שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

כך תטפל במרד הסורי. נחשפות העצות לאסד

הגברת הראשונה צריכה להיכנס למשחק, יש למתג את תוכנית הרפורמות ולהפיל אתרים שמפיצים שקרים. בוויקיליקס נחשפות ההמלצות שהעבירו הספינולוג האמריקני וחברת הייעוץ שלו למייל הפרטי של בשאר אסד, חודשיים אחרי פרוץ המהומות בסוריה

חבריו הקרובים עורקים, ידידותיו בעולם מפנות לו עורף והמערב קורא לו מדי יום: "עזוב את המדינה". אבל כמעט שנה וחצי אחרי פרוץ המרד, בשאר אסד עדיין בסוריה, עדיין הנשיא. באתר ההדלפות ויקיליקס, שהודיע כי יפרסם כ-2.5 מיליון מסמכים בנושא הסורי, נחשפות העצות שקיבל אסד לטיפול במשבר - חודשיים אחרי תחילת המהומות.

 

מלחמת אזרחים בסוריה, כותרות אחרונות

אסד-ליקס: "טכנולוגיה איטלקית למשטרת סוריה

הגנרל המקורב לאסד שערק - בדרכו לפריז

אסד: כולם חשבו שאפול והם טעו. אני עדיין עומד

צפו: אמו של הנרצח הסורי סטרה לרוצח בנה  

 

ההמלצות הועברו מחברת ייעוץ התקשורת העולמית "בראון לויד ג'יימס". החברה - שסייעה גם לרודן לוב מועמר קדאפי - הכחישה בעבר את יחסיה ההדוקים עם המשטר הסורי, אבל במסמכים נחשפות הפגישות בין בכיריה ובראשם הספינולוג האמריקני מייק הולצמן לבין אנשי אסד, וכן ההמלצות שהעבירו אליו. 

 

הטיפים עצמם נשלחו במייל לאחד מיועציה הבכירים של אשת הנשיא אסמה אסד, פארס קלאס, והגיעו לידי הנשיא אסד עצמו, ששלח אותם ממה שנטען כי הוא המייל הפרטי שלו - sam@alshahba.com. בתחילת המזכר נכתב כי מההצהרות האמריקניות ברור שממשל אובמה רוצה שהמנהיגות הסורית הנוכחית תישאר בשלטון. אז, במאי 2011, לאחר שאסד נאם כבר פעמיים, החליף את ממשלתו והחל לדכא ביד חזקה את המהומות, כתבו במסמך כי הביקורת האמריקנית יחסית רפה. חברת הייעוץ הזהירה, עם זאת, כי יש לבצע פעולות שונות, כדי שהטון לא יחריף.

 

להראות חוזק וסימפטיה

"מבחינה אסטרטגית, סוריה לא מאוזנת", נטען במזכר. "כוח מאסיבי דרוש לדיכוי המרד, כוח רך נחוץ כדי שהסורים והעולם יאמינו שיתבצעו רפורמות. אבל אף אחד בתוך המנהיגות הסורית לא מחזיק באג'נדה של רפורמה. התוצאה של זה היא שהמפגינים אולי יחזרו לביתם, אבל מתוך פחד, ולא מתוך אמונה שהממשלה תענה לדרישותיהם - וזהו מתכון לאי יציבות. כאן בארצות-הברית ובמערב חוסר האיזון הזה משחק לידי המבקרים, לידי אלו שטוענים כי הרפורמות אינן אמיתיות".

 

אסמה אסד. המליצו לה לשחק בדמינטון? (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אסמה אסד. המליצו לה לשחק בדמינטון?(צילום: MCT)

 

אז מה צריך לעשות, לפי חברת הייעוץ? תחילה, להגביר את האיזון בין הרפורמות לבין מדיניות היד הקשה. לא פחות חשוב מכך, לדעתם, הוא תפקידה של אסמה אסד. "לדעתנו, הנשיא צריך לתקשר יותר ובמסרים יותר ברורים, והגברת הראשונה צריכה להיכנס למשחק. חסרונה של דמות ציבורית כה פופולרית כהוד מעלתה, ברגע כה קריטי, בולט מאוד. המפתח הוא להראות חוזק וסימפטיה בעת ובעונה אחת".

 

סוריה היום, סוריה מחר

הם גם הציעו למתג את תוכנית הרפורמות, והמליצו על סיסמה - "סוריה היום, סוריה מחר". לדברי החברה, "יש לפתוח בקמפיין, אפילו כאשר המשבר נמשך, כדי לפנות לעם. זה יגרום לאנשים להתמקד בעתיד. יש להעסיק 'צוותי רחוב', שיתשאלו אזרחים בנוגע לרעיונות שלהם ולסדרי העדיפויות ברפורמה. כל חבר קבוצה יוכל להעביר את מסריו דרך הרשתות החברתיות".

 

המלצה נוספת נוגעת לטיפול בסיפורים "שליליים, שמופצים על ידי אנשי אופוזיציה, ובמבול היומי של ביקורת ושקרים", כך לדברי חברת הייעוץ. הם המליצו לאסד להקים צוות תגובות שיעבוד מסביב לשעון - ולהפיל אתרים "שמפיצים שקרים".

 

בסיכום שלהם, המסרים נראים דומים מאוד לאלו שאסד השתמש בנאומיו. "סוריה צריכה לפנות לפטריוטיות של הסורים ולהדגיש שאין צורך להרוס את המדינה כדי להשיג מטרות שכל אחד שותף להן - מדינה חופשית ומשגשגת. יש להודות שהאלימות מצערת, אבל לומר שהמנהיגות לא רוצה בה. יש להביע ביטחון בעתיד ולומר שהמשבר דועך". אסד אכן השתמש בכך, אבל המשבר לא דעך, וגם שנה לאחר מכן נלחמים כוחותיו באנשי האופוזיציה. לפי המספרים המעודכנים, יותר מ-16 אלף איש כבר מצאו את מותם במלחמת האזרחים הזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד נואם. השתמש במסרים
צילום: AFP,HO, SANA
יד קשה לצד רפורמות. גופות בסוריה
צילום: AFP/HO/SHAAM NEWS NETWORK
מומלצים