שתף קטע נבחר

כנר על גג העולם: הכלייזמטיקס מתפרעים ביידיש

לא בטוח שאוהדי "הכלייזמטיקס" - להקת הכלייזמרים המצליחה בעולם - שמעו על מוזיקה חסידית. אבל את המוזיקה הזאת בדיוק מנגן האנסמבל היהודי-אמריקאי, ובאקסטזה מדבקת. רגע לפני שהם באים לעשות כבוד ליידיש בישראל, קבלו שני קליפים

קו ישיר עובר בין הכלייזמרים מהשטעטל האירופי - לקרנגי הול בניו-יורק, ועל הציר מתנגנות אלף שנות גלות שתחילתן במזרח אירופה, וסופן בקצה המערב. החוף המזרחי, אם נדייק. גם אם כלייזמרים זה לא הקאפ אוף צ'ייסר שלך, יש משהו ב"כלֵייזמטיקס" שמחלחל לעצמות ללא הבדלי דת, גזע או גיל.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

כבר קרוב לשלושה עשורים הם בשטח, עם עשרה אלבומים, שיתופי פעולה (החל מיצחק פרלמן וכלה בחוה אלברשטיין), פרסי גראמי (ופרסים אחרים), ונוכחות חזקה על במת התרבות האמריקאית (ה"ניו-יורק טיימס" הגדיר אותם כאחת הלהקות הטובות ביותר על הפלנטה). בקרוב נוחתים ששת המופלאים בארץ הקודש - ולא בפעם הראשונה - לשלוש הופעות של מוזיקת נשמה יהודית, עם קריצות מוזיקאליות לכל ז'אנר של מוזיקת נשמה שעשוי להתחבר.

 

ה"כלֵייזמטיקס" התחילו את דרכם בשנת 85', כשפרנק לונדון ולורין סקלמברג ענו למודעה שהזמינה נגני כלייזמר להופיע עם נגן קלרינט בשם רוב צ'אווז בניו-יורק. לונדון וסקלמברג כמעט ולא הכירו עד אז, אך החיבה המשותפת לצליל אתני בינלאומי חיברה ביניהם. מסתבר שגם החיבה ליידיש, ומאז הם ביחד על הבמה - מלהטטים בין שפות, ועושים כבוד בינלאומי לצליל שבארץ נוטים לזהות כ"חסידי".

 

עושים כבוד ליידיש

בשנת 86' הם נוסדו באופן רשמי, והפכו עד מהרה לתופעה בפני עצמה. "עבור כמה מן המעריצים הקסם שלנו כקבוצה היה גדול יותר אפילו מהמוזיקה שעשינו", הם מספרים. "המוזיקה שלנו שורשית, אך לא בנאלית ומתבקשת. יש כאן הכלאה נוחה שפונה הן לאלה שסוגדים לסגנון, והן לאלה שאין להם שום רקע מוקדם".

 

חברי הקבוצה יוצרים שילוב מיוחד בהגיעם מקצוות שונים של גיל ושורשים מוזיקאליים, וזה מה שיוצר את הייחוד התרבותי, המתבטא בצליל יהודי-צועני-אתני-שורשי, ומעל לכל אמריקאי. ליזה גוטקין, אחת ממייסדות ההרכב, היא מוזיקאית עסוקה שעובדת עם גדולי הכוכבים, בהם סוזן וגה ופט סיגר. פול מוריסט התמחה בכלל במוזיקה סקנדינבית ומזרח-אירופית, ופרנק לונדון הוא גם חזן.

 

"הקהל הוא המראה המשקפת את רבגוניותה של המוזיקה שלנו". הכלייזמטיקס ()
"הקהל הוא המראה המשקפת את רבגוניותה של המוזיקה שלנו". הכלייזמטיקס

 

"חילצנו את מוזיקת הכליזמרים מתהומות הנשייה", הם אומרים, ועדיין מתפעלים נוכח התגובות האוהדות הנרחבות שהם מקבלים מקהלים שונים – יהודים ושאינם יהודים. "יש לנו מנעד רחב של קהלים: חובבי מוזיקת עולם, אוהדי ג'ז, כאלה שמעדיפים מוזיקה אתנית, או חסידית, או בלקנית, או עממית. הקהל הוא מראה המשקפת את רבגוניותה של המוזיקה שלנו".

 

"על אדמת קודש"

הלהקה הנחשבת כיום למצליחה ביותר בעולם בז'אנר, לא עוסקת במוזיקה גרידא, ומובילה אג'נדות חברתיות שמאל-דמוקרטיות. "מצד אחד, יש כל מה שתרצה בכלייזמר, מבחינה אתנית - אך הוא מצליח להתנהל במשולב עם התרבות האמריקאית", התבטא מוריסט. "אנחנו רוצים להיות בטוחים שאנו חלק מהמסורת החיה, אך מסורות חיות גם משתנות. הן לא נותרות בקופסת שימורים".

 

ולונדון מוסיף כי המוזיקה שהם עושים מתיישבת היטב עם ערכיהם הפוליטיים, הכוללים "תמיכה בזכויות ההומואים, וערכים הומניים, דתיים, רוחניים ואוניברסאליים, הבאים לידי ביטוי בצורת האמנות הייחודית שלנו... התווינו לאנשים את הדרך לאימוץ התרבות היידית כחלק חי ונושם בעולמנו, על הנוף הפוליטי והאסטטי שלו".

 

לאחרונה יצא סרטו התיעודי של אריק גרינברג אנז'ו על האנסמבל: "הכלייזמטיקס - על אדמת קודש" ("The Klezmatics: On Holy Ground"), תוצאה של ארבע שנות מסע לצד האנסמבל. אך בקרוב ממש ינחתו "הכלייזמטיקס" על אדמת הקודש ממש. "זו זכות גדולה לחזור ולהופיע בישראל", הם אומרים. "עברו כבר כמה שנים מאז ההופעה האחרונה שלנו בעיר הקודש, ובסיבוב הקרוב שלנו אנו נרגשים לנגן בתל אביב, הרצליה ושוב בירושלים".

 

  • "הכלייזמטיקס" יופיעו במועדוני "זאפה" בתל אביב, הרצליה וירושלים בין ה-28-30 לאוגוסט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים