שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "אם לי אין בית, לפחות שלחתולים יהיה"
  צפריר בריסק עומד לאבד את ביתו בשבוע הקרוב בעקבות הסתבכות עם השוק האפור וההוצאה לפועל. במסגרת התנדבותו ב"עמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה" הוא העניק בית חם ואוהב לשמונה חתולים שבעליהם ניצולי השואה, נפטרו. בלי לדעת מה יעלה בגורלו הוא מבקש למצוא לחתולים שלו בית

  הסיפור הזה אינו מיועד לבעלי לב חלש. למרות שגיבור הסיפור עבר לפני שבע שנים התקף לב מסיבי ושני אירועי דום לב. הפנייה המגוללת את סיפורו העצוב של צפריר בריסק (57) הגיעה אלי במייל קצר מעמותת "עזרה מיידית לניצולי השואה", עמותה שלמדתי להכיר מעבודה משותפת בשנים האחרונות. בעמותה אין מקבלי שכר אלא רק מתנדבים מסורים שעושים עבודת קודש בנסיון לעזור ככל האפשר לקשישים ניצולי שואה.


  צפריר עם בני: "חתול כבן 8, היה חתול של ניצול שואה שנפטר והמשפחה שירשה את הבית עם השטח הגדול סילקה אותו. יעדיף בית עם גינה ואפשרות לטייל, מאוד מאוד מתלטף, ידידותי באופן מדהים לכולם, גם לאנשים זרים לחלוטין ומחפש אדם שיהיה חבר שלו, אבל זקוק למרחב להיות בו ולא יוכל להיות בדירה".

   

  צפריר הוא אחד המתנדבים בעמותה. במשך שנים הוא משתמש בידי הזהב שלו לסייע לקשישות וקשישים ניצולים, לעיתים להסיע אותם ממקום למקום ולהקל על חייהם המורכבים. "אני מתנדב כבר בסביבות 4 שנים" הוא מספר לי, "הגעתי כי אני איש טכני ואני אוהב לעזור, ראיתי פרסום שהם מחפשים והתנדבתי לתיקונים קטנים, הסעות שניצולי שואה היו צריכים, לפעמים כמעט כל יום. לפעמים פעם פעמיים בשבוע".


  קלינט (על שם קלינט איסטווד) חתול יפהפה, כבן 4, מעוקר ומחוסן. מחפש ליטופים "אבל רק כשהוא רוצה".

   

  ההתנדבות של צפריר בעמותה קיבלה רובד נוסף כשהחלו להצטבר בביתו במושב במרכז הארץ חתולים שטופלו על ידי ניצולי שואה שנפטרו. "יש אצלי כבר שמונה חתולים, הם כולם מעוקרים או מסורסים, בגילאי חודשיים עד שמונה שנים, מדובר בחתולים שהיו אצל ניצולי שואה שהלכו לעולמם ולא היה איפה לשים את החתול".


  החתול נועם, כבן 6, מחוסן ומעוקר. "היה החבר הכי טוב של ניצול שואה שנפטר ובקשתו האחרונה הייתה שנועם יזכה לבית טוב אוהב".

   

  אך בעוד צפריר דאג לאפשר בית חם לחתולים, בשנים האחרונות הוא עבר תהליך איטי ומורכב בו איבד את ביתו שלו. צפריר נולד בבית הזה והבית הוא כל רכושו. לפני מספר שנים הזמין צפריר עבודת שיפוץ אצל קבלן. לדבריו הוא שילם על העבודה מראש בהמחאות דחויות. העבודה לא בוצעה וחלק מההמחאות הועברו לשוק האפור.


  צפריר עם ג'ינגי' - "כבן חצי שנה, מחוסן ומעוקר, מאוד ידידותי"

   

  "הקבלן נעלם עם הצ'קים ובדיעבד הוא חילק אותם גם לשוק אפור", הוא מספר. "התחילו ללכת נגדי בהוצאה לפועל, חלק מהנושים הגיעו אלי ואיימו עלי. היה גם מקרה שחטפו אותי מהבית, כלאו אותי, איימו עלי בסכין והכריחו אותי לחתום על העברת בעלות על האוטו והטוסטוס".


  "ארנו הוא חתול מיוחד במינו, חתול טיפול שטיפל בשני ניצולי שואה, חתול מחבק ומנשק, כמה באופן נואש לאהבת בני אדם". כבן 3, מחוסן ומעוקר.

   

  צפריר לא היה מסוגל לשלם לעורך דין מומחה ונעזר בסיוע משפטי. הוא הפסיד את ביתו, ובעוד כמה ימים יסתיים הליך מכירת הבית. "בחמש השנים האחרונות אני נמצא בפשיטת רגל. התמנה נאמן שמטפל במכירת הבית, הוא אמור להימכר בשבוע הבא. הם ימכרו את הבית ויחלקו את הכסף לנושים".


  "וינסטון עבר התעללות איומה לאחר שניצול השואה שאת בדידותו הפיג - נפטר. הוא מפחד בהתחלה מבני אדם, עד שבוטח בהם ואז הופך לחתול מתמסר מאוד. ישמח גם לחצר מוגנת שבה יוכל לחיות את שארית ימי חייו, עם ליטופים מדי פעם". כבן שנתיים, מחוסן ומעוקר.

   

  ניסית להסביר בבית המשפט מה קרה? שאלתי, "ברגע שהצ'ק עובר לצד ג'. זה לא מעניין את בית המשפט, הם לא רצו לשמוע. הקבלן כנראה עזב את הארץ למיטב ידיעתי".


  "טובי, צייד הנחשים האגדי, מסתדר יופי עם חתולים אחרים". כבן שנתיים, מחוסן ומעוקר

   

  הרוגע בו הוא מדבר על מצבו יוצר סתירה בין התוכן הקשה לאופן השיח עליו. "לפני שבע  שנים עברתי התקף לב, אני בדכאון מאוד רציני, אני לא יכול לעבוד ואני מקבל קצבת נכות קטנה מביטוח לאומי שהכיר בנכות שלי. קצבה של 2,400 שקל שאי אפשר לא לחיות ולא למות ממנה. ברגע שיוציאו אותי מהבית הנאמן אמור לדאוג לדיור חלופי לשנה, אף אחד לא דיבר איתי על זה עד היום. אם בכלל יהיה משהו כזה אין לי מושג".


  "קיטי, פרסית מעורבת, יפהפיה, תתאים במיוחד לאדם מבוגר ולמגורים בדירה כחתולת מחמד". כבת שנתיים וחצי, מעוקרת ומחוסנת

   

  צפריר לא נשוי ואין לו ילדים. "יש לי משפחה 'על הנייר'  אבל אף אחד מהם לא יכול לעזור, אחי נפטר לפני 12 שנה ואחותי אמרה לי ש'אני בישלתי את הדייסה הזאת אני אוכל אותה'".

   

  רק עכשיו אנחנו מגיעים לבקשה האמיתית שלו, "אני נמצא כל כך עמוק בבוץ הזה ואני ממש כבר לא יכול לחשוב איך אפשר לצאת ממנו, באמת שלא. אבל חשוב לי למצוא מישהו שיטפל בחתולים שלי במצב הבלתי ברור הזה וגם מתנדב שיחליף אותי בעמותה. אני לא יודע איפה אהיה ומה יעלה בגורלי ולא אוכל להתחייב להמשיך ולהתנהל כמו קודם".


  "גולדן בעל עיני הזהב, ידידותי להפליא יתאים לחצר או לדירה". כבן שנה מחוסן ומעוקר.  

   

  למה בחרת להתנדב? אני שואלת, "אני עוד מהדור הישן שחושב שיש לזה איזה ערך, זה מביא סיפוק. פתרתי ועזרתי בבעיות לאנשים שבעיניים שלהם רואים שהם צריכים עזרה, זה נותן גם לי משהו".


  צפריר עם גורונית כבת חודשיים - מחוסנת.

   

  למה עם ניצולי שואה? "אני חושב שמבין כל המגזרים הם היותר המקופחים, אני שומע כל הזמן יותר ויותר על כאלו שלא מכירים בהם כניצולים כי הם לא עלו לארץ ב'שנים הנכונות', כאלו שלא יודעים איך ואיפה לחפש את העזרה, ושמחתי לתת להם אותה".


  "טיפני, מתלטפת באופן נדיר, בעלת אישיות מיוחדת במינה, נקראת טיפני על שום פרוות הקטיפה שלה. בעלת חוש הומור והרבה אהבה לתת" כבת שנה, מעוקרת ומחוסנת.

   

  כשבידיו רק קצבה הנכות סביר להניח שיקשה עליו לשכור דירה וגם להתקיים, בנסיון לחלץ ממנו רעיון כיצד ניתן לעזור לו הוא אומר שלמרות הנכות הוא ישמח לעבוד בעבודה חלקית "אני יודע מחשבים ואלקטרוניקה, ויש לי ידיים טובות וחוש טכני". גם עכשיו הוא שב ומדגיש את מה הוא באמת רוצה "אני רק מבקש שאנשים טובים יאמצו את החתולים המקסימים והמתרפקים האלה לבית ואפילו לחצר מוגנת".

   

  • למעוניינים לתרום לסיוע לצפריר, לאמץ את החתולים או לסייע בהתנדבות לניצולי שואה אנא פנו לעמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה, בטלפון 03-5257888 או למייל helpline77@gmail.com .
  • מעוניינם להתנדב? עמותת "רוח טובה " מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. הכנסו או התקשרו ל-9093*.

   מעוניינים לאמץ בעלי חיים? היכנסו למדור האימוץ "בואו הביתה ".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות העמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה
  מימי, בעלת ותק של כמעט 8 שנים בטיפול בניצולי שואה, שקטה, מסתגלת להפליא. כבת 8, מעוקרת ומחוסנת
  צילום: באדיבות העמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים