שתף קטע נבחר

נתניהו: טרגדיה אישית, נבדוק את סיפור המצית

ראש הממשלה אמר כי טענותיו של משה סילמן, שהצית את עצמו במהלך ההפגנה בתל-אביב ומאושפז במצב קשה מאוד, ייבדקו על-ידי שרי הרווחה והשיכון. יחימוביץ': הקשחה אכזרית של תנאי הזכאות לדיור ציבורי הביאה רבים לייאוש

בזמן שמשה סילמן, שהצית את עצמו אמש במהלך המחאה החברתית בתל-אביב, נאבק על חייו - התייחס הבוקר (יום א') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למפגין שהצית את עצמו. סילמן הועבר הלילה לבית החולים תל-השומר, שם נאבקים הרופאים על חייו. הוא סובל מכוויות ב-90% מחלקי גופו.

 

במהלך ישיבת שרי הליכוד, אמר נתניהו: "מדובר בטרגדיה אישית גדולה. אני מאחל למשה רפואה שלמה. ביקשתי משר הרווחה ושר השיכון לבדוק את העניין". שר החינוך, גדעון סער, אמר כי ללא ספק סילמן ביצע את הצעד מתוך מציאות של מצוקה וייאוש: "המעשה צריך להזכיר לכולנו את המצוקה היומיומית כחברה וכפרטים, שצריך להיות רגישים וקשובים למצוקת הזולת ולסייע ולעזור ככל שניתן. הדבר החשוב הוא להבין את הרקע לדברים, להבין את המצוקה שמתוכה יכול דבר כזה להתבצע ולהיות רגיש לה". מעיריית חיפה נמסר כי הוא מוכר לשירותי הרווחה שסייעו לו.

 

דיווחי חדשות נוספים בחדשות ynet:

סתיו שפיר: לא רוצה לראות קורבנות

חשד: בן 15 נורה בשוד בקיוסק ברמלה

מזימת הטרור בקפריסין: "דיברנו עברית בשקט"

 

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "הקשחה אכזרית" של תנאי הזכאות לדיור ציבורי והעדר רשת בטחון חברתית, "הביאה רבים כמו משה סילמן לדרך ללא מוצא ולייאוש. כולנו מתפללים לשלומו, אך בצד הצער והזעזוע, יש לזכור כי התאבדות היא מעשה קיצוני ונורא, אסור שתשמש דוגמה והשראה לצעירים ולמבוגרים כאחד ובוודאי אין לראות בה את סמלה של המחאה החברתית".
 
 
ח"כ כרמל שאמה הכהן מהליכוד קרא לרשויות לבדוק את עצמן. "הטרגדיה האיומה שאירעה בהפגנה בתל-אביב אמש מחייבת בדיקה מעמיקה של השתלשלות העניינים והתנהלות הרשויות בעניינו של מר משה סילמן", הוא כתב בחשבון הפייסבוק שלו. "בכוונתי לפנות לביטוח הלאומי, למשרד השיכון, מנהל בתי המשפט ולכל הרשויות הרלוונטיות על מנת לבחון את הטיפול בעניינו של מר סילמן. הרשויות חייבות לבדוק את עצמן".
 

בגלל חוב של 15 אלף שקל

 

סילמן צבר לפני 12 שנה חוב של 15 אלף שקל לרשויות המס ומשם התחיל להסתבך. לפני כשנה וחצי עבר אירוע מוחי ומאז התקיים מקצבת נכות. בת ציון, אחותו של משה אמרה הלילה: "אח שלי היה איש עסקים, והוא נפל בעסקים, לקחו לו הכול, ולא רצו להחזיר לו שום דבר. היה לו אירועים מוחיים, והוא התאשפז בבית חולים כרמל בחיפה".

 

אחיינו, עופר אלול, הוסיף: "הוא היה עצמאי בעבר, היה לו בלגן עם מס הכנסה וביטוח לאומי, השאירו אותו בלי כלום, לקחו לו את הבית, לקחו לו את הכול".

 

עידית לב, רבה בארגון "רבנים לזכויות אדם", ליוותה את סילמן בשנה האחרונה. "התחושות שלי קשות מאוד בעיקר כלפי המדינה שדחפה אותו למקום הזה", סיפרה. "הוא לא רצה לפגוע בעצמו. הוא פשוט רצה קורת גג. בהמשך עיקלו לו את הבית ואחר כך את הדירה של אימא שלו ובנושא הזה התנהלו משפטים אחרי שהאחיות שלו ביקשו את חלקן בדירה". 

 

על פי הרבה לב, הוא לא היה זכאי לסיוע בשכר הדירה מפני שבעבר הייתה בבעלותו דירה. "הגשנו ערעור לפני שבועיים וקיבלנו תור לעוד שלושה חודשים", סיפרה לב. סילמן התגורר בינתיים ללא תשלום בדירה של חברו. "הבעיה הייתה שבעוד שבוע פג החוזה של הדירה שבה הוא גר כעת ובשום פנים ואופן הוא לא היה מוכן לחיות ברחוב. בכל מקום שאליו ניגשנו הוא

 לא הצליח לקבל עזרה. היינו במחלקת הרווחה, היינו במחלקת דרי רחוב בעירייה אבל שם אמרו לו שהוא עדיין לא גר ברחוב ולכן הם לא יכולים לעזור לו", אמרה לב.

 

סילמן היה פעיל גם ברשתות החברתיות. הוא שיתף את החברים בבעיות הרפואיות, באשפוזים ("הרופאים מהמיון זרקו אותי") וגם קרא להפגין נגד הביטוח הלאומי ונגד נטישת ניצולי השואה: "גונבים, גנבו ויגנבו עד אחרון ניצולי השואה. זו מדיניות מוצהרת של ממשלת ישראל, אז קדימה, לעצור את העוול הנוראי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סמדר ברקוביץ'
משה סילמן
צילום: סמדר ברקוביץ'
מומלצים