שתף קטע נבחר

צפו בסילמן בהפגנה בחורף: "אני מהמאוכזבים"

במהלך החורף ניסו פעילי המחאה בחיפה לחדש את ההפגנות ולעורר את הרחוב. חודשים לפני שהצית את עצמו, תועד משה סילמן באחד האירועים האלה. צלמת הסרטון, שפגשה אותו גם אתמול בהפגנה בת"א, שחזרה: "ידענו שצריך לשים עליו עין"

מאז הקיץ שעבר היה משה סילמן דמות מוכרת בקרב פעילי המחאה החברתית בחיפה. איש מהם אמנם לא חזה את האפשרות שמצבו ידרדר עד כדי שיצית את עצמו, כפי שקרה במהלך ההפגנה אמש (שבת), אבל הפעילים כבר ידעו שעל סילמן צריך להשגיח. סמדר ברקוביץ', פעילת מחאה חיפאית, מספרת ל-ynet על כך: "בדיעבד, החבר'ה בחיפה ידעו. לא חשבנו שהוא יצית את עצמו, אבל ידענו שהוא נוסע להפגנה בתל אביב ושצריך לשים עליו עין".

 

משה סילבן - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

בניגוד להפגנות הענק של הקיץ שעבר, במהלך החורף האחרון ניסו הפעילים לשמור על המחאה בהפגנות קטנות ונקודתיות ברחבי הארץ. במהלך הפגנה כזאת שהתקיימה בחיפה תיעדה ברקוביץ' את האירוע, כולל שיחה קצרה עם סילמן, שהביע במהלכה אכזבה ועצב על מה שנראה אז כדעיכתה הסופית של המחאה. ברקוביץ': "זאת הייתה הפגנה שבמסגרתה צעדו פעילים למרכז הכרמל, אחרי שלא זז שום דבר בחורף. וזה היה מן ניסיון לעשות 'מחאות קטנות' שיוציאו שוב את הציבור החוצה". צפו בסרטון שצילמה ברקוביץ':

 
ברקוביץ': זה משה, הוא מהפעילים...

 

סילמן: מהמאוכזבים.

 

ברקוביץ': למה משה?

 

סילמן: כי אני מאוכזב.

 

ברקוביץ': מאוכזב ממה?

 

סילמן: תראי כמה אנשים הגיעו.

 

ברקוביץ': אבל בוא נסתכל על הצד...

 

סילמן: חצי מלא את אומרת... זה לא מתקרב לעשירית מלא.

 

ברקוביץ': אבל משה, בוא נסתכל על הצד החיובי. הצלחנו להביא אנשים, היה לנו חודשיים של שקט... אז בוא נסתכל... ולאט לאט מגיעים עוד אנשים... אני תיכף אחזור אליך...

 

היום שחזרה ברקוביץ' את אותה שיחה. "בהפגנה הזאת משה היה כל הזמן איתנו. הכרתי את הסיפור שלו אבל לא ידעתי עד כמה הוא היה מוטרד אחרי שפירקנו את האוהלים. הוא היה בן אדם מאוד גאה ומישהו מהחבר'ה אפילו סידר לו בית. היינו קבוצה מאוד מגובשת בקיץ, אבל כשפינו את האוהלים מעמד הביניים חזר הביתה ולמשה לא היה לאן לחזור".

 

ברקוביץ' הוסיפה: "אתמול אמנם הייתה הפגנה אתמול בחיפה, אבל אנחנו החלטנו לנסוע לתל אביב כי שם הכול קורה. הגענו פגשתי אותו ואמרתי לו 'משה, מה אתה עושה פה?'. והוא, שתמיד היה בן אדם מאוד כעוס ורוטן שרצה פתרונות, דווקא אתמול הוא חייך ונראה מבסוט. אמרתי לו שהוא נראה טוב,

ביקשתי ממנו סיגריה והתחבקנו. אחר כך הבת שלי אמרה לי שהבנאדם שפגשנו קודם חיפש אותי. לא מצאתי אותו יותר. אבל אני לא מאמינה שיכולתי להציל אותו".

 

בבית החולים תל-השומר נאבקים הרופאים על חייו של סילמן. ד״ר יוסי חאייק, מנהל יחידת הכוויות, אמר שהאיש סובל מכוויות ב-90% מחלקי גופו. "נכון שבשעות הראשונות ראינו אותו במצב טוב לכאורה, מדבר ובהכרה מלאה - אבל זה מטעה", אמר הרופא. "כוויות דרגה ג׳ הן עמוקות כל כך שלפעמים אפילו קצוות העצבים נשרפים ולא מרגישים כבר כאב, אבל בפנים המערכות קורסות. העור, שתפקידו עצום, הוא עוטף את הגוף ושומר מפני רעלים ושינויי טמפרטורה, כשהוא נפגע - הכליות לא עומדות בעומס, הכבד, הכול קורס".

 

סילמן התקשה להתבסס כלכלית, ניסה לנהל עסק וירד מנכסיו. לפני 12 שנה צבר חוב של 15 אלף שקל לרשויות המס ומשם התחיל להסתבך. אחותו של סילמן (57), אמרה כי אחיה לא הזיק לאיש: "הוא נפל מנכסיו, לקחו לו הכול - את העסק, את המשאיות, את הבית. הכול לקחו לו ומאז המצב שלו הידרדר. הוא לא היה יכול לסבול את זה. הוא פנה לכל הגורמים ולא קיבל תשובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה סילמן. למה לא באו אנשים?
צילום: סמדר ברקוביץ'
מומלצים