שתף קטע נבחר

64 שנים אחרי: משפחת תשובה סוגרת מעגל

הרב יוסף תשובה, סביו של איש העסקים יצחק תשובה, נרצח בפוגרום בעיר טריפולי. מעילו המוכתם בדם נמצא לאחרונה על-ידי הנכד משה תשובה, שפתח מזוודה שהיתה שמורה בעליית הגג. בעצת רבנים, בני המשפחה החליטו לקבור את פריט הלבוש

יותר מ-60 שנה לאחר שפורעים ערבים רצחו בלוב 14 יהודים, נמצא המעיל שלבש אחד מהם - הרב יוסף (סוסו) תשובה - כשנדקר למוות. אחר הצהריים (יום א') נקבר המעיל, ספוג בדמו של הרב, בבית העלמין בשכונת בן ציון בנתניה. בטקס השתתפו בני העדה, רבנים וכמובן בני משפחת הנרצח - ובהם נכדו, איש העסקים יצחק תשובה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

המאורעות הקשים פרצו בערב חג השבועות תש"ח, 1948 - חודש בדיוק לאחר קום המדינה, בזמן שהבריטים שולטים בטריפולי. כלקח מפוגרום שבוצע שלוש שנים קודם לכן, ושבו נרצחו כ-130 בני אדם, נערכו הפעם היהודים מבעוד מעוד, כשהם חומשים ונחושים להשיב מלחמה.

 

משה תשובה עם המעיל (צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב) (צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב)
משה תשובה עם המעיל(צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב)

 

"הם התכוננו היטב, רכשו נשק מחיילים בצבא הבריטי ומערבים, אגרו חומרי בעירה והכינו לבד פצצות", מספר פדהצור בנעטיה, יו"ר מרכז "אור שלום" לשימור מורשת יהודי לוב בבת-ים, "ביום פרוץ המאורעות הם נעזרו בכוחות שנשלחו מארץ ישראל (הגנה) שלימדו אותם שיטות ואירגנו אותם בחוליות ממודרות כמו צבא קטן".

 

על פי העדויות, שמשחזר בנעטיה, היהודים עמדו על גגות הבתים, השליכו מהם פצצות, שפכו שמן רותח על ההמון שביקש להיכנס אל רחובות הרובע היהודי, עד שלבסוף הבריחו את הערבים וגרמו להם אבידות קשות - עשרות רבות של הרוגים. אבל, כאמור, גם בצד היהודי נמנו הרוגים, שאחד מהם היה הרב תשובה.

 

מזוודה בעליית הגג

לאחרונה נמכר בית בנו של הרב - רחמים תשובה. בעת פינוי הבית, שהיה סגור במשך כמה שנים, מצא הנכד משה (אחיו של יצחק תשובה) מזוודה שהייתה שמורה בעליית הגג - ובה מעיל. הוא מספר כי בזמן הפוגרום הפצירו בני המשפחה בסבא לברוח עם ילדיו אל הגג, אך זה סירב ונותר בקומת הקרקע כדי להתפלל. הערבים נכנסו למקום ודקרו אותו בקרבת בית השחי הימיני, כפי שמעיד מצב המעיל.

 

כתבמי הדם על המעיל (צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב) (צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב)
כתבמי הדם על המעיל(צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב)

 

"הוא ידע שזה סופו אבל אפילו לא הסתובב לכיוון הערבים אלא המשיך לעסוק בלימוד ותפילה", מספר

משה תשובה.

 

סימני הדם על הבגד שלבש הרב יוסף תשובה דהו ברבות השנים, אך במבט מקרוב ניתן להבחין בהם בבירור. צאצאיו שקלו להציגו את המעיל במוזיאון לשימור מורשת יהדות לוב, אבל בהתייעצות עם רבנים החליטו לקוברו, שכן על-פי ההלכה, יש לטמון באדמה דם אדם שמת.

 

"חשיבות קיום הטקס היא לא רק בעניין הקבורה עצמה של המעיל, אלא דווקא בהעלאת הנושא לסדר היום", הדגיש יו"ר "אור שלום" פדהצור בנעטיה, "הציבור חייב לדעת שפרעות ופוגרומים היו לא רק בקישינב או בחברון, אלא גם בארצות צפון אפריקה - ובהן לוב. הנושא חייב להילמד במסגרת תוכנית הלימודים בבתי הספר, בדיוק כמו שלומדים על הפוגרומים בארצות אשכנז".


פורסם לראשונה 15/07/2012 17:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה
צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב
הרב יוסף תשובה ז"ל
צילום באדיבות: אור שלום מרכז לשימור מורשת יהודי לוב
מומלצים