שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אולמרט נגד ברק והצוללת: "בזבוז טהור"

קצינים במטכ"ל התנגדו להשקעה האדירה בצוללת "דולפין" שישית, שאמורה לפי הפרסומים לאפשר "מכה שנייה" מול איראן. ברק ונתניהו אישרו - ואולמרט תוקף: "מבזבזים מיליארדים על דברים כביכול אסטרטגיים, שאין צורך בהם"

לפוליטיקה הוא לא חוזר בינתיים, אבל את העקיצות לירביו המושבעים אהוד אולמרט לא משאיר בצד. בדברים שנשא היום (ה') ראש הממשלה לשעבר בכנס בתל אביב לציון שש שנים למלחמת לבנון השנייה, מתח אולמרט ביקורת מרומזת - וחריפה במיוחד - על שר הביטחון אהוד ברק, בשל ההחלטה לרכוש צוללת "דולפין" שישית מגרמניה בעלות של קרוב לשני מיליארד שקלים.

 

אולמרט ורעידת האדמה - כותרות אחרונות

 

"שדה הקרב העתידי יהיה בסופו של דבר בתוך הערים שלנו ולא באיזה קו רחוק", התייחס אולמרט לאיומים הביטחוניים. "זה משום שאת האמצעים לא ניתן לשנות. אם נדע לעשות את החלוקה הנכונה של המשאבים שלנו ולא לבזבז מיליארדים על דברים שאין צורך בהם... לא כל דבר שאני יודע אני רוצה לומר".

 

משם הוא עבר לעקיצה: "אבל יש פה אנשי צבא שאני בטוח שהם הרימו יותר מגבה אחת כשהם שמעו על כל מיני רכישות והשקעות בדברים שהם כביכול אסטרטגיים, שזה בזבוז טהור של כסף שיכול היה להיות מיועד לצרכים חיוניים למדינת ישראל. אני ואומר את זה במלוא האחריות והזהירות".

 

אולמרט רמז בדבריו למה שמוגדר "הזרוע האסטרטגית" של ישראל - צי צוללות הדולפין, שלפי פרסומים זרים יכולות לשאת טילים בעלי ראש נפץ גרעיני, ולהוות כלי ל"מכה שנייה" אחרי מתקפה איראנית.

 

לפני כשנתיים החליטה ישראל לרכוש מגרמניה צוללת שישית - כשליש ממנה, 135 מיליון אירו, במימון גרמני - והעסקה נחתמה בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון ברק. זאת, למרות התנגדות של קצינים בכירים במטה הכללי, שהסבירו שאת המשאבים האדירים ניתן להשקיע אחרת.

 

ברק ואולמרט בימים אחרים, ב-2007 (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
ברק ואולמרט בימים אחרים, ב-2007(צילום: איי אף פי)

 

שלוש הצוללות הראשונות נרכשו עוד בשנות ה-90, והשתיים הנוספות באמצע העשור הקודם. עם השקתה של הצוללת הרביעית בגרמניה לפני כחודשיים, בירך ברק את אנשי משרד הביטחון וצה"ל: "הצוללת תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולותיו של צה"ל ולעוצמתה של מדינת ישראל".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הדגיש אז ש"חיל הים ושייטת הצוללות, בין זרועותיה הנוספות של צה"ל, מהווים זרוע מרתיעה, מגנה, לוחמת ואסטרטגית עבור צה"ל ומדינת ישראל".

 הצוללת החמישית נמצאת בבנייה בגרמניה ותגיע לישראל ב-2014, השישית תגיע לישראל ב-2017.

 

אחרי ששיתפו פעולה בממשלה הקודמת, אולמרט וברק ניהלו ביניהם בשנים האחרונות קרב עקיצות לגבי החלטות בנושאים ביטחוניים רגישים. בין היתר, רמז אולמרט שברק התנגד לתקיפת הכור בסוריה שמיוחסת לישראל, ומנע פגיעה קשה בחמאס ב"עופרת יצוקה". שר הביטחון, שדחף להתפטרות אולמרט ברקע החשדות נגדו - שמהם זוכה השבוע - אמר בין היתר שראש הממשלה לשעבר "זקוק לרחמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אומרט, היום בכנס בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
אהוד ברק. "מכפיל כוח"
צילום: אלכס קולמויסקי "ידיעות אחרונות"
מומלצים