שתף קטע נבחר

שוויון בנטל: המתווה החרדי לגיוס אברכים

קבוצת חרדים הציגה תכנית לגיוס ושירות לאומי: מי שלומד באופן מלא לא יגויס, אך השאר יחויבו להצטרף לתכנית שכוללת הכשרה מקצועית ושירות תואם. על הישיבות יושת פיקוח

המאבק לשוויון בנטל מסעיר את החברה הישראלית, וכמה צעירים בני ברקים מנסים לתרום את חלקם בדרך אל הפתרון. הקבוצה הקימה אחר-הצהריים (יום ד') מאהל מחאה שבו הציגו את תכניתם לגיוס חרדים או שילובם בשירות אזרחי - תוך הענקת כלים להשתלבות בשוק העבודה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

על-פי היוזמה החדשה, כל תלמיד כולל נשוי יוכל לחתום ולהצטרף למסלול "שח"ר כללי" שנמשך בין שלוש לחמש שנים, שבמהלכו יעבור השתלמות מקצועית שבסופה ישתלב בשירות בצה"ל, ברשות ממשלתית או במפעל אזרחי, בתחום שבו השתלם.

 

יוזמה פנים-מגזרית (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יוזמה פנים-מגזרית(צילום: מוטי קמחי)

 

כדי שלא לאבד את מלגת הקיום של הכולל, זו תשולם על-ידי גורמים פרטיים גם במהלך ההשתלמות המקצועית - אך תיזקף לחובתו כהלוואה שתוחזר באמצעות עבודה בשכר מופחת בשנים האחרונות של מסלול השירות.

 

התכנית אינה מיועדת לאברכים ש"תורתם אמנותם" - ולומדים ללא הפסקה. אך מי שאינו עומד בכך, יחויב בה. לצורך העניין אף יוקם מערך פיקוח ואכיפה חיצוני שיבדוק את נוכחות תלמידי הישיבות והכוללים. הטעיה, הסתרת מידע או הונאת מערך הפיקוח תוביל להפחתה ניכרת בתקצובו של המוסד.

 

עקרונות התכנית (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עקרונות התכנית(צילום: מוטי קמחי)

 

לדברי היוזמים, התכנית החדשה נועדה לפתור את "מעגל הקסמים" שבו נתונים אברכים רבים, שאינם יוצאים ממעגל העוני, בין היתר בשל חוסר הכשרה מקצועית, אי-התאמה של מקומות העבודה לאורח החיים של בוגרי ישיבות, ריחוק פיזי של מרכזי תעסוקה מערים חרדיות ושיקולים כלכליים שמתעדפים רישום בכולל על פני עבודה מוצהרת בשכר נמוך.

 

"תכנית מאוזנת"

יעקב לבי, אחד מיוזמי התכנית, אמר ל-ynet: "לקחנו את כל הבעיות ופירקנו אותן לגורמים. שאלנו את

עצמנו מה מציק לנו, הצעירים החרדים, ומה מונע מאיתנו לעשות את המהלך הזה? גילינו שהצבא לא ערוך, הרשויות האזרחיות לא ערוכות ואין אפליה מתקנת או מרכזי העסקה למגזר החרדי.

 

"ככלל, מדובר בתכנית מאוזנת, שבנויה על תמריצים כלכליים ומתאימה לאורח החיים החרדי. אנחנו נעביר לראש הממשלה ולצוות שמגבש את התכניות את ההצעות שלנו, שמגובות בדעת מומחים שכבר יצרו תכניות דומות בעבר. לדבריהם, זו הדרך היחידה שבה ניתן להביא תוצאות, במקום להיפגש כל שנתיים עם חקיקה חדשה ועם מלחמת אחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
היוזמה החרדית
צילום: מוטי קמחי
מומלצים