שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: גבי מנשה, נועם מושקוביץ, גיל יוחנן, רויטרס,

  עד המדינה: "אני ואולמרט היינו כשני גנבי סוסים"

  יומה השני לעדותו של ש"ד, עד המדינה בפרשת הולילנד, מתמקד ביחסיו עם ראש הממשלה בעבר ובשיטת הפעולה. הוא תיאר הענקת "מתנות, סיגרים ומיליון וחצי שקל", והעריך כי "היה ברור שאנו נפגשים לא מאהבת מרדכי. זה היה מפגש אינטרסים"

  עד המדינה עלה לדוכן העדים בפעם השנייה: היום (ב') נמשך שלב ההוכחות בפרשת הולילנד, לאחר שאתמול חש העד, ש"ד, שכוחו לא עומד לו עוד, ועדותו בבית המשפט המחוזי בתל-אביב הופסקה לאחר כשש שעות. "כיסיתי לו חובות לבחירות, העברתי לאהוד אולמרט מיליון וחצי שקל", תיאר את יחסיו עם ראש הממשלה לשעבר על דוכן העדים . "היחסים היו כמו שני גנבי סוסים, ואני מודה שאני אחד הגנבים. היה ברור שאנחנו נפגשים לא מאהבת מרדכי. זה היה מפגש אינטרסים". על שולה זקן, ראש לשכתו, אמר: "ראיתי שכשהיא פונה, אנשים לא מעזים לזלזל. אף אחד לא חלק עליה".

   

  עוד בערוץ החדשות של ynet:

   

  לדברי העד, חשיבותה של זקן לקידום הפרויקט הייתה "גדולה מאוד. היא הייתה זו שעזרה לי בכל מקום שיכולה הייתה לעזור לי. היא פתחה לי את כל הדלתות". מערכת היחסים שלו עם אולמרט הוגדרה כ"מתפתחת" באותן שנים. "קשה לומר שזו הייתה מערכת ידידות. זו מערכת שתמיד הייתה לי דלת פתוחה. תמיד התחבקנו והתנשקנו. תמיד כשהתבקשתי כיסיתי באמצעות כספים חובות של אולמרט ממערכות הבחירות שהיו לו. הייתי שולח לו לחג מתנות. קונה לו סיגרים לבקשתו".

   

  כשנשאל, ענה כי נודע לו מזקן שכספיו שימשו לכיסוי חובות בחירות - "רטרואקטיבית על הבחירות של 1993. עזרנו לו גם בבחירות של שנת 1999, גם ביחס לבחירות יו"ר מפלגת הליכוד, כשהוא התמודד מול אריק שרון ב-1999".

   

  - מה ידעת על חובות אולמרט בבחירות?

  - מה ששולה אמרה, שיש להם חובות וצריך לכסות. שולה אמרה לי שאולמרט ערב אישית לכיסוי החובות במערכת הבחירות שלו

  - מה ידע אולמרט על העברת הכספים?

  - אולמרט ידע על העברת הכספים. כמה פעמים הוא הודה לי על כך

  - באיזה אופן?

  - גם טלפונית וגם כשנפגשתי איתו. הוא אמר לי 'תודה רבה'. שולה אמרה לו בנוכחותי: 'אתה יודע שש. העביר לנו כספים'

  אולמרט השיב 'אני מודה לך על מה שאתה עושה'.

   

  שולה זקן, היום בבית המשפט. "פתחה את כל הדלתות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  שולה זקן, היום בבית המשפט. "פתחה את כל הדלתות"(צילום: מוטי קמחי)
   

  אולמרט, אתמול בבית המשפט. "הודה לי על העברת הכספים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אולמרט, אתמול בבית המשפט. "הודה לי על העברת הכספים"(צילום: מוטי קמחי)

   

  במרכז עדותו, תיאר עד המדינה את הנאשמים בפרשה. הוא סיפר על יחסיו עם אולמרט, ראש העיר ירושלים דאז. "עידו דיסנצ'יק הכיר לי את אולמרט. היה ברור שלפרויקט הולילנד, מי שלא יהיה ראש העיר יצטרך לתת גיבוי מלא. בתחילת 1994 פניתי לאולמרט, ביקשתי שיעזור לנו בקידום הפרויקט. למיטב זיכרוני הייתה יותר מפגישה אחת, בסופו של דבר הבנתי שהוא יהיה מוכן לתמוך בפרויקט. אמרתי לו שאני מייצג את הולילנד, ושכל דבר שנוכל לבוא לקראתו או לקראת העירייה נשמח לעשות. הבנתי ממנו שיש על מה לדבר", אמר ש"ד - וחייך. מאוחר יותר, השיב לשאלת בית המשפט כי "בצורה עקיפה וישירה הועבר לאולמרט קרוב ל-4.5 מיליון שקל".

   

  ש"ד: ההערכה הייתה שהיטל ההשבחה בפרויקט יהיה 40-50 מיליון דולר. קיימתי משא ומתן עם אולמרט על גובה ההיטל

  השופט: אתה מסכם היטל השבחה עם אולמרט?

  - כן, כן, בגלל זה היא נקראת פרשת הולילנד. מעולם לא אמרתי שאני טלית שכולה תכלת. אני מודה שאני עבריין. אני הפושע היחיד בסדום וכל הצדיקים יושבים פה.

   

  "פנייה אליה היא כמו פנייה אליי"

  עד המדינה אמר כי אחרי הפגישה עם אולמרט "הבנתי שאמצא איתו את השפה המשותפת להמשך הדרך, איך הוא יוכל לעזור לנו בתמורה ל...".

  "תמורה שמי ייתן?", שאלה התובעת, וש"ד ענה: "הולילנד".

   

  לאחר מכן, נשאל העד מתי הכיר את זקן. "מתי שהכרתי את אולמרט, הוא הציג אותה בפניי", ענה. "הוא אמר לי שהיא יד ימינו, ואמר לי כי 'פנייה אליה היא כמו פנייה אליי'. כל דבר אפשר להסדיר איתה. היא למעשה הייתה מעל ראש לשכה. כל פעם שהיא דיברה בעירייה היה כאילו אולמרט דיבר. היא הייתה בעלת סמכויות".

   

  בתחילת עדותו, תיאר עד המדינה את קשריו עם "המאכער" מאיר רבין ופירט כיצד העביר באמצעותו את השוחד. "הקשר נוצר באמצעות מכר משותף", אמר וסיפר כי יידע את יזם פרויקט הולילנד הלל צ'רני בכך שמנכ"ל עיריית בית שמש מתי חותה וחשוד נוסף בפרשה, עמרם בניזרי, מבקשים 350 אלף שקל כדי לשנות את התמ"א: "הסברתי שכדי שאבצע את זה היה צריך איש אמון טוטאלי והמלצתי על מאיר רבין. הלל נתן לי את הסכמתו".

   

  "בן גידלתי ורוממתי, והוא פשע בי"

  לדברי עד המדינה, המתווך אכזב אותו: "מי שאכזב אותי זה רבין. כמו שנאמר, בן גידלתי ורוממתי, והוא פשע בי. רבין היה

  איש הקשר ביני לבין חותה בוועדה המחוזית. הוא ידע על תשלומי השוחד ושימש כזרוע ביצועית שלי לפעולות הכשרות והלא כשרות שביצעתי. בפועל בין היתר הוא היה הפרונט שלי, הוא חילק את השוחד". לשאלה כיצד קיבל את כספי השוחד, ומה עשה איתם, ענה ש"ד: "הוא היה מקבל שיקים שהיו נפרטים במזומן בעמדות המרות כספים". ש"ד. אמר כי שכרו של רבין היה בתחילה 11,500 נטו, "ואחר כך עלה ל-15 אלף שקל נטו והגיע עד 22,500 שקל נטו. בנוסף הוא קיבל רכב צמוד".

   

  אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר בתגובה כי "מדובר בעד שקרן, שכאשר הוא אומר שהשמש זורחת בחוץ, צריך לרוץ מהר לארון ולקחת מטריה ומעיל. אפילו הפרקליטות איננה מאמינה לעד שלה עצמה וכבר בפתיחת המשפט הודיעה כי לא תציג את יומניו, וזאת לאחר שהבינה שאי אפשר לסמוך על הדברים שהעד עצמו כתב".

   

  "ביושר לא ניתן להשיג את מספר המטרים"

  בעזרת עד המדינה בפרשת הולילנד גובש כתב האישום נגד ראשי העיר לשעבר אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי וראש לשכת ראש העיר לשעבר שולה זקן, וכן נגד יזמים ובכירים נוספים במערכות הממשל והעירייה, כמו הלל צ'רני, מאיר רבין והאדריכל אורי שטרית.

   

  ביום הראשון של שלב ההוכחות ב"אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה", כפי שהגדירה אותה הפרקליטות, אמר עד המדינה כי "בלי הברכה של אולמרט ולופוליאנסקי, לא היייתה קמה התוכנית". מי ששילם את שכרו של עד המדינה היה לדבריו הלל צ'רני. "אמרתי לצ'רני שאני מוכן לקבל על עצמי להיות הפרונט, לקבל על עצמי את האחריות לכל הדברים. בסופו של יום בגלל פעילות עבריינית שעשיתי באישור ובמימון של צ'רני, הצלחתי.

   

  "במקום 25 אלף מטר אושרו 311 אלף מטר", סיפר. "אמרתי לצ'רני כי ביושר לא ניתן להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג אלא אם כן נצליח להגיע לשיתוף פעולה עם נציגי ציבור שיהיו מוכנים לכך, נגד תשלומי שוחד בצורה זו או אחרת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עד המדינה
  צילום: מוטי קמחי
  ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט
  צילום: מוטי קמחי
  השופט דוד רוזן
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים