שתף קטע נבחר

ביטאון ש"ס נגד הגיוס: נתבע בהאג, נרד מהארץ

במאמר המרכזי של העיתון "יום ליום" מזהירים מפני צעדים קיצוניים נגד הגיוס: "מרד מיסים זה בכלל לא פאסה, שביתות איטלקיות יעשו לכם ספגטי במדינה, נטישה המונית של חרדים את הארץ תעשה אתכם אט-אט למיעוט זניח בארץ מול הערבים"

נתניהו ומופז עדיין מחפשים דרכים יצירתיות לפתרון המשבר סביב גיוס חרדים - אך נראה שהיוזמה נמצאת דווקא בצד החרדי: ביטאון ש"ס, "יום ליום", מציע דרכי פעולה מקוריות במיוחד כמחאה נגד גיוס תלמידי הישיבות, בהן ירידה מהארץ, מרד מסים ואף תביעה נגד מדינת ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

במאמר חריף שפרסם הבוקר (יום ה') הרב משה שפיר, עורך בעיתון ומבכירי המסבירים של ש"ס, הוא הזהיר מפני "אנרכיה או אנדרלמוסיה" בצד החרדי, אם יבוטל הפטור משירות צבאי למי ש"תורתו אומנותו". לטענתו, על-אף שהמאבק בעיצומו - הסיום ידוע: "אין יהודי חרדי אחד שיתגייס ללא הוראת הרבנים... נמסור נפשנו בכל מחיר על התורה - ורק כך ניוושע".

 

"בצבא נעלה לכם יקר ומיותר, וגם נקשה עליכם את כור ההיתוך כמו שאהבתם אותו, בתי הסוהר כבר מלאים באריתראים". האיומים ב"יום ליום" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"בצבא נעלה לכם יקר ומיותר, וגם נקשה עליכם את כור ההיתוך כמו שאהבתם אותו, בתי הסוהר כבר מלאים באריתראים". האיומים ב"יום ליום"(צילום: רויטרס)

 

טורו של שפיר פורסם כמאמר המרכזי וזכה לעמוד שלם בביטאון, שבו הוא "מאיים" במחאות ובמפגנים אדירים, ובהתערבות של מיליונים מהעם היהודי בעולם ושל "גביריו האדירים" - שיביישו את מדינת ישראל לעיניי העמים. "תביעות באו"ם ובבתי דין בינלאומיים סטייל השמאל הישראלי יהיו יעילות מן הסתם", ציין. "תמונות שואה של רבבות ילדים יהודיים עטויי טלאי כחול וחבושי קסקט עלולות אפילו להשאיר את הצוללת הגרמנית האחרונה במספנה".

 

הוא פונה לקהל שאינו-דתי: "מרד מיסים זה בכלל לא פאסה, שביתות איטלקיות בכל פינה אפשרית יעשו לכם ספגטי במדינה,

נטישה המונית של חרדים את הארץ תעשה אתכם אט-אט למיעוט זניח בארץ מול הערבים, בצבא נעלה לכם יקר ומיותר, וגם נקשה עליכם את כור ההיתוך כמו שאהבתם אותו, בתי הסוהר כבר מלאים באריתראים".

 

ב"יום ליום" גם מבקרים את נתניהו ("מלכות הביבים החולפת") על היעדר המנהיגות, כאשר הוא מותיר את ההכרעות החשובות ל"נערים מזדמנים", ומזהירים: כשאין עגלון, הסוסים נפרדים לכל כיוון. כשאין ראש, אין ממשלה. כשאין ממשלה יש מלחמת אחים. ובמלחמה יש נפגעים לשני הצדדים".

 

הרב שפיר מבהיר כי בצד השני של המתרס בסוגיה זו נמצאים "אחים אהובים", ומן הראוי היה להתמודד איתם בדרכי שלום, "אלא שלא נותרו ברירות...".

 

את המאמר הוא חותם דווקא בנימה אופטימית: "נזכיר לכם באהבה שכשתרצו לרדת מהעץ או מהסולם, או איפה שנראה לכם שהגעתם, יש בהחלט על מה לדבר, כמו אחים יקרים".  

 

הרב מלמד: בלי שירות חובה לבנות

בעוד שמכיוון ש"ס נשמעים האיומים, לראש ישיבת הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, יש הצעה מהפכנית למדי. במדורו שמתפרסם בעיתון "בשבע" טוען הרב כי יש לבטל את חובת הגיוס של הבנות - ואז לגייס את החרדים.

 

"עירוב הבנים והבנות בצבא הוא המכשלה העיקרית, והוא הצידוק העיקרי של מנהיגי הציבור החרדי לאי-גיוסם", כתב הרב מלמד. "יש להכין את צה"ל לקראת קליטת אלפי חיילים שומרי מצוות בקפדנות, ולהסיר כל מכשלה שעומדת כיום בפני הציבור הדתי והחרדי... הצבא צריך להתנהל על-פי עקרונות מסורת ישראל סבא, ובכלל זה לאפשר לכל חייל יהודי לשמור על אורח החיים ההלכתי".

 

לטענת הרב מלמד, הפיכת שירות הבנות להתנדבותי יגרום לצבא להיות "מכוון לתפקידו האמיתי - שהוא ביטחון, ורק ביטחון - לא כור היתוך, לא מקום שמחנך את הנוער לערכים שונים".

 

לדברי הרב, "בד בבד עם המאמץ להרחיב את שורות המתגייסים מקרב הציבור החרדי, יש לקבוע בחוק את הערך המיוחד של לימוד התורה בישיבות

הקדושות כמסורת ישראל סבא, כערך לאומי שממשיך את קיומו הרוחני והמוסרי של עם ישראל... לשם כך יש גם לתקצב באופן מסודר הן את מוסדות הלימוד והן את הלומדים עצמם".

 

הוא מציע לפתוח מסלולים דומים ל"ישיבות ההסדר" גם לחרדים, שיאפשר שילוב בין לימוד התורה לשירות הצבאי. "האפשרות לשרת במסלול כזה צריכה להינתן לכל תלמיד בכל ישיבה מכל הזרמים והסוגים".

 

הרב מסתייג מהקולות בדבר התנדבות לשירות אזרחי ואומר: "אם המגמה היא לתרום למאמץ הלאומי הכבד של ההגנה על העם והארץ אל מול אויבי ישראל, הרי שאין בשירות האזרחי שום תרומה ביטחונית. מצג השווא גם לא יחשל וילכד את האוכלוסייה אל מול האתגרים הקשים, שכן אל מול כל 'המשרתים האזרחיים' למיניהם ייראו החיילים הרבה יותר 'פראיירים'. לדבריו, זה "ילבין בפועל את ההשתמטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי נחשוני
יום ליום. ביטאון ש"ס
צילום: קובי נחשוני
"מלכות הביבים החולפת". "יום ליום" על נתניהו
צילום: משה מילנר, לע"מ
צילום: נסים לב
בנות בצבא - "מכשלה". הרב אליעזר מלמד
צילום: נסים לב
מומלצים