שתף קטע נבחר

היום: יוסף שפירא יושבע למבקר המדינה בכנסת

במליאת הכנסת ייערך טקס ההשבעה של יוסף שפירא, שייכנס לתפקידו כמבקר המדינה במקומו של מיכה לינדנשטראוס. שפירא, שנחשב לשופט יעיל וליברלי, יקבל מקודמו "ירושה" - פרשת הנסיעות של ראש הממשלה ומשפחתו לחו"ל

יוסף שפירא יושבע היום (יום ד') לתפקיד מבקר המדינה השמיני בטקס שייערך במליאת הכנסת. שפירא, שנבחר לתפקיד לפני כחודשיים אחרי לא פחות משלושה סבבי הצבעה בכנסת, גבר על שופט בית המשפט העליון אליעזר ריבלין לאחר שקיבל 68 קולות לעומת 40 שקיבל ריבלין.

 

הוא נכנס לתפקיד פחות משבועיים לאחר שהכנסת אישרה בהליך בזק את החוק השנוי במחלוקת המאפשר למבקר המדינה להשלים דו"חות, גם לאחר סיום תפקידו. החוק עורר ביקורת, כאשר גם היועץ המשפטי לממשלה התנגד לו והזהיר ממצב שבו אמון הציבור במוסד המבקר עלול להתערער. החוק העניק למבקר המדינה הנוכחי, מיכה לינדנשטראוס, ארכה של שלושה חודשים מיום סיום כהונתו כדי לסיים כתיבת דו"חות, שלגביהם נמסרו טיוטות למבוקרים. המשמעות היא שלינדנשטראוס יוכל להשלים את הדו"ח בפרשת מסמך הרפז, אלא אם בג"ץ יפסול את החוק לנוכח עתירה שהוגשה בעניין.

 

יקבל בירושה את פרשת "ביביטורס". שפירא (צילום: אוריה תדמור) (צילום: אוריה תדמור)
יקבל בירושה את פרשת "ביביטורס". שפירא(צילום: אוריה תדמור)

 

לצד זאת יותיר המבקר היוצא לשפירא תיק שעשוי לעשות גם הוא לא מעט רעש: הדו"ח בפרשת "ביביטורס", העוסק בנסיעותיו לחו"ל של ראש הממשלה בנימין נתניהו וכן נסיעות של שרים בשתי הממשלות האחרונות. הבדיקה נערכה בעקבות תחקיר של תוכנית "המקור" בערוץ 10, שחשפה את יומן הטיסות של נתניהו ומשפחתו בין שתי כהונותיו כראש ממשלה. על פי הפרסום, עשרות מסעות תוקצבו במקרים רבים על ידי תורמים יהודים שמעוניינים בקרבתו של מי שהיה שר אוצר, חבר כנסת ומועמד לשוב להנהיג את המדינה. בעקבות התחקיר, הגיעו למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה כמה תלונות בבקשה לפתוח בבדיקות ובחקירה פלילית נגד ראש הממשלה.

 

המבקר הנכנס, בן 67, למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, במסגרת שירות המילואים הוא כיהן כשופט בית המשפט הצבאי לערעורים, בדרגת אלוף-משנה. בשנת 2000 סיים לימודי תואר שני בקרימינולוגיה באוניברסיטת לסטר, באנגליה, ובשנים 2003-2001 שימש סגן יושב ראש בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי-הדין.

 

 (צילום: מאתר בתי המשפט) (צילום: מאתר בתי המשפט)
(צילום: מאתר בתי המשפט)

 

בתחילת דרכו עבד שפירא כעורך-דין שכיר וכעבור שנתיים הפך לשותף במשרד עורכי-דין. במסגרת עבודתו העניק ייצוג משפטי ללא תמורה לאגודת עיוורים ולאנשים ללא אמצעים המופנים מטעם האגודה לזכויות האזרח. ביולי 2003 מונה לכהונת שופט בית משפט השלום במחוז ירושלים, ובמאי 2005 מונה לכהונת שופט בית המשפט המחוזי ירושלים. שפירא היה שופט שדן בנושאים אזרחיים ומסחריים, בין היתר בפשיטות רגל.

 

שפירא נחשב לשופט יעיל במיוחד ולשופט ליברלי. בין פסיקותיו הבולטות בשנים האחרונות ניתן למנות את מתן האישור לפתיחת חניון קרתא בירושלים בשבתות ובחגים, מתן פיצויים של מיליון שקלים וחצי למשפחת פלסטיני שנהרג מכדור גומי של מג"ב, את הקביעה כי הסופרת נעמי רגן הפרה זכויות יוצרים,

וכן את החלטתו התקדימית להתיר לאשה לעבור טיפולי הפריה באמצעות זרע של גבר הנשוי לאשה אחרת, מבלי שיהיה צורך ליידע את אשתו של האיש או לשמוע את עמדתה בנושא.

 

שפירא עסק גם בהסדר הנושים של החברה שבנתה את מתחם כרמיה, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. הוא אף אישר את מכירת מתחם הולילנד, לאחר שהחברה שהחזיקה בו נכנסה לקשיים כספיים, וכן אישר את העסקה במסגרתה נמכר בית החולים "ביקור חולים" לארקדי גאידמק.

פורסם לראשונה 03/07/2012 23:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יתעסק בדו"ח הרפז. שפירא
צילום: אוריה תדמור
מומלצים