שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

אמנון דנקנר: לדור עשה פוטש לממשלה חוקית

ידידו הקרוב של אהוד אולמרט הגיב להכרעת הדין במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, ואמר כי "יש אומרים שפרקליט המדינה צריך להתפטר, אני חושב שהוא צריך להתאבד". האח עמרם: "זה היה נטל כבד מאוד". ח"כ חסון: יום הכיפורים של הפרקליטות

אמנון דנקנר, ידידו הקרוב של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שזוכה הבוקר (יום ג') משתי הפרשות המרכזיות שבהן הואשם, תקף הבוקר (יום ג') במילים קשות את הפרקליטות, ואת העומד בראשה, פרקליט המדינה משה לדור. "אחרי פסק הדין, לפי דעתי פרקליט המדינה, יש אומרים שצריך להתפטר, אני חושב שהוא צריך להתאבד", אמר דנקנר לעיתונאים מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

אולמרט זוכה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

אהוד אולמרט מתחבק עם מקורביו בבית המשפט, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אהוד אולמרט מתחבק עם מקורביו בבית המשפט, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

 

דנקנר הסביר את הדברים הקשים שלו והוסיף כי פרקליט המדינה "עשה פוטש משפטי לממשלה חוקית". לדבריו, "פרקליט המדינה הזה גרם לכך שבעדות המוקדמת של פרשת טלנסקי, הוא גרם לכך שממשלה נפלה, שראש ממשלה התפטר, הוא הביא לכך שהחיים של מיליוני ישראלים שונו, ולדעתי שונו לרעה. הוא עשה זאת בדרך נלוזה וקשה". הוא תקף את הפרקליטות ואמר כי "הם יכולים להתבייש היום, ולעשות חשבון נפש על מה שהם עשו, ולהרהר בגורלם".

 

לקריאת תקציר הכרעת הדין - לחצו כאן

לקריאת הכרעת הדין המלאה - לחצו כאן

 

עמרם אולמרט, אחיו של ראש הממשלה לשעבר, אמר בתגובה להכרעת השופטים: "אני מרגיש מצוין, איך אפשר להרגיש אחרת כשאחי הצעיר יוצא זכאי. זה היה נטל כבד מאד. עוד ישאלו הרבה מאד שאלות ויינתנו תשובות על המשמעויות של המשפט הזה".

 

אברהם בורג: "עוד תיק רעשני נגמר בכלום"

יו"ר הכנסת לשעבר אברהם (אברום) בורג, אחד מחבריו הקרובים של אולמרט, אמר כי "זה יום חשוב, כי זה יום שבו מתבהרות אמיתות ובמובן הזה יש גם מערכת משפט בישראל ולכן צריך לכבד את מערכת המשפט על ההחלטות שקיבלה. יש כמה מסקנות, האחת היא אישית - מה עבר על אהוד אולמרט בשנים האחרונות ואיזה מחיר זה גבה. ומסקנה מערכתית - מערכת אכיפת החוק צריכה לעשות חשבון נפש כדי למנוע מצב שבו תיקים רעשניים נגמרים כמעט ולא כלום. מישהו צריך לתת דין וחשבון על הפלת ראש ממשלה".

 

"ויש עוד מסקנה - מסקנה פוליטית", אמר בורג. "המפה הפוליטית משתנה הבוקר לנגד עינינו - מאד מוקדם לקבוע איך אבל היא השתנתה. אם אנשים אמרו עד היום שאין למי להצביע חוץ מביבי, ברור כעת שיש מועמד אלטרנטיבי שנתפש על ידי רבים כמי שהיה ראש ממשלה טוב. אין ספק שההחלטה הבוקר מסדרת מחדש את השדות המגנטיים".

 

"מישהו צריך לתת את הדין על הפלת ראש ממשלה". בורג ואולמרט, היום (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
"מישהו צריך לתת את הדין על הפלת ראש ממשלה". בורג ואולמרט, היום(צילום: יהונתן צור)

 

לגבי הרשעתו של אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות, אמר בורג כי "לא מדובר בקבלת טובת הנאה אלא בעניין פרוצדורלי. ברור לכולם כי הפרשה הייתה מסתיימת במקרה הטוב בדו"ח מבקר המדינה אילולא טלנסקי". על המשפט הנוסף שבו נאשם ראש הממשלה לשעבר, בפרשת הולילנד, אמר בורג כי הוא "מאמין שגם בנושא הולילנד יתבררו דברים".

 

ח"כ דליה איציק: "הפרקליטות נפלה כל כך חזק"

בסיעת קדימה הביעו תדהמה גדולה בעקבות הכרעת הדין, וכינו את הפרשה "שערורייה גדולה". ח"כ דליה איציק, ששימשה כיושבת ראש הכנסת בתקופת כהונתו של אולמרט, אמרה: "זאת אחת מרעידות האדמה הגדולות שעברה מדינת ישראל, רק איש כמו אולמרט עם עצבי ברזל יכול היה לעמוד במסע המטורף הזה". לדבריה, "הפרקליטות נפלה כל כך חזק. אבסורד שראש ממשלה צריך היה להתפטר על סעיפים שעליהם זוכה". 

 

תנועת ש״ס מסרה בתגובה כי היא "מחזקת ומברכת בחום את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואת בני משפחתו לאחר הסבל הרב שעברו בשנים האחרונות".

 

ח"כ רוחמה אברהם, שכיהנה כשרת התיירות בממשלת אולמרט אמרה כי "הדרך שבה הסתיימה הפרשה מחייבת חשבון נפש מצד הפרלקיטות. הוכח היום שיש שופטים בישראל. העובדה שראש ממשלה נאלץ להתפטר, על פרשה שממנה זוכה, מחייבת בחינה יסודית של ההתנהלות והפקת לקחים".

 

ח"כ יואל חסון אמר בתגובה להכרעת הדין כי זה יום הכיפורים של פרקליטות המדינה. "אין ספק כי עוול גדול נעשה לאחד מראשי הממשלה הטובים שהיו לנו", אמר חסון, "זהו יום הכיפורים של פרקליטות המדינה ועל פרקליט המדינה לשקול את המשך דרכו. הציבור הישראלי מבין הבוקר כי הדיחו כאן ראש ממשלה מכהן על כלום ושום דבר,

ואני מקווה כי זיכויו הבוקר יסלול את חזרתו למערכת הפוליטית שדמותו חסרה בה בשנים האחרונות".

 

יו"ר קדימה והמשנה לראש הממשלה, השר שאול מופז, אמר כי "תנועת קדימה מברכת את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, חבר התנועה ומי שהיה היו"ר שלה, על זיכויו בסעיפים המרכזיים במשפטו. לאהוד אולמרט, זכויות רבות בתפקידים המגוונים שמילא בשרות המדינה, כיו"ר קדימה וכראש ממשלת ישראל".

 

הכרעת דין המטלטלת של בית המשפט המחוזי בירושלים זיכתה את אולמרט מרוב העבירות שבהן הואשם בפרשות טלנסקי, וראשונטורס, אך הרשיעה אותו בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. הוא זוכה גם בפרשת הדיווח על אוסף העטים למבקר המדינה ופרשת ההלוואה שקיבל מאיש העסקים ג'ו אלמליח.

 

שולה זקן, ראש לשכתו בעבר, הורשעה בעבירות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה ללא נסיבות מחמירות בפרשת ראשונטורס, וזוכתה מעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד בפרשה. זקן זוכתה גם מפרשת האזנות הסתר ומעבירות בפרשת טלנסקי. "היא בעלת כוח בזכותו, היא רוצה בכל מאודה בטובתו, שולטת ביד רמה בלשכתו, היא בקשרים עם בני משפחתו, אשה נמרצת שפועלת עצמאית", כתבו השופטים. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
לדור גרם לממשלה ליפול. דנקנר
צילום: שאול גולן
צילום: עומר מירון
זוכה מהאישומים המרכזיים. אולמרט
צילום: עומר מירון
הפרקליטות נפלה חזק. ח"כ דליה איציק
צילום: דודי ועקנין
יום הכיפורים של הפרקליטות. ח"כ יואל חסון
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: חגי דקל
"ש"ס מחזקת ומברכת את ראש הממשלה לשעבר". אלי ישי
צילום: חגי דקל
מומלצים