שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

קלוד דדיה עושה שבת

לישי לפידות הוא חייב אירוח, מרדכי בן דוד שלח לו הזמנה פתוחה, עם אריה דרעי הוא היה שמח לשוחח - ולאלי ישי יש לו שאלות קשות. שולחן השבת של קלוד דדיה צפוף, אבל ברגוע

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית

 

השבת שלי מוקדשת למשפחה ובעיקר לתאומות שלי, איה ואוריה. גדלתי בבית מאוד מסורתי. קידוש וארוחות משפחתיות היו חלק בלתי נפרד ממנו, כך שהשבת הטיפוסית שלי מורכבת ממשפחתיוּת: לחוות רגעים טובים עם ההורים, למצוא זמן לוויכוחים עם האחים, וליהנות עם הבנות שלי.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

השבת האידיאלית שלי שקטה, ללא טלפונים. חבריי הורגלו שאני לא משוחח בטלפון בשבת, אלא אם מדובר במשהו בהול.

אני צריך שקט טוטאלי. לנוח ולא לחשוב על עבודה. לפני מספר שנים פגשתי את הזמר מרדכי בן דוד, והוא סיפר לי שבשבתות הוא שומר על שתיקה. זה אידיאלי בעיניי, להתנתק מכל המחשבות שטורדות אותי במהלך השבוע.

 

2. מה זו שבת בעינייך?

 

שלווה, חופש, רוגע ומנוחה. במהלך השבוע אני עובד עם הגוף שלי. אני מופיע בהצגה "לרקוד עם קלוד", אז המנוחה מאוד מורגשת פיזית. אני לא מופיע בשבת ולא מאמין בזה. בתור ילד בגיל 5 היה לי דמיון מפותח, ומאוד עניינו אותי סיפורי התנ"ך. יש לי חיבור גדול ליהדות, לשבת, למסורת ולערכים. השבת נותנת לי שיוך למי שאני ולדת שלי, השקט הזה גורם לי לתקשר באופן ישיר עם הקב"ה, והאמונה בו עושה לי טוב.

 

3. עשה ואל תעשה שלך בשבת

 

עשה - למי שיש משפחה גדולה, זה הזמן לחזק את מערכות היחסים. התרגום החילוני שלי ל"לשמור שבת" זה "לשמור משפחה". זה גם הזמן להתבונן לתוך עצמך, ולהבין איפה טעית במהלך השבוע, ואיפה אתה יכול לשפר ולתקן. אל תעשה - אל תעבוד. שבת זה לא רק כלפיי האל, אלא זה יום של בן-אדם לחברו ולמשפחתו.

 

4. זיכרון ייחודי משבת

 

הטיסה הראשונה שלי לחו"ל בתור נער, רקדן בלהקת המחול העירונית בלוד: נסענו לצרפת, וביום שישי התקשרתי בכדי לשמוע את הקידוש של אבא, וזה עשה לי כל כך טוב. יש משהו בקידוש שהוא מאוד חזק בעיניי, מסורת נעימה וחשובה. גם הבנות שלי תדענה מהיכן הגיעו ולאן הן הולכות.

 

5. איך צריכה להיראות בעינייך השבת הציבורית?

 

אני מאמין גדול במשפט: "צדיק באמונתו יחיה". לפני מספר שנים הצבתי מטרה להאזין כמה שפחות לחדשות, במדינה שגם כך גועשת ורועשת. יש משפט שאומר רחוק מהעין רחוק מהלב. אני גר בשוהם, יישוב מאוד שקט, כי בחרתי לברוח מהרעש. אני מאשים את אנשי הדת שלא מצליחים לייח"צן את השבת. עליהם לחפש אחר דרכים שיגרמו למי שאינו דתי לרצות לשמור את השבת. אני חושב שהיחצ"נים של הקב"ה לא עושים את עבודתם נאמנה.

 

6. את מי היית רוצה לארח בשולחן השבת?

 

את הזמר ישי לפידות, חברי הטוב, שבביתו כבר התארחתי. הוא למשל, מייצג את הדת בצורה הכי יפה שיש, ואני לומד ממנו המון. בטיסה האחרונה איתו לחו"ל נהניתי ממש לשמור שבת.

 

צולם ביום חול. בקרוב גם בשבת? קלוד דדיה עם ישי לפידות (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
צולם ביום חול. בקרוב גם בשבת? קלוד דדיה עם ישי לפידות(צילום: אבי חי)

 

במקביל הייתי רוצה לארח בשולחני את השר אלי ישי. הייתי מדבר איתו דברי תורה, ומברר מדוע הוא עושה לעצמו יח"צ שלילי? כיצד הוא מצליח לגרום לאנטי כה גדול כלפי הדת? מדוע בתי חב"ד כל כך מצליחים בעולם, אבל לא בתוך הבית שלנו? איך קורה שאלי ישי לא מצליח לגרום לכל אישה להדליק נרות ולהעצים את כוחה - ועוד שאלות רבות.

 

7. ואיפה היית רוצה להתארח בשבת?

 

הזמר מרדכי בן דוד הזמין אותי אליו לשבת. למען האמת אני קצת חושש מהשינוי שהוא עשוי לחולל בי. אני יודע שאחרי שבת במחיצתו עשוי להתחולל בי שינוי קיצוני. אני מגדיר עצמי כספוג. בטיסה האחרונה ביקרתי בקבר של הרבי מלובביץ', וקרו לי שם דברים שאחרים היו מגדירים כניסים.

 

כך היה גם כאשר פגשתי את מרדכי בן דוד. משהו בעיניים שלו פשוט היפנט אותי רוחנית, ואני חושש מזה. הייתי רוצה להתארח גם אצל אריה דרעי. הדרך שלו, השקט הנפשי, האישיות שסוחפת אחריו אנשים - כל אלה מעניינים אותי. לדעתי, גם הוא יחצ"ן טוב של הדת.

 

8. מה היית משנה בשבת האורתודוכסית?

 

למה לשנות? אני אוהב את כל מה שכרוך בהכנות לשבת, ואת מה שיש בה. אם הייתי רוצה לשנות, הייתי משנה אצלי,

לא בשבת.

 

9. רגע לפני כניסת השבת, רציתי לומר...

 

אנחנו מאוד נהנים מהשקט של יום הכיפורים. מהתקשורת הבין-אישית, מהיעדר המכשירים הסלולריים והאוטובוסים. אז למה שלא נאמץ את כל זה יום בשבוע? זה קיים, רקצריך לקחת.

 

  • בימים אלה מעלה קלוד דדיה את המופע "לרקוד עם קלוד", ועובד על המופע החדש של להקת הילדים "קינדרלך". ביום חמישי הבא (12/7) ישתתף כשופט אורח ב"רוקדים עם כוכבים" 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענת מוסברג
מקדיש זמן לתאומות. דדיה
צילום: ענת מוסברג
מומלצים