שתף קטע נבחר

מרוסיה באהבה: 11 ספינות קרב בדרך לסוריה

רוסיה מעוניינת לסכל כל כוונה של המערב להתערב צבאית בסוריה, בת בריתה האחרונה במזרח התיכון. בה בעת שוהה משלחת של האופוזיציה הסורית במוסקבה

רוסיה הודיעה על שיגור משט של 11 ספינות מלחמה למזרח הים התיכון, שחלקן יעגנו בסוריה. מדובר בהצגת הכוח הצבאי הגדולה ביותר של רוסיה באזור, מאז החלו ההפגנות בסוריה לפני כשנה וחצי. כמחצית מספינות המלחמה הרוסיות מסוגלות לשאת מאות נחתים.

 

הספינות שבדרך לסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הספינות שבדרך לסוריה(צילום: AFP)
 

כותרות אחרונות מהמתרחש בסוריה:

קפריסין מתכוננת לקלוט 200 אלף פליטים סורים

חבר לעת צרה: "צ'אבס מוכר לאסד סולר לטנקים"

רוסיה: לא נמכור עוד נשק לאסד; אנאן בא לאיראן

 

"ניו יורק טיימס" כותב הבוקר (יום ד') כי כוונת ההודעה הרוסית היא למצב את רוסיה כבעלת מעמד של מתווך שיביא לסיום שפיכות הדמים והתקוממותה של האופוזיציה בסוריה, בת הברית האחרונה של רוסיה במזרח התיכון. רוסיה היא זו שהשקיעה בנמל טרטוס שבצפון סוריה, שהפך לבסיס מרכזי של הצי הרוסי, היחיד מחוץ לגבולותיה. עם זאת, כבר בחודש יוני נמסרו הודעות על כוונתה של רוסיה לשגר את הספינות. מקור רשמי בצי הרוסי צוטט כאומר שספינות הקרב "ניקולאי פלישנקוב" ו"צזר קוניקוב" יישאו מספר נחתים שיגנו על אזרחים רוסים בסוריה ויפנו חומרים וציוד מטרטוס אם יידרשו.

  

במוסקבה שוהה משלחת של האופוזיציה הסורית, בניסיון לבחון פתרון פוליטי שיהיה מקובל על הרוסים מבלי לכלול בו את אסד עצמו. רוסיה משגרת לעיתים כלי שיט ימיים לתמרונים במזרח הים התיכון ואף קיימה תמרון עם נושאת מטוסים לפני כחצי שנה. אבל המספר הגדול של ספינות הקרב שרוסיה משגרת לחופי סוריה נועד להעביר מסר לארה"ב ולמדינות האחרות התומכות באופוזיציה ובהפלת משטר אסד.

 

מטרתה של נוכחות כזו בנמל טרטוס היא לסכל כל כוונה של המערב להתערב צבאית בסוריה. טומי ויטר, דובר המועצה לביטחון לאומי, אמר שרוסיה מחזיקה בסיס ימי בטרטוס ו"אין לנו שום סיבה להאמין שהצעד הזה הוא חריג". בכל מקרה שיגור המשט יאפשר לרוסים לפנות אזרחים רוסים אם יהיה צורך ולאבטח את תחנת התדלוק הימית שלהם.

 

ריכוז הכוח הימי הרוסי מתבצע משלושה ציים בנמלים שונים: בים הצפוני, בים הבלטי ובים השחור. המשט כולו יתארגן לתמרונים בים השחור ובמזרח הים התיכון. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוטין ואסד (ארכיון)
צילום: gettyimages
מומלצים