שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: עופר עמרם
  ישי השווה גיוס חרדים לגילוי עריות ועבודת אלילים
  הסיעות החרדיות הודיעו כבר כי לא ישתפו פעולה עם הוועדה לקידום השוויון בנטל, אך שר הפנים נפגש עם היו"ר פלסנר והדגיש כי המהלך לגיוס חרדים הוא בבחינת "ייהרג ובל יעבור"

  יו"ר ש"ס, אלי ישי, שהביע בעבר התנגדות חריפה לקידום חלופה לחוק טל, עלה מדרגה, והגדיר את המהלך לגיוס חרדים נוספים לצה"ל כ"ייהרג ובל יעבור". בדרך, השווה שר הפנים את המהלך ל"שפיכות דמים, גילוי עריות ועבודת אלילים" - שלושה מעשים אסורים על פי היהדות, כדבריו. לדבריו, הניסיון לחייב גיוס חרדים משול לאחד משלושת האיסורים הללו.

   

  עוד בערוץ החדשות של ynet:

   

  הפגישה שקיים אתמול (יום א') ישי עם יו"ר ועדת קש"ב (קידום שוויון בנטל), ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), התקיימה על רקע התנגדות הסיעות החרדיות בכנסת לפעילות הוועדה. אלו הצהירו כבר כי לא ישתפו עמה פעולה, אך עם הדיווחים על גיבוש המלצות ראשוניות בנושא, הבהירו נציגי החרדים כי מדובר בחציית קו אדום.

   

   (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
  (צילום: צביקה טישלר)
   

  דוברו של ישי מסר בתגובה כי "המצב שבו לא יאפשרו לבחורי ישיבות ללמוד לא יעבור, וממילא ש"ס עוד לא מסרה את עמדתה הרשמית בנושא". הביטוי "משול", הוסיף, "נועד להדגיש את החומרה שבה רואה השר את הכוונה לפגוע בצעירים חרדים שמבקשים ללמוד בישיבות".

   

  מאוחר יותר ביקשו מלשכת ישי למסור כי "השר אלי ישי מעולם, בשום שיחה, לא השווה גיוס בחורי ישיבות לגילוי עריות ושפיכות דמים. השר הסביר כי גיוס בכפיה יגרום לכך שגם הפלגים המתונים שעודדו את הקמת הנחל החרדי ואת שאר מסגרות הצבאיות המותאמות לחרדים, יובילו להכרזה מצידם כי נושא זה הוא בבחינת ייהרג ובל יעבור".

   

  מודל חדש שהוצג בשבוע שעבר על ידי האוצר חשף את השיטה שאמורה להחליף את "חוק טל" ולהוביל להתגייסות כללית של חרדים לצבא. על פי המוצע, מועמד לשירות שלא זכה בפטור ובחר בכל זאת לא לשרת, יתמודד עם שורה של סנקציות, ויגרור אחריו גם את מוסדות התורה שאליהם הוא קשור.

    

  הנוסחה שגובשה כוללת מנופי לחץ ברמת הקהילה, בהם הטבות לישיבות וכוללים שיעודדו תלמידים לשרת, ושלילת תקציב ממוסדות שתלמידיהם לא ישרתו. המודל קורא בנוסף להפחתה פרופורציונלית מיידית בתקצוב המוסד שלא יעמוד ביעדי השירות שנקבעו, כדי להביא למצב שבו מתקיים קשר ישיר בין תקצוב הישיבות ליעדי הגיוס.

   

  מוקדם יותר היום, הודיעו 25 ארגונים שמתנגדים לחוק טל על חידוש המאבק הציבורי למען שירות חובה לכולם. במסיבות עיתונאים שקיימו בתל אביב לקראת פרסומן הצפוי של מסקנות הוועדה, הציגו הארגונים את עקרונותיהם

  ודרשו, בין היתר, כי מכסת תלמידי הישיבות שיוגדרו כעילויים לא תעלה על אלף בשנה.

   

  "החרדים החרימו את הוועדה וקיימו הפגנת אחדות", אמר איתי בן חורין, מהפורום לשוויון בנטל. "אם לא יהיה שינוי, יהיה מאבק בין המשרתים לחרדים. במישור הפוליטי, אם ינסו למרוח אותנו, יגלו שהפעם הציבור לא מוכן, נתנגד לוועדה וזה יהיה קיץ לוהט", הבטיח.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלי ישי
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
  עצרת התפילה החרדית, הבוקר בירושלים
  צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
  מומלצים