שתף קטע נבחר

המפכ"ל: ראינו הפרות חוק, לא מחאה עממית

העימותים בין שוטרים למפגינים אינם עומדים בקנה אחד עם המחאה החברתית של הקיץ הקודם, טוען דנינו. "ההאשמה על כוחנות יתר מופרכת", אמר, אך הודה: "ראינו ברשת תמונות קשות, קרו דברים כמו המעצר של דפני ליף שאפשר היה לעשות אחרת". מרצ פרשה מהקואליציה של חולדאי בעיריית ת"א

גיבוי לשוטרים מהמפקד. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, התייחס היום (ג') לראשונה לעימותים האלימים שהציפו את תל אביב בסוף השבוע, וטען כי "אין מדובר במחאה עממית, אלא במסכת מתוכננת של הפרות חוק".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

את הביקורת החריפה שהוטחה בשוטרים על היד הקשה שהפעילו, כהגדרת המוחים, הגדיר המפכ"ל "מופרכת", תוך שהוא מציין כי במחוז תל אביב הוקם צוות פנימי לבדיקת התנהלות לא ראויה והפעלת כוח לא ראוי. עם זאת, הדגיש, "אנחנו לא מצטערים על אירועי יום שישי, אבל קרו דברים כמו המעצר של דפני ליף שאפשר היה לעשות אחרת. כולם צריכים להפיק לקחים וכולם זה אומר גם המשטרה".

 

הוא הבדיל בין אופי המחאה אשתקד להפגנות האחרונות, הבטיח כי גם הקיץ תאבטח המשטרה את ההפגנות, אך הזהיר מפני המחיר שתשלם החברה על גילויי אלימות נוספים מצד מפגינים.

 

"שואלים מה קרה? הרי שום דבר לא התחלף. אלה אותם שוטרים. זה חלק מאותם מפגינים", סיפר דנינו בכנס של החשב הכללי שנערך בירושלים. "כשעשינו סיכומים של מחאת השנה הקודמת, ראינו שכל התהלוכות הקודמות, גם אלו שהיו בהן מאות אלפי משתתפים, עברו בצורה יוצאת דופן וללא הפרות סדר. ישבתי עם מפכ"לים מהעולם, שנושא המחאות החברתיות מעסיק את כולם, והם שאלו אותי איך עברנו את זה מבלי להפעיל כוח. ענינו בפשטות שזו הבגרות שגילו כל הצדדים, התיאום המוקדם וההבנות המוקדמות".

 

לדברי דנינו, אירועי סוף השבוע לא הציגו עקרונות ברוח דומה. "זה היה המפתח וזה מה שלא קרה בסוף שבוע הזה. יותר מזה, המפגינים באו והודיעו לנו מראש - אין לנו כוונה לתאם איתכם, דעו לכם שנפגין בצורה לא חוקית. אני חושב שזה לא מכבד את המפגינים ולא את הציבור. מה שראינו זה לא מחאה עממית אלא מסכת מתוכננת של הפרות חוק, שנועדו להעלות את הנושא על סדר היום. לדעתי, המחיר עבור החברה הישראלית הוא כבד מדי".

 

עימות אלים בתל אביב. "המשטרה לא השתנתה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימות אלים בתל אביב. "המשטרה לא השתנתה"(צילום: AFP)

 

מפגינים מול שוטרים, סמוך לכיכר רבין (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מפגינים מול שוטרים, סמוך לכיכר רבין(צילום: ירון ברנר)

 

מעצר דפני ליף בשדרות רוטשילד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מעצר דפני ליף בשדרות רוטשילד(צילום: ירון ברנר)

 

שלשום הוגשו כתבי אישום נגד 14 מעצורי ההפגנה האלימה בתל אביב. המפגינים מואשמים בהפרעה לסדר הציבורי ובהתפרעות במקום ציבורי. בדיון שהתקיים בבית משפט השלום בעיר, הפתיעה המשטרה את הנוכחים כשביקשה להאריך את מעצרם של החשודים עד תום ההליכים נגדם, בקשה השמורה בדרך כלל לחשודים בעבירות חמורות יותר, אך זו נדחתה על ידי השופט.

 

מאוחר יותר באותו יום, הפגינו עשרות בני אדם בירושלים ובחיפה. בתל אביב עצמה, הביאה מחאת התושבים להפסקת ישיבת מועצת העיר, שעות לאחר שראש העיר רון חולדאי, פירסם תגובה מצולמת שבה קרא לדיאלוג בין המפגינים לרשויות.

 

היום הודיעו חברי סיעת מרצ בעיריית תל אביב לחולדאי כי הם פורשים מהקואליציה שבראשותו, בעקבות "האלימות שהפעיל נגד פעילי המחאה החברתית" כהגדרתם. במכתב לראש העיר הודיעה מיטל להבי על התפטרותה מתפקיד סגניתו וטענה שחולדאי "הפך למוביל מדיניות דיכוי וטירפוד המחאה החברתית בשיתוף עם המשטרה הנשלחת ממניעים פוליטיים".

 

"בשבועות האחרונים המחאה נוגעת באחד מיסודות הצדק חברתי, והוא עצם הזכות למחות. בסוף השבוע האחרון חצה רון חולדאי קו אדום והפך משליחם של התושבים למשרתו של השלטון המבקש לדכא את המחאה", נכתב עוד

 

המפכ"ל דנינו התייחס לביקורת החריפה שעסקה בהפעלת הכוח שאיפיינה את פעילות השוטרים, ואמר: "מאשימים אותנו שגילינו כוחנות יתר בכך שלא אפשרנו את הקמת האוהלים, אבל אין דבר מופרך מזה. המשטרה לא השתנתה והמדיניות לא השתנתה.

 אנחנו נעשה הכול כדי שההפגנות יתקיימו גם הקיץ ונאבטח אותן. חופש ההפגנה הוא חובתנו".

 

לדבריו, "חופש ההפגנה אסור שיהפוך לתוהו ובוהו וזכות מחאה לא כוללת בתוכה את הזכות לפגוע ברכושו וגופו של הזולת. אני לא מתעלם מהתמונות בעיתונים וברשת, יש שם תמונות קשות. אנחנו גוף שיודע לקבל ביקורת. כשצריך, אנחנו מעבירים את זה למחלקה לחקירות שוטרים. אי אפשר להסית, המשטרה היא לא הנושא".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפכ"ל דנינו
צילום: בועז פיילר
"אותם שוטרים וחלק מאותם מפגינים"
צילום: AFP
שחרור העצורים בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
עימות אלים סמוך לכיכר רבין
צילום: AFP
מחאה במועצת העיר תל אביב, אמש
צילום: מוטי קמחי
מומלצים