שתף קטע נבחר

מחקר ענק: חזה גדול מעלה הסיכון לסרטן השד

מחקר גנטי שכלל 16 אלף נשים מצא כי בעלות חזה גדול יותר נמצאות בסיכון מוגבר ללקות בסרטן השד. הסיבה: ההורמון אסטרוגן הגורם לגדילת השדיים מאיץ התפתחות גידולים

שדיים גדולים הם לא רק עניין אסתטי, אלא גם רפואי: מחקר חדש שכלל אלפי נשים מצא קשר בין גודל החזה לבין מוטציות גנטיות המגדילות את הסיכון ללקות בסרטן השד.

 

לדברי החוקרים, הסיבה לכך היא בקרה על פעילות ההורמון אסטרוגן, המעודד את צמיחת השדיים אבל גם את התפתחותם של גידולים סרטניים. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת BMC Medical Genetics.

 

קראו עוד על סרטן השד:

 

במחקר, שנערך על ידי חברת 23andMe בקליפורניה, נבדקו 16 אלף נשים, כולן ממוצא אירופי. המשתתפות במחקר נתבקשו לציין את מידת החזייה שלהן, מהמידה הקטנה AAA ועד המידה DDD.

 

בהמשך בדקו החוקרים את המטען הגנטי של המשתתפות, ומיליוני מוטציות ב-DNA, המכונות "פולימורפיזם נוקלאוטידי בודד".

 

מהמחקר עולה כי שלוש מכל שבע נשים הראו קשר בין מידת השד לבין הסיכון לחלות בסרטן: ככל שמידת השד הייתה גדולה יותר, כך עלה הסיכוי להימצאות מוטציות הקשורות לסיכון מוגבר לסרטן השד.

 

הקשר בין גודל השדיים לבין הסיכון לחלות בסרטן השד נותר בעינו גם כשהחוקרים הסירו משתנים משפיעים כמו גיל האישה, הריונות, הנקות קודמות או עבר משפחתי של סרטן.

 

החוקרים הסבירו כי זהו המחקר הראשון שמראה קשר משמעותי בין מידת השד לבין סרטן, אולם הסבירו כי נחוצים מחקרים נוספים כדי לאמת את הקשר ולברר את טיבו.

 

אף שעדיין לא ברורה הסיבה המדויקת לקשר, משערים החוקרים כי ההורמון אסטרוגן, האחראי בין היתר על התפתחות השדיים, משחק תפקיד משמעותי גם בסיכון המוגבר ללקות בגידולים סרטניים בשד.

 

סרטן השד הוא אחת המחלות השכיחות בישראל ובעולם המערבי. כ-4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד.

 

אף שבחמש השנים האחרונות שיעור התחלואה בישראל יציב, חלה עלייה משמעותית בתוחלת החיים של הנשים שלקו במחלה ובאיכות חייהן. הסיבות לכך הן תוכנית האבחון המוקדם הארצית של משרד הבריאות, הטיפולים החדשים ומחקרים המעדכנים ללא הרף את פרוטוקולי הטיפול.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שלוש מכל שבע נשים הראו קשר בין מידת השד לבין הסיכון לחלות בסרטן
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים