מידת הכשל והמחדל שנתגלו בפרשה זו, אי-צפיית פני העתיד וההיערכות הבלתי

הולמת לאירוע חירום מסוג השריפה בכרמל עד כדי עצימת עיניים מהסכנה, אשר מיוחסים לקברניטי המדינה, מחייבים להציב בפני הדרג הממשלתי באופן נוקב, את החובה ליתן הסבר ומענה באשר לסיבות למציאות זו ולהזנחה המתמשכת; מדובר, בחובה בסיסית של דרג השלטון לספק לציבור האזרחים את מידת הביטחון לה הוא זכאי וראוי".

 

המבקר מתאר בדו"ח תמונה קשה מאוד לגבי מצב מערך הכבאות ערב האסון. המצב היה ידוע למקבלי ההחלטות ובדו"חות קודמים ובוועדות בדיקה צוין במפורש שהכיבוי הוא החוליה החלשה בין גופי ההצלה, והוזכרו ליקויים חמורים מאוד.

 

משנת 1986, כתב המבקר, התקבלו תשע החלטות בממשלה להסדיר את מערך הכבאות, אך אף שעברו יותר משני עשורים - רוב ההחלטות נשארו על הנייר. הסיפור הכואב הזה, המודגש במילים האחרונות של המסמך בן 506 העמודים, הוא דוגמה לסכנה אפשרית להמוני אזרחים, ושנדרש להיערך לקראתה כראוי.

 

הכשלים במוכנות ובהיערכות של שירותי הכבאות,

קבע לינדנשטראוס, היו באחריות משרד הפנים ובראשו השר ישי, שהיה עד האסון מופקד על מערך הכבאות וההצלה. אמנם בספטמבר 2009 התריע השר על המצב ועל מחסור בהיקף של 400 מיליון שקלים. חודש לאחר מכן הוא פנה לנתניהו ואמר: "אני חרד מיום פקודה בו, חלילה, יוכחו טענותיי".

 

ב-30 בדצמבר 2009, כמעט שנה לפני האסון, התקיים דיון אצל ראש הממשלה ובו דרשו אנשי משרד הפנים 433 מיליון שקלים לכבאות. שר האוצר אמר באותו דיון כי הוא מודע למצב הקשה: "ברור לכולם שמצב הכבאות לא טוב. אבל אם הכוונה ללכת לרפורמה - משרד האוצר מעוניין לעזור ולסייע כפי שעשה ברפורמות. אם מדובר רק על סיפור המערך הקיים - נעשה כבר מעל ומעבר". נתניהו סיכם את הדיון: "הדיון במערך הכבאות אינו מוכן לדיון בראשות ראש הממשלה". והמחדל נמשך.

 

המידע הראשוני לידיעה התקבל במייל האדום

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עאדל טאפש ז"ל
אוסמה נעאמנה ז"ל
צילום: אתר פאנט
יו"ר הכנסת נמנה על מקבלי הדו"ח מהמבקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים