שתף קטע נבחר

חיית מסלול: יוהאן בלייק קורא תיגר על בולט

אשתקד זכה האצן הג'מייקני באליפות העולם ב-100 מטר רק לאחר שהשיאן העולמי פסל בזינוק. כעת, לאחר שגבר עליו פעמיים במבחנים ללונדון 2012, הכל מבינים שהוא מועמד לזהב. אפילו את הכינוי "החיה" בולט העניק לו

עד לאחרונה לא ממש התייחסו אליו ברצינות, אלא יותר כמי שתפס טרמפ על הפסילה של אוסיין בולט בריצת הגמר ל-100 מטר באליפות העולם אשתקד בדרום קוריאה.

 

 

אבל, יוהאן בלייק הוא כעת המועמד מספר 1 להפוך לגיבור הגדול של המשחקים האולימפי בלונדון 2012 אחרי שניצח את בולט פעמיים במבחנים הג'מייקנים לקראת האולימפיאדה, ב-100 וב-200 מטר.

 

בלייק לפני בולט. ומה יהיה בלונדון? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בלייק לפני בולט. ומה יהיה בלונדון?(צילום: AFP)

 

בולט גם סובל מפציעה שגרמה לו לפרוש מתחרות ליגת היהלום ב-20 ביולי. הוא לא אמור להתחרות עד האולימפיאדה, מה שמציב את יכולתו בסימן שאלה גדול עוד יותר.

 

בלייק בן ה-22 (1.80 מ') נולד בסט. ג'יימס שבג'מייקה, שכבר מזמן הפכה למעצמה מספר 1 בריצות הקצרות. בילדותו נמשך דווקא למשחק הקריקט הפופולארי באיים הקריבים ולימים הודה שחלומו הגדול היה לככב בו, הרבה יותר מאשר להשתתף במשחקים האולימפים.

 

המהירות הרבה בה נהג להקיף את המגרש משכה את תשומת הלב של כולם ועד מהרה הוא השתכנע לעבור לאתלטיקה. בלייק לא נטש עד היום את אהבתו הגדולה לקריקט ובתקופות בהן לא מתקיימות תחרויות אתלטיקה ניתן לראותו משתתף במשחקים במועדון מקומי.

 

הרגע הגדול. הניצחון בגמר אליפות העולם ב-2011 (צילום: AP) (צילום: AP)
הרגע הגדול. הניצחון בגמר אליפות העולם ב-2011(צילום: AP)

 

כשהגיע לגיל הנוער כבר היה ברור שמדובר באחד הכוכבים הגדולים של עולם האתלטיקה. ב-2007 העמיד את השיא הג'מייקני לנוער ב-100 מטר על 10.11 שניות.

 

כעבור שנה, כשבולט נשאל לאחר זכייתו במדליית הזהב בבייג'ינג 2008 אם קיים אתלט שמסוגל להתמודד מולו, הוא השיב: "שימו לב ליוהאן בלייק, הוא מתאמן כמו חיה וצמוד אליי באימונים צעד אחר צעד". באותה תקופה בלייק היה רק בן 18 ולא נכלל בסגל של האי הקריבי לאולימפיאדה.

 

גם הוא כבר יודע שיש לו מתחרה רציני. בולט (צילום: MCT) (צילום: MCT)
גם הוא כבר יודע שיש לו מתחרה רציני. בולט(צילום: MCT)

 

מאז אותו ראיון מכונה בלייק "החיה" ומאוחר יותר הסביר: "מדוע קוראים לי ככה? זה בגלל שאני עובד פי 2 מכולם. כל הזמן אני רץ, גם בתקופות בהן אנחנו מקבלים מנוחה. פעם אחת המאמן גלן מילס התקשר אליי ואמר לי שאני חייב לתת לגוף שלי לנוח, אבל ככה אני עובד. כאשר אתם ישנים בלילה אני יוצא לרוץ".

 

כנסו לעמוד לונדון המיוחד של ynet ספורט:

 

בגיל 19 ו-196 יום הפך בלייק לאתלט הצעיר בהיסטוריה שרץ 100 מטר בפחות מ-10 שניות – 9.96 ב-2009. באותה שנה (2009) הוא שיפר את שיאו ל-9.93 שניות, אבל גם נתפס משתמש בחומרים אסורים באליפות ג'מייקה שהתקיימה לפני אליפות העולם בברלין, והועמד לדין על כך.

 

ועדת המשמעת זיכתה אותו, לאחר שהתברר כי אותו חומר בו השתמש לא נכלל ברשימת החומרים האסורים. האיגוד הג'מייקני למלחמה בסמים הגיש עירעור על ההחלטה ותבע להשעות את בלייק ואת האתלטים האחרים שהשתמשו באותם חומרים, בטענה שאותו חומר דומה לאלו הנכללים ברשימת החומרים האסורים.

 

האיש שאחראי על התופעה. גלן מילס, מאמנו של בלייק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האיש שאחראי על התופעה. גלן מילס, מאמנו של בלייק(צילום: AFP)

 

הפרשה גרמה לסערה במדינה ולטענות לפיהן ג'מייקה אינה נוקטת ביד קשה מספיק על מנת למנוע שימוש בחומרים אסורים בקרב הספורטאים שלה.

 

על מנת למנוע מבוכה, איגוד האתלטיקה של ג'מייקה החליט לא לשתף את בלייק בריצת השליחים 4X100 מטר באליפות העולם בברלין. בסופו של דבר התקבל העירעור של האיגוד למלחמה בסמים ובלייק, יחד עם עוד שלושה אתלטים נוספים, הושעה לשלושה חודשים.

 

באליפות העולם שנערכה בדאגו שבדרום קוריאה ב-2011 בלייק זכה במדליית הזהב. איש לא האמין שתרחיש אחר אפשרי מלבד זכיה של בולט, אבל שיאן העולם פסל במפתיע בזינוק בריצת הגמר. בלייק זכה מההפקר ונטל את מדליית הזהב כשקבע 9.92 שניות.

 

אחראי גם לשיא העולם בשליחים. בלייק והחברים (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
אחראי גם לשיא העולם בשליחים. בלייק והחברים(צילום: Gettyimages)

 

בגיל 21 ו-245 יום בלייק הפך לאלוף העולם הצעיר בהיסטוריה. הוא הוסיף לעצמו את מדליית הזהב ב-4X100 מטר, כאשר הרביעיה הג'מייקאנית שברה את שיא העולם של עצמה והעמידה אותו על 37.04 שניות.

 

אותם הישגים לא הציבו את בלייק באור הזרקורים. להכל היה ברור שהוא זכה ב-100 מטר בעיקר בגלל הפשלה של בולט. העניין הוא שבשנים האחרונות האלוף האולימפי ואלוף העולם נמצא בנסיגה.

 

ההישגים שלו בבייג'ינג ובברלין הותירו את העולם כולו פעור פה ונדמה שמאז קשה לו להתעלות לשיאים חדשים. כעת, הוא הודה שעליו לחזור לעצמו ולהוכיח שהוא עדיין הטוב ביותר.

 

כולנו כבר מחכים לריצה בלונדון. בלייק ובולט (צילום: AP) (צילום: AP)
כולנו כבר מחכים לריצה בלונדון. בלייק ובולט(צילום: AP)

 

בלייק ניצל היטב גם השנה את העובדה שבולט אינו במיטבו וקורא עליו תיגר לקראת לונדון. ב-29 ביוני הוא ניצח אותו במבחנים הג'מייקנים לקראת לונדון תוך שקבע את שיאו האישי (9.75 ש', לעומת 9.86 שקבע בולט), המהווה את התוצאה הרביעית בטיבה בכל הזמנים.

 

אותו ניצחון זיכה את בלייק בהכרה עולמית הרבה יותר מאשר הזכיה אשתקד והציב אותו כמועמד לזכה באולימפיאדה. "זו תוצאה נהדרת, זכיתי באליפות העולם וגם באליפות המדינה, אז יש לי את זה", חגג.

 

רק בולט, שקבע את שיא העולם (9.58 ש') באליפות העולם בברלין 2009, האמריקני טייסון גיי (9.69 ש' ב-2009 בשחנאי) ואסאפה פאוול (9.72 ש' ב-2009 בלוזאן, לעומת 9.88 במבחנים הג'מייקאנים האחרונים) השיגו תוצאות טובות יותר בעבר.

 

האלוף הצעיר בהיסטוריה. בלייק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האלוף הצעיר בהיסטוריה. בלייק(צילום: AFP)
 

 

כל הארבעה אמורים להגיע לריצת הגמר בלונדון, וגם ג'סטין גאטלין, שניצח את גיי במבחנים האמריקנים (קבע 9.80 ש') יאבק על מדליה. בולט קבע בעבר שלוש תוצאות טובות יותר מהשיא האישי של בלייק, גיי ופאוול עשו זאת פעמיים, אבל כל אחד מהם (בראש ובראשונה בולט) יהיה חייב להתעלות ולשוב לשיאו על מנת לנצח את הכוכב העולה.

 

אם לפני שלוש שנים דומה היה שאיש לא יתקרב לבולט בעשור הקרוב, התמונה שונה לגמרי לפני יריית הזינוק לתחרות הגדולה הקרובה. בולט עדיין נחשב לפייבוריט, אבל בלייק נראה מצוין.

 

ריצת הגמר בלונדון מבטיחה להיות הגדולה בהיסטוריה, הרבה יותר מאשר בזמנים של קרל לואיס ובן ג'ונסון (בטרם נתפס נוטל חומרים אסורים).

 

"יש לבלייק יתרון". כך לפחות טוען טייסון גיי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"יש לבלייק יתרון". כך לפחות טוען טייסון גיי(צילום: AFP)

 

"יש לבלייק יתרון קל על פני האחרים כי הוא בכושר הטוב ביותר בחייו, אבל חוץ ממנו אני חושב שלכולם יש סיכויים שווים", טען טייסון גיי.

 

האלוף האולימפי לשעבר ב-200 ו-400 מטר, מייקל ג'ונסון, אמר: "בולט יכול לעשות כל מה שהוא רוצה. אם הוא יגיע לאולימפיאדה בריא, אז הוא הטוב ביותר".

 

גם ב-200 מטר ניצח בלייק את בולט במבחנים לקראת לונדון ומועמד לזכות בזהב. הוא קבע 19.80 באותה ריצה לעומת 19.83 של בולט ובהתחשב בעובדה שוואלאס ספרימון קבע 19.82 ש' כשניצח במבחנים האמריקנים, מבטיחה גם ריצת הגמר במקצוע זה להיות מרתקת.

 

ועכשיו, תראה מה אתה שווה בלונדון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ועכשיו, תראה מה אתה שווה בלונדון(צילום: AFP)

 

שיאו האישי (19.26 ש') אותו קבע בבריסל בספטמבר אשתקד, מהווה את התוצאה השניה בטיבה בכל הזמנים ונופל רק משיא העולם (19.10 ש') של בולט מברלין 2009.

 

בלייק מכיר מקרוב את בולט. לא רק ששניהם ג'מייקנים, הם גם מתאמנים יחדיו אצל אותו מאמן, גלן מילס, במועדון Racers Track Club. יום יום ניתן לראות את שניהם רצים זה לצד זה וצחוק הגורל הוא שבאימונים המשותפים עזר בולט לקדם את המתחרה הגדול, המאיים לגזול ממנו את הכתר.

 

מילס התפטר ב-2009 מתפקידו כמאמן נבחרת ג'מייקה על מנת להתרכז בעבודה במועדון ובלייק נחשב לאחת ההצלחות הגדולות שלו. לקראת האולימפיאדה הוא רמז מי מבין שני הטאלנטים הגדולים שלו מועמד לדעתו לזכות בזהב: "בולט אולי נמצא כרגע בירידה, אבל הוא יהיה בשיאו באולימפיאדה". בולט הסכים: "אני מתחיל לדאוג רק כשהמאמן שלי מודאג, והוא לא מודאג".

 

בניגוד לבולט המוחצן, האוהב לבצע פוזות למצלמות ומככב במדורי הרכילות, בלייק עדיין לא הפך לסטאר כמוהו. מדורי הרכילות באיים הקריבים דיווחו שבולט נפרד לאחרונה מחברתו הקנדית (ממוצא סלובקי) לוביקה סלובק, במטרה להתרכז באולימפיאדה. זאת, אחרי שהוא ספג ביקורות על כך שהחל לצאת עם אשה לבנה.

 

לעומת זאת, בלייק לא מככב (לפחות בינתיים) בסיפורים מהסוג הזה. בג'מייקה מספרים שהוא מעדיף לשחק דומינו בבית מאשר לחגוג במסיבות כמו בולט. מי מהשניים באמת הטוב ביותר? התשובה תתקבל ב-5 באוגוסט, כשתישמע יריית הזינוק לגמר ה-100 מטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים