שתף קטע נבחר

החרדים מגייסים את השטרות - נגד הגיוס

בעוד שהמאבק על גיוס החרדים ממשיך לתפוס את תשומת הלב הציבורית, בעיתונות החרדית הוצג בגאווה השטר שערכו 200 שקל, ועליו הציטוט מאת הנשיא לשעבר זלמן שז"ר: "כולם יחד צריכים לשאת בעול לימוד תורה"

אלפי המפגינים שהגיעו אמש (מוצאי שבת) לרחבת מוזיאון תל-אביב כדי לדרוש "גיוס לכולם" טוענים שאין שוויון בנטל, אבל כנגדם החרדים חוזרים ומשמיעים את עמדתם: לימוד התורה בישיבות מסייע למדינה לא-פחות מהצבא, ולולא התפילות, מצבה של המדינה היה עגום. כעת, מצאו החרדים חיזוק לעמדתם ממקור לא צפוי.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בעיתונות החרדית "חגגו" בשבועיים האחרונים - בשיא המתיחות בעניין גיוס חרדים - את ה"תגלית הפיננסית" החדשה מבחינתם: הציטוט של נשיא המדינה השלישי זלמן שז"ר על השטר שערכו 200 שקל. הטקסט, שעוסק בחשיבות לימוד התורה, צוטט הן באתר "כיכר השבת" והן בעיתון החרדי "משפחה", שהציגו אותו כאסמכתא התומכת בנרטיב החרדי.

 

"ושננתם לבניך" - חוק יהודי ()
"ושננתם לבניך" - חוק יהודי

 

וכך נכתב על השטר, מתוך דברים שאמר שז"ר ב-1949: "והלא עניין לנו עם האומה העברית, האומה שידעה את החוק של 'ושננתם לבניך' עוד מראשית עלייתה על הבמה ההיסטורית. ואומה זו הן ידעה גם בשנות האפלה שלה לשמור על נכס זה של לימוד חובה לכל ילדיה...ידעה להושיב מלמדי תינוקות בכל עיר ובכל כפר, בכל גליל ובכל מדינה, וקבעה שכל עיר שאין בה מלמד תינוקות אין דינה כדין עיר.

 

"ואף בחשכת מזוריה ובכל קהילותיה, ידעה להטיל על כל קהילה להכניס לקרבה מלמדי תינוקות על חשבון כל יושביה. עשיר ורש, בין עקר ובין מרובה ילדים, רווק ולא רווק – כולם יחד צריכים לשאת בעול לימוד תורה".

 

מי נהרג? הציונים

בגיליון סוף השבוע של "יתד נאמן", הביטאון הרשמי של הציבור החרדי-ליטאי, חזר עורך העיתון יצחק רוט בטורו

על העמדה החרדית, ואף רמז כי לימוד התורה חשוב עשרות מונים מהכוח הצבאי: "אם יש קיום ליישוב היהודי כאן בארץ הקודש, הוא אינו בגלל הכוח הצבאי, העוצמה הכלכלית או מאות אלפי הגויים שהגיעו לכאן. לומדי התורה, הם ורק הם, מבטיחים את הקיום, לא רק הרוחני, אלא הפיזי ממש".

 

בהקשר זה אף גולל רוט סיפור על הרבי מבריסק (הרב יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק ז"ל), ממנהיגי הציבור החרדי בשנות ה-50', שאמר לאחר "מבצע סיני" כי בזכותם של לומדי התורה, הסתיים המבצע הצבאי בהצלחה גדולה. לשאלת מקורביו "אם כך הדבר, מדוע נהרגו חיילים במלחמה זו?" השיב הרב "זה בכלל הציונים...".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : לע"מ
זלמן שז"ר
צילום : לע"מ
צילום: איריס פשדצקי באדיבות מוזיאון ישראל
לימוד תורה. שם הכוח?
צילום: איריס פשדצקי באדיבות מוזיאון ישראל
מומלצים