שתף קטע נבחר

אבטחת הגז: 4 ספינות, 250 חיילים, כ-3 מיליארד

תוכנית מערכת הביטחון להגנת מתקני הקידוח תיצור "שלוחה" צה"לית כ-180 ק"מ מחופי ישראל. המתווה, שיובא לאישור הממשלה, ידרוש סיור ימי קבוע של ארבע ספינות משמר שעליהן יוצבו מכ"מים ומערכות מתקדמות. מפקד חיל הים: "זה כמו להעתיק את שטח מדינת ישראל לים"

התוכנית להגנת אסדות הגז תועבר לאישור הממשלה, ותביא עמה צרכים מידיים בכוח אדם ובתקציבי ענק. המטכ"ל ומשרד הביטחון אישרו את התוכנית, שנועדה לאבטח ארבעה מתקני קידוח ונאמדת בכ-3 מיליארד שקל בשנה. "מדובר בנכס אסטרטגי, כמו להעתיק את שטח מדינת ישראל לים", הדגיש מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג.

 

עוד בחדשות

 

לפי התוכנית, תרכוש ישראל ארבע ספינות משמר בגודל ספינות הטילים של צה"ל, שעליהן יוצבו מערכת ההגנה "ברק" - "כיפת ברזל" ימית, כהגדרת צה"ל - מכ"מים מתקדמים ומערכות מעקב. כ-250 לוחמים, קצינים ונגדים יאיישו את הספינות, שיסיירו באזור האסדות ויוכלו לתת מענה לאיומים שונים, בהם תקיפתן בטילי חוף, מיקוש, סירות נפץ ועוד.

 

פעילות חיל הים בחיפה. "להעתיק את ישראל לים" (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
פעילות חיל הים בחיפה. "להעתיק את ישראל לים"(צילום: אבישג שאר ישוב)

 

כיום, מאובטחות האסדות על ידי חברות אבטחה אזרחיות, שמעניקות פתרון לאיומים קרובים. עם זאת, ספינות הטילים של חיל הים פעלו בשנתיים האחרונות כדי לאבטח את המתקנים הרגישים, שממוקמים כ-180 ק"מ מחופי ישראל, בשטח "המים הכלכליים". צה"ל כבר הדגיש כי יימנע מלהציב חיילים או אמצעי לחימה על גבי האסדות עצמן, כדי לא "להגדירן" כמתקן צבאי ו"להעניק לגיטימציה" להתקפה עליו.

 

"סגר ימי על ישראל"

אבטחת האסדות הצטרפה למשימות רבות שניהל החיל בשנתיים האחרונות. "ביצענו עשרות מבצעים, בכוחות משולבים, והרעיון הוא להיות מתחת לסף הרעש", הסביר קצין בכיר בחיל הים. "חלק מהמבצעים התרכזו בסיכול הברחות אמצעי לחימה מאיראן לרצועת עזה ולחיזבאללה - דרך הים האדום, בעוד זירת ההברחות המרכזית עברה דווקא ללוב, לאחר פירוק שלטונו של קדאפי". לדבריו, חלק מההברחות מסוכלות על ידי המצרים בשטח, מתוך אינטרס פנימי וחשש שאותם אמצעי לחימה יכוונו לבסוף לעברם.

 

"הטלטלה במזה"ת לא פוסחת על הזירה הימית" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"הטלטלה במזה"ת לא פוסחת על הזירה הימית"(צילום: דובר צה"ל)

 

בצה"ל ידרשו כי תקציב ספינות המשמר יהיה מתקציב נוסף ומיוחד ולא חלק מתקציב הביטחון. בסך הכל יצטרכו בחיל הים לרכוש שבע ספינות טילים כדי להמשיך במשימות הבט"ש והמשימות המיוחדות הרבות שקיבל החיל בשנתיים האחרונות.

 

בחיל הים עוקבים בדאגה גם אחר המתרחש בסוריה, ומסבירים כי זליגה פוטנציאלית של טילי "יאחונט" ממשטרו המתפורר של בשאר אסד לידי חיזבאללה תביא, הלכה למעשה, ל"סגר ימי" על ישראל, משום שטווח הירי של הטילים יגיע עד נמל אשדוד.

 

"הטלטלה במזרח התיכון לא פוסחת על הזירה הימית. לכאורה המים שקטים אבל מתחת לפניהם קיימות מערבולות תת-ימיות שמחייבות את ההיערכות שלנו", הסביר מפקד החיל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינת טילים של חיל הים
צילום: רפי ברבירו
מפקד חיל הים
צילום: אלעד גרשגורן, ידיעות אחרונות
כ-250 אנשי צה"ל יסיירו באזור האסדות
צילום: דובר צה"ל
תרגיל חיל הים האיראני
צילום: MCT
מומלצים