שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

מחאת החרדים: ילדים באזיקים נגד הגיוס לצבא

אלפים מהעדה החרדית, הפלג הקיצוני של החרדים, הפגינו בכיכר השבת בירושלים נגד גיוס תלמידי הישיבות. ילדים רבים התגייסו למחאה ונאזקו זה לזה כשעליהם שלטים "הצילו אותי". אחד הילדים: "גם אם יקחו אותנו לכלא, נישאר שומרי תורה ומצוות"

החרדים הקיצונים מסרבים להתגייס לצבא, אך מגייסים את הילדים למאבק בקו הראשון: זמן קצר לאחר שבנימין נתניהו איים כי אם לא תושג הסכמה על חוק גיוס במקום חוק טל, מ-1 באוגוסט כל צעיר בן 18 יגויס לצה"ל, התכנסו בכיכר השבת בירושלים אלפי חרדים קיצונים, בהם ילדים רבים, ומפגינים נגד גיוס תלמידי הישיבות. הילדים צעדו כשהם אזוקים זה לידיו של זה ועליהם שלטים "הצילו אותי". ynet העביר שידור חי מההפגנה.

 

במהלך תהלוכת הילדים, המשתייכים לפלג הקיצוני "העדה החרדית", הם קראו בקול "גוועלד". במקביל, נשמעו במערכת הכריזה דבריהם של ילדים שקראו "בשלטון הכופרים אין אנו מכירים", "אין לנו חלק ונחלה במדינה הציונית ובצבא שלה", וגם "גיוס לצבא ושירות לאומי ואזרחי גזרת שמד". העדה החרדית היא פלג קיצוני בקהילה החרדית הנחשב למיעוט קטן שאינו מכיר במדינת ישראל ובמוסדותיה.

 

העצרת נפתחה בתפילות וקריאת פרקי תהלים נגד "גזירת הגיוס". בין הרבנים הנואמים על הבמה המאולתרת ניגש למיקרופון גם אחד הילדים המפגינים והכריז ביידיש: "גם אם יקחו אותנו לכלא ויכו אותנו, נישאר יהודים שומרי תורה ומצוות". הוא ניצל את הבמה גם לקריאה נגד הניסיונות לחייב את המוסדות החרדים ללמד את מקצועות הליב"ה, אותם כינה "ריקים מתוכן".

 

לא רוצים לשרת, לא רוצים תקציבים. ילדים אזוקים בהפגנה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לא רוצים לשרת, לא רוצים תקציבים. ילדים אזוקים בהפגנה(צילום: גיל יוחנן)

 

גם נערים יותר בוגרים אזקו את עצמם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גם נערים יותר בוגרים אזקו את עצמם(צילום: גיל יוחנן)

 

התגייסו להפגנת המחאה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
התגייסו להפגנת המחאה(צילום: גיל יוחנן)

  

"טאטע, הצילו, שלא אפול לשירות הצבאי"

המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "מעולם לא לקחנו ממכם תקציבים. לכן, אין אנו משועבדים לכם ולגזירותיכם. לא מדובשך ולא מעוקצך". על כרזה אחרת של החרדים הקיצונים נכתב כי "לעולם לא ניכנע לגזירות השלטון". בשלט נוסף נכתב "לא נהיה הקנטוניסטים של משטר הרשע", בהתייחס ליהודים ששירתו בצבא רוסיה הצארית במאה ה-19. אחד המפגינים נשא על גבו שלט שעליו נכתב "טאטע, הצילו, שלא אפול כשאגדל לציפורני שמד השירות הצבאי הלאומי והאזרחי".

 

יוחנן טברסקי, תושב מאה שערים שהצטרף להפגנת הילדים, תקף את החרדים מאגודת ישראל. "אני לא יכול לסבול את כל החרדים המתייפייפים שכל הזמן מתנצלים ואומרים שיש גם הרבה תלמידי ישיבה שמתגייסים, והרבה חילונים משתמטים. צריך לומר את האמת: הציונים הקימו את מדינת ישראל והחרדים התנגדו, ולכן הנטל הביטחוני הוא בעיה שלהם. המשפחה שלי בירושלים כבר שמונה דורות ולפני קום המדינה היה יותר טוב. אז גם אגודת ישראל, שנציגיה מתייפייפים היום, התנגדה לה".

 

ילדים אוזקים זה את זה, מוכנים ללכת לכלא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ילדים אוזקים זה את זה, מוכנים ללכת לכלא(צילום: גיל יוחנן)

 

אלפי חרדים גדשו את כיכר השבת בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלפי חרדים גדשו את כיכר השבת בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

  

ממטה המאבק למען השוויון בנטל נמסר בתגובה להפגנה כי הם "מגנים את השימוש הציני שנעשה בילדים ואת היציאה הבוטה כנגד כל חובה אזרחית הקיימת במדינת ישראל. עצם העובדה שאתם מתגוררים במדינת ישראל ונהנים מהביטחון שהמדינה נותנת לכם - מחייבת אתכם לקחת חלק בחובות המדינה".

 

"שימוש ציני בילדים למלחמות דת"

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "העדה החרדית שוברת כל פעם שיאים חדשים של שימוש ציני בילדים. לציבור קשה להבין למה ילדים שמשמשים שוב ושוב למלחמות הדת של קנאי המגזר החרדי, אינם יכולים להשתתף בגיל 18 בהגנה על קיום עם ישראל ומדינת ישראל". לדברי רגב, "כל אדם הגון צריך לשאול את עצמו האם הוא מוכן לקנות מזון בהכשר הבד"צ של העדה החרדית שמוציא ילדים באזיקים או בטלאי צהוב להפגנות".   

     

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה נתניהו כי לא יהיה מצב של ואקום, בעקבות

 פקיעת תוקפו של חוק טל, לגיוס בני ישיבות לצבא. עד 1 באוגוסט, אז אמור לפוג תוקפו של החוק, אמורה הממשלה להעביר הצעה חדשה בנושא, אולם המחלוקת הפוליטית בין חברות הקואליציה נמשכת. "אם לא יהיה חוק, נחזור להחלטת בג"ץ", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, "ב-1 באוגוסט חוזרים לחוק שירות ביטחון, כלומר גיוס לכול מגיל 18".

 

בהפגנה הקודמת של ילדים חרדים בכיכר השבת בירושלים ניסו החרדים הקיצונים לצרוב בתודעת החילונים את המראה של ילד חרדי עונד טלאי צהוב. ההפגנה אז נערכה בעקבות הסערה הציבורית סביב הדרת נשים, והחרדים טענו כי התקשורת מסיתה נגדם. אחד מהם טען כי "החילונים מתנהגים אלינו כמו נאצים".

 

Read this article in English

 

צילום וידאו בהפגנה: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מפחדים מכלא, ולא ממכות
צילום: גיל יוחנן
הילדים צעדו כשהם אזוקים זה לזה
צילום: קובי נחשוני
כל מפגין נשא שלט "הצילו אותי"
צילום: גיל יוחנן
לא מפחדים. כרזה בהפגנה
צילום: קובי נחשוני
מומלצים