שתף קטע נבחר

"זו לא השתמטות, איננו מתגייסים בגלל ערכים"

תלמידי ישיבת "חברון" - אחד המוסדות הנחשבים במגזר החרדי - לא מתגייסים וגם לא מתכוונים להתגייס. "אנו מעריכים מאוד את המתגייסים ומבינים אותם", הם אומרים ל-ynet, "אבל צריך לנסות להבין גם אותנו, ואת האמונה שלנו"

נתניהו, מופז ופלסנר, ה"פראיירים", הדתיים-לאומיים - כולם מדברים, מעלים רעיונות והצעות, ומחפשים את הדרך "הנכונה" לגיוס חרדים, אבל מתברר שהם בכלל לא בעניין. ביקור וידאו נדיר ב"חברון" - אחת הישיבות החרדיות הנחשבות ביותר - מגלה שהתלמידים לא ממש מוטרדים מחרב הגיוס שמונפת מעל ראשם, אלא יותר מהניסיון להסביר את עמדתם ו"איך זה יסתדר בסוף".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"בהחלט ייתכן שהציבור הכללי ירצה שהחרדי יתגייס, אבל אנחנו לא חושבים שצריך להתגייס, או שנתגייס", אומר התלמיד שמואל דגני. "אנחנו מעריכים מאוד את המתגייסים ואת מה שהם עושים, מבינים אותם, אוהבים אותם, אבל היינו רוצים שינסו להבין שיש כאן ציבור טוב, שעושה חסד בלי סוף, משפיע טוּב, רק תופסים אותם על דבר אחד -  שלא הולכים לצבא. הציבור הזה שיש לו את חסדי נעמי, יד שרה, הצלה - חִשבו אם ציבור כזה מתאים לו להיות פרזיט ולהשתמט, או שבעצם יש מאחורי זה ערכים ועקרונות".

 

תלמיד נוסף, יוסי ילון, אמר: "צריך לבוא להידברות. אנחנו מאוד מעריכים, בכנות, את מי שמוסר את הנפש כדי לשמור עלינו ועל משפחתנו, אבל גם אנחנו תורמים את חלקנו, אולי אפילו ברמה גבוהה יותר, עם אמונה אמיתית שהתורה מגנה על הארץ". 

 

ילדים באזיקים

בינתיים, כך נראה, עמדתם של תלמידי הישיבות לא מקובלת - והמאבק הציבורי לגיוס חרדים נמשך. בתגובה, ב"עדה

החרדית" - הפלג הקיצוני ממאה שערים - הוחלט לקיים בשבוע הבא "הפגנת ילדים" נגד החוק המתגבש לקידום השוויון בנטל.

 

בישיבה שקיימו הערב (יום ב') עסקנים מ"העדה החרדית" הוחלט כי כ-2,000 ילדי תלמודי התורה השייכים לו יפגינו ביום שני הבא בירושלים, כשהם אזוקים בידיהם, נגד הכוונה לגייס תלמידי ישיבות לצבא ולשירות לאומי-אזרחי.

 

במקביל, גורמים חרדים מנסים לארגן "הפגנת מיליון", כהגדרתם, שבה ישתתפו כל הזרמים והפלגים - אך לעת עתה היוזמה אינה קורמת עור וגידים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
לא מתגייסים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים