שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

פרשנים: מכה ללדור, אולמרט הודח בגלל כלום

"זו פגיעה ביוקרתה של הפרקליטות ובעיקר בזה שעומד בראשה", אמר פרופ' גרוס. עו"ד הלוי הדגיש: "הפרשה שבגינה הודח הוכחה כהר שהוליד עכבר ובעצם הוליד מאומה"

מומחי המשפט לא מטילים ספק: פרקליטות המדינה ספגה מכה קשה בעקבות הכרעת הדין של אהוד אולמרט. ראש הממשלה נאלץ להתפטר ברקע החשדות נגדו - שהתבררו הבוקר (יום ג') בבית המשפט כריקות מתוכן משפטי של ממש.

 

אולמרט זוכה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, אמר ל-ynet ש"אין ספק שמבחינת הפרקליטות זו הפתעה, אחרת ודאי לא היו מגישים את כתב האישום. זו פגיעה ביוקרתה של הפרקליטות ובעיקר בזה שעומד בראשה, פרקליט המדינה משה לדור שהוא באופן אישי ניצח על כתב האישום הזה ועל ניהול התיק".

 

אולמרט באולם בית המשפט. "לדור ניצח אישית על כתב האישום" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט באולם בית המשפט. "לדור ניצח אישית על כתב האישום"(צילום: גיל יוחנן)

 

"זו מכה משמעותית לפרקליטות. אין שום ספק שפרשת מרכז ההשקעות היא לא הפרשה המרכזית. גם אנשי הפרקליטות ידעו שמרכז ההשקעות היא מעין נספח שצורף לפרשיות האחריות. שתי הפרשיות, היותר חמורות, הן אלו שבהן הפסידה הפרקליטות. הזיכוי של אולמרט בפרשת ראשון טורס וטלנסקי מעידים על גודל התבוסה של הפרקליטות".

  

חומר למחשבה עבור הפרקליטות

השאלה שצריכה להישאל לפי גרוס היא "לו שיערה הפרקליטות שזה מה שהולך להיות, האם היא הייתה ממהרת לעשות את המהלך הזה ולהביא להתפטרותו של ראש הממשלה המכהן והגשת כתב האישום? ספק גדול בעיניי ולכן איך שלא מסתכלים כעת על התוצאה, אני חושב שיש כאן הרבה חומר שמחייב את הפרקליטות וגם אותנו כציבור לעיין כיצד הפרקליטות מנהלת את ענייניה". 

 

"אין ספק שהפרקליטות צריכה להפיק לקח על האם הייתה כאן באמת עבודה מקצועית, האם ניתן היה למנוע את הזיכוי הזה בבדיקה יותר מעמיקה של דברים", אמר גרוס.

  

על פרקליט המדינה משה לדור, שלקח אחריות אישית על פרשת טלנסקי, אמר גרוס, "עצם העדות המוקדמת של טלנסקי שהניעה את כל המהלך, קטונתי מלהשיא לפרקליט המדינה עצות מה לעשות אבל אין ספק שהוא יצטרך לעלעל בדברים".

 

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים זיכו את אולמרט באישום הראשון בפרשת "ראשונטורס" בשל ספק סביר בדבר אשמתו, זיכו אותו בפרשת "מעטפות הכסף" של טלנסקי וכן בפרשת העטים וההלוואה שקיבל מאיש העסקים ג'ו אלמליח - שעליהן לא דיווח למבקר המדינה. הוא הורשע רק בעבירה של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות.

 

הנאשמת השנייה, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט לשולה זקן, זוכתה בפרשת טלנסקי ובפרשת האזנות הסתר לאולמרט, אך הורשעה בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה ללא נסיבות מחמירות ובעבירה של מרמה והפרת אמונים ב"ראשונטורס", במסגרתה גם זוכתה מעבירות אחרות.

 

עורך הדין ירום הלוי, המומחה במשפט פלילי ובעבירות צווארון לבן, ביקש להזכיר ש"בגלל פרשת ראשונטורס הוא בסופו של דבר השעה את עצמו וחדל לכהן כראש ממשדלה, והמפרשה הזו הוא זוכה - כלומר מבחינה ציבורית אפשר להגיד שנעשה לו עוול".

 

לדבריו, "זה מאוד סמלי ואני חושב שזאת כותרת ראויה בכל דיווח - שהפרשה שבעטיה הוא הודח, השעה את עצמו -

 הפרשה הזאת הוכחה כהר שהוליד עכבר ובעצם הוליד מאומה".

 

הלוי התייחס לעבירה שבה הורשע אולמרט, מרמה והפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות". בכל מקרה, הוא אמר, "עד היום בעבירה בודדת של הפרת אמונים אף אחד לא נשלח למאסר בפועל" - אף שהעונש המירבי עומד על שלוש שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט, היום בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
צילום: צביקה טישלר
פרופ' עמנואל גרוס
צילום: צביקה טישלר
עו"ד ירום הלוי
צילום: הרצל יוסף
הייתה כאן עבודה מקצועית? פרקליט המדינה לדור
צילום: מוטי קמחי
"עצם עדותו היא שהניאה את המהלך". טלנסקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים