שתף קטע נבחר

הפגנה בעקבות ההצתה: "די לאטימות השלטונית"

בבית החולים ממשיכים להיאבק על חייו של משה סילמן, שהצית את עצמו אמש בהפגנת המחאה בתל-אביב אחרי שנקלע לקשיים כספיים. אחד המפגינים: "ברור שזה לא היה מעשה ייאוש אישי - אלא סימן קריאה חברתי"

כמה עשרות פעילים חברתיים הפגינו בצהריים (יום א') מול קריית הממשלה בחיפה בעקבות הזעזוע מהמקרה של משה סילמן, האיש שהצית את עצמו אמש בהפגנת המחאה בתל אביב. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "סיבת המעשה - עוני"; "עניים, לא שפופים" ו"די לאטימות השלטונית".

 

המחאה החברתית - דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

נתניהו: טרגדיה אישית, נבדוק את סיפור המצית

הקריסה שנגמרה בהצתה. סיפורו של משה סילמן

התרוששו, דוכאו והציתו. מחאה בוערת בעולם

 

הפעילים הפגינו מול משרד השיכון, שהיה בין הגורמים שטיפלו בסילמן כדי לפתור את בעיית הדיור שלו, אחרי שנקלע לחובות. אחד המפגינים אמר כי ההצתה של סילמן היא מחאה פוליטית, "הוא הצית עצמו לדעת כסימן קריאה חברתי ופוליטי. כנגד דעיכת המחאה החברתית. הוא מחייב אותנו לחשבון נפש".

 

  

מפגין אמר ש"לנו, חבריו של סילמן בחזית החיפאית, שהכירו את עמדותיו, ברור כי הוא הצית עצמו לדעת לא כמעשה ייאוש אישי. סילמן סימן בחייו את הקו השברירי המפריד בין תחושת הביטחון המזויפת של מעמד הביניים וחוסר המוצא והייאוש הקיומי של המעמדות הנמוכים. סילמן סירב להתבשם משינוי התודעה שחוללה לכאורה המחאה וקרא לרדיקליזציה פוליטית שלה".

 

בבית החולים תל-השומר נאבקים הרופאים על חייו של סילמן. ד״ר יוסי חאייק, מנהל יחידת הכוויות, אמר שהאיש סובל מכוויות ב-90% מחלקי גופו. "נכון שבשעות הראשונות ראינו אותו במצב טוב לכאורה, מדבר ובהכרה מלאה - אבל זה מטעה", אמר הרופא. "כוויות דרגה ג׳ הן עמוקות כל כך שלפעמים אפילו קצוות העצבים נשרפים ולא מרגישים כבר כאב, אבל בפנים המערכות קורסות. העור, שתפקידו עצום, הוא עוטף את הגוף ושומר מפני רעלים ושינויי טמפרטורה, כשהוא נפגע - הכליות לא עומדות בעומס, הכבד, הכול קורס".

 

מפגינים בחיפה. "עניים לא שקופים" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
מפגינים בחיפה. "עניים לא שקופים"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מול קריית הממשלה בעיר (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
מול קריית הממשלה בעיר(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

סילמן לאחר שהצית את עצמו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סילמן לאחר שהצית את עצמו(צילום: מוטי קמחי)
 

ד״ר אייל וינקלר, מנהל מחלקת פלסטיקה בשיבא, עדכן על מצבו: "סילמן בהחייאה. הסכנה לחייו תימשך שעות ואף ימים. הסיכוי להינצל ממצב כזה הוא אפסי. מדובר בפגיעה אנושה וקריטית. על זה מתווספים הנתונים של הגיל שלו והמצב הבריאותי שהיה לו קודם, ואז הסיכוי אפילו נמוך יותר. הוא מורדם ומונשם. ואנחנו מקווים להציל אותו".

 

אחותו של סילמן (57), אמרה כי אחיה לא הזיק לאיש.

 "הוא נפל מנכסיו, לקחו לו הכול - את העסק, את המשאיות, את הבית. הכול לקחו לו ומאז המצב שלו הידרדר. הוא לא היה יכול לסבול את זה. הוא פנה לכל הגורמים ולא קיבל תשובה".

 

סילמן התקשה להתבסס כלכלית, ניסה לנהל עסק וירד מנכסיו. לפני 12 שנה צבר חוב של 15 אלף שקל לרשויות המס ומשם התחיל להסתבך. עידית לב, רבה בארגון "רבנים לזכויות אדם", ליוותה את סילמן בשנה האחרונה. "התחושות שלי קשות מאוד בעיקר כלפי המדינה שדחפה אותו למקום הזה", סיפרה. "הוא לא רצה לפגוע בעצמו. הוא פשוט רצה קורת גג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
משה סילמן
צילום: סמדר ברקוביץ'
בביתו של סילמן בחיפה
צילום: חגי אהרון
מומלצים