שתף קטע נבחר

מעבר לקו הירוק: אושרה אוניברסיטה באריאל

המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש אישרה בהחלטה היסטורית את הפיכת המרכז האוניברסיטאי אריאל לאוניברסיטה - הראשונה מעבר לקו הירוק. המרכז: "יום גדול לאקדמיה". שר החינוך סער בירך, ראשי האוניברסיטאות: החלטה פוליטית, נתניהו צריך למנוע אסון להשכלה הגבוהה

יש אוניברסיטה מעבר לקו הירוק: המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון קיבלה הערב (יום ג') החלטה היסטורית, שלפיה יהפוך המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה מן המניין. ההחלטה עשויה לעורר הדים בינלאומיים בשל מיקומו של המוסד האקדמי. 11 חברים במועצה הצביעו בעד, ושניים התנגדו. כעת זקוקה ההחלטה רק לאישורו הפורמלי של אלוף פיקוד המרכז, המוגדר כריבון ביהודה ושומרון. אוניברסיטת אריאל תהיה השמינית בישראל.

 

עוד בחדשות ynet:

 

נשיא המרכז האוניברסיטאי אריאל, פרופ' דן מאירשטיין, אמר בעקבות ההחלטה: "זהו יום גדול לאקדמיה הישראלית, נעשתה פה היסטוריה לאומית. לראשונה זה 40 שנה, קמה אוניברסיטה חדשה בישראל, הפותחת שעריה לסטודנטים מכל שכבות האוכלוסייה, מגייסת חוקרים צעירים ומחזירה מחו"ל לשורותיה אנשי סגל ומחקר - שיעשירו את העשייה האקדמית בישראל".

 

במרכז האוניברסיטאי אמרו עוד: "המל"ג יו"ש היווה בהצבעתו היום דוגמה בהתנהלות מקצועית ועניינית, והפגין אומץ לב ויושרה, בהתעלמותו מגל הלחצים הסקטוריאלי הכבד שהופעל עליו בימים האחרונים". לדבריהם, החלטת המועצה הערב היא "המשך טבעי ומתבקש לתהליך מקצועי ורציני שעברנו בחמש השנים האחרונות".

 

בעקבות ההחלטה, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש העיר אריאל רון נחמן ובירך אותו. "זהו יום חג לאריאל, יום חג להשכלה הגבוהה בישראל", אמר נתניהו.

 

 (צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה"ל) (צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה
(צילום: דנה קופל, רמי חכם, אורי פורת, AP, דובר צה"ל)

 

גם שר החינוך גדעון סער (ליכוד) שיבח את ההחלטה: "מל"ג יו"ש החליטה שלא להיכנע למסע לחצים וקיבלה החלטה נכונה, עניינית ומקצועית על בסיס דו"ח ועדת הבדיקה האדמית. מדובר בבשורה חשובה למרכז באריאל אשר משרתת את טובת מערכת ההשכלה הגבוהה בכללותה".

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי החלטת המועצה היא צעד חשוב הן בחיזוק האקדמיה בישראל והן

בחיזוק ההתיישבות היהודית ביו"ש. "זהו צעד שיהווה תרומה גדולה גם לסטודנטים שייהנו ממוסד ראוי נוסף וגם למחקר", אמר ליברמן. הוא זקף זאת כהישג לזכות ישראל ביתנו, "שהציבה את הקמת האוניברסיטה באריאל כאחד התנאים להקמת הממשלה".

 

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר לאחר ההצבעה כי "מדובר בהחלטה פוליטית שהייתה ידועה מראש. ראש הממשלה הוא זה שצריך לקבל עתה החלטה מנהיגותית על מנת למנוע אסון למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

 

יו"ר המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון, עמוס אלטשולר, הזכיר הערב כי ההחלטה התקבלה בניגוד להמלצת הוועדה לתכנון ולתקצוב, וציין כי "הנימוקים וההסברים יימסרו בהמשך".

 

אחד החברים במועצה, פרופסור אריה מלניק, אמר: "אנחנו לא מחויבים לקבל את ההמלצות של הוועדה לתכנון ולתקצוב, היו תקדימים בהיסטוריה שבהם חברי המועצה להשכלה גבוהה הצביעו בניגוד לדעת חברי ות"ת, כפי שקרה בנושא הפקולטה למשפטים במכללת ספיר". חבר המועצה אופיר העברי אמר: "זה יום היסטורי למרכז באריאל. המוסד עמד בכל הדרישות האקדמיות, ותחרות בעולם ההשכלה הגבוהה היא דבר טוב וחיובי".

  

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

יו"ר השדולה למען המרכז האוניברסיטאי באריאל, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), אמר: "מדובר בהחלטה ברוכה שחיזקה את האקדמיה ונתנה תשובה ניצחת לאלה שרצו למנוע את התפתחותו האקדמית של המרכז באריאל".

 

עד הרגע האחרון: האוניברסיטאות ניסו למנוע

להחלטה על אוניברסיטה באריאל קדמה גם היום סערה, כשבצהריים שלחו ראשי שבע האוניברסיטאות מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו קראו לו לקבל "החלטה עניינית" בנושא. "לצערנו ההחלטה שתתקבל היום בדיון כביכול שתקיים מל"ג יו"ש תהיה החלטה פוליטית שמחירה כבד", כתבו ראשי האוניברסיטאות.

 

במכתב ששלחו לראש הממשלה כתבו ראשי האוניברסיטאות כי הם קוראים לו לקבל החלטה עניינית ומקצועית, ולא החלטה פוליטית שתקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה: "כמי שעומד בראש המדינה, רק אתה יכול עדיין לעצור את הרכבת הדוהרת לקראת אסון ידוע מראש, שיפגע קשות וירסק את ההשכלה הגבוהה בישראל".

 

נשיא המרכז האוניברסיטאי באריאל, פרופסור דן מאירשטיין, אמר בתגובה על מכתב נשיאי האוניברסיטאות: "נשיאי האוניברסיטאות מונעים מטעמים פוליטיים ואינטרסים אישיים. הם לא אובייקטיבים ובטח שלא צריך להתחשב בדעתם בנושא זה".

 

המרכז האוניברסיטאי באריאל (צילום: AP) (צילום: AP)
המרכז האוניברסיטאי באריאל(צילום: AP)

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי עזב בזעם את ישיבת המועצה לאחר שלדיון הוכנס מכתב שעליו חתומות רוב אגודות הסטודנטים ברחבי הארץ. הן הביעו תמיכה מלאה בהכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. שמולי פעל בניגוד לעמדות הסטודנטים, והצהיר כי הכנסת המכתב לדיון היא מעשה פוליטי שהוא אינו מוכן לקחת בו חלק.

 

ההחלטה על אריאל - מ-2007 ועד היום

בתחילת החודש המליצה הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) לדחות את ההחלטה על הכרזת המרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה בשנה לצורך בדיקה מקיפה של מערך האוניברסיטאות בישראל. מנגד, שר החינוך גדעון סער ושר האוצר יובל שטייניץ קראו השבוע פומבית לאשר את הקמתה של האוניברסיטה השמינית בישראל.

 

הדיון בנושא הפיכתו של המרכז האקדמי אריאל לאוניברסיטה החל בשנת 2007 - אז קבעה הממשלה כי מכללת אריאל תוגדר לתקופת ביניים של חמש שנים כמרכז אוניברסיטאי ובתום תקופה זו יוחלט אם תקבל מעמד קבע של אוניברסיטה או שתשוב להיות מכללה.

 

ועדה בראשות חתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן קבעה בינואר האחרון כי המרכז האוניברסיטאי באריאל עמד בכל הקריטריונים האקדמיים וכי אין כל מניעה לשדרג את מעמדו.

עם זאת, לפי החוק, הגוף שצריך לקבל את ההחלטה בנושא הוא מל"ג יו"ש, שאחראי על המוסדות האקדמיים מחוץ לשטחי הקו הירוק.

 

המועצה שקיבלה את ההחלטה הערב כוללת נציגי ציבור ואקדמאים בכירים שבעברם היו חברי המועצה להשכלה גבוהה בירושלים. חברי הוועדה מתמנים באופן רשמי על ידי מפקד פיקוד המרכז, שאחראי מתוקף החלת החוק הצבאי על הנעשה בשטחי יהודה ושומרון.

 

יצוין כי במכלול השיקולים, נדרשו חברי מל"ג יו"ש לקחת בחשבון גם את ההתנגדות החריפה של ועד ראשי האוניברסיטאות, שטוען כי מבחינה אקדמית אין מקום לאוניברסיטה חדשה בישראל. מהוועד נמסר אמש כי "אין כיום מקום לאוניברסיטת מחקר נוספת בישראל. מן הראוי היה שכל תקציב נוסף יופנה לאוניברסיטאות המחקר הקיימות המשוועות לו כבר שנים".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 17/07/2012 16:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהיום אמרו: אוניברסיטת אריאל
צילום: גיל לרנר
שר החינוך סער ורה"מ נתניהו. בירכו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים