שתף קטע נבחר

מתמחה בראיית חשבון: כמה אתה צפוי להרוויח?

תחום ראיית החשבון הופך להיות צפוף מאוד. המוני סטודנטים מתדפקים על דלתות משרדים לאחר ארבע שנות לימוד במטרה למצוא מעסיק לסטאז' אך מגלים כי השוק ברוויה. כמה ירוויחו במהלך תקופת הסטאז'?

כל אמא פולניה רוצה שהילד שלה יהיה רופא. אם לא יעלה בידו אז היא תשמח אם הוא יילך להיות עורך דין או רואה חשבון.

 

 

ייתכן שחלומן של האמהות הפולניות הולך ומתממש אבל יתר על המידה. תחום ראיית החשבון, בדומה לתחום עריכת הדין,  הופך להיות צפוף מאוד.

 

המוני סטודנטים מתדפקים על דלתות משרדים לאחר ארבע שנות לימוד מפרכות במטרה למצוא מעסיק לסטאז' אך מגלים כי השוק ברוויה. אלו שהצליחו להיכנס לתוך המערכת, מוצאים את עצמם בסוף החודש עם שכר נמוך שישולם להם במהלך תקופת הסטאז'.

 

כך למשל, על פי נתוני Alljobs, בחודש ינואר חלה ירידה של 24% בביקוש לרואי חשבון לעומת דצמבר 2011 (ירידה ל-136 משרות).

 

חברת עוקץ מערכות ביצעה לאחרונה סקר בקרב 200 משרדי ראיית חשבון, במטרה לברר את השכר ששולם מתחילת שנת 2012 למתמחים בתחום. הסקר בוצע באמצעות ניתוח תלושי השכר.

 

מנתוני הסקר עולה כי השכר ההתחלתי המינימלי הממוצע שמשולם למתלמד שעובד באחד המשרדים הגדולים בארץ עומד על 4,500 שקל בחודש - ואילו השכר המקסימלי הממוצע המשולם במשרדים אלו עומד על 6,100 שקל.

 

לצד זאת, השכר המשולם במשרדים הקטנים והבינוניים נמוך במקצת והמתלמד שמועסק במשרד בסדר גודל כזה יסיים את החודש רק עם 4,300 שקל בממוצע. מצבו של המתלמד במשרד ששפר עליו מזלו, מקבל שכר מקסימלי ממוצע בגובה 5,900 שקל.

 


מתלמדים

מתלמדים
  שכר התחלתי ממוצע 2012 שכר מקסימלי ממוצע 2012
משרד גדול 4,500 שקל 6,100 שקל
משרד בינוני קטן 4,300 שקל 5,900 שקל

 

שעות נוספות?

במסגרת הסקר של עוקץ מערכות, נבחנו אף 2 פרמטרים נוספים: האם מתוגמלים רואי החשבון  בגין עבודה בשעות נוספות וכן האם מקפידים המשרדים על רישום תקין של נוכחות העובדים.

 

פחות מחמישים אחוז מרואי החשבון שמועסקים במשרדים קטנים מתוגמלים עבור עבודה בשעות נוספות. מנתוני הסקר עולה כי רק כ-42.9% מהמשרדים שנסקרו משלמים עבור כך. המצב במשרדים בינוניים שמעסיקים עד 30 עובדים טוב במקצת: 48.7% מרואי החשבון מקבלים שכר על כך. בהתייחס למשרדים גדולים בהם מועסקים 80-31 עובדים,

 

הסקר מלמד כי שיעור גבוה יחסית של כ-66.9% "זוכים" לקבל תמורה עבור עבודה בשעות נוספות. במקום הראשון בטבלה זו נמצאים המשרדים הגדולים מאוד - אלו שמעסיקים למעלה מ-80 עובדים: כ-82.3%  מרואי החשבון מקבלים שכר עבור עבודה בשעות נוספות.

 

לדברי עמי ברגמן, מנכ"ל משותף בעוקץ מערכות, "עיבוד הנתונים שנתקבלו בהתייחס לשנת 2012, מלמדים על עלייה מינורית בהקשר זה בשיעור של 0.1%. בל נשכח כי חלק ממשרדי ראיית החשבון נוהגים לשלם את השכר בעבור השעות הנוספות באופן גלובלי, כך שלדוגמה, אם המשכורת היא 8,000 שקל ברוטו, 5,000 שקל יהוו שכר עבודה והיתרה תוגדר כשכר בעבור שעות נוספות".

 

 


רישום נוכחות

רישום נוכחות
  משרד קטן - עד 10 עובדים משרד בינוני - 30-11 עובדים משרד גדול - 80-31 עובדים משרד גדול מאוד - מעל 80 עובדים ממוצע מחצית ראשונה 2012 ממוצע 2011
אחוז המשרדים בהם מבוצע רישום נוכחות 48.3% 67.2% 89.6% 95.8% 76.2% 68.4%

 

הגעתם לעבודה. דיווחתם?

החוק מחייב את המעבידים לרשום באופן מסודר את נוכחות העובדים, הדבר לא מהווה משום המלצה, אולם מנתוני הסקר עולה כי חרף החוק הברור בעניין, הפעולות שעושה התמ"ת לאכוף זאת, כמו גם המשמעויות המשפטיות של אי עמידה בכך, גורמות לכך שרק 48.3% מהמשרדים הקטנים מקפידים לעשות זאת.

 

גם במשרדים בינוניים, הציות לחוק רחוק מלהיות חד משמעי: פחות מחמישים אחוז מהמשרדים שנסקרו מקפידים על כך. הסקר מלמד כי המצב במשרדים גדולים טוב באופן ניכר: 66.9% מקפידים על כך ואילו במשרדים הגדולים מאוד, עקומת הציות עולה משמעותית לשיעור של 82.3%.

 

אחד מהנתונים היותר משמעותיים אשר על פיהם בוחנים המשרדים את המועמד לסטאז' הוא גיליון ציוניו. בשל ריבוי המועמדים, רף הכניסה עלה ואלו שאינם מחזיקים בגיליון עם ציוניים מצטיינים, יתקשו אף יותר למצוא מקום עבודה.

 

ביקורת חקירתית

אי לכך, הדברים הבאים יכולים להעניק מעט תקווה לאלו מבין המועמדים, שלא יצאו עם גיליון ציונים נוצץ: רו"ח עופר אלקלעי, שותף בפירמת הביקורת החקירתית אלקלעי-מונרוב, מומחה במניעת מעילות, אומר כי לצד העבודה הקלאסית כרואה חשבון, התפתח בעשור האחרון תחום נוסף, שנתפס כצבעוני הרבה יותר וחורג משגרת "האפרוריות", המאפיינת את עבודת הרו"ח, המדובר על תחום הביקורת החקירתית.

 

תחום זה עוסק באיתור וכימות של מעשי הונאה, הלבנות הון וכספי טרור, למטרת מניעה. לדברי אלקלעי, גיליון הציונים אינו חזות הכל והדלת בהחלט פתוחה גם לכאלו שהציון מאה לא הופיע על כל המבחנים שלהם, אלא אלו שיותר "משופשפים בחיים", בעלי בטחון עצמי, יכולת העמקה וכושר התבטאות משמעותי בכתב ובעל פה. הציונים מהווים בהחלט מדד אולם, הוצאת ציון מאה בבחינות אינו מעיד על כך כי התלמיד יהיה בהכרח רו"ח מעולה, כל שכן בתחום הביקורת החקירתית.

 

לאלו המתאימים, נפתחת דלת לעולם שונה בתכלית מהעשייה הרגילה של הרו"ח. הם נדרשים להתמודד עם אירועים חריגים בתהליכים הכספיים, או בעלי השלכות כספיות, בין אם הם הונאות או טעויות.

 

לא מעט מהחקירות ששותף להן הרו"ח, משמשות בשלב מאוחר יותר כבסיס לחקירות משטרתיות. חקירת מעילה הינה מהלך מורכב ומאתגר שכרוך גם בביצוע תשאול וחקירה של חשודים, כמו גם ניתוח הכשלים והליקויים בתהליכי העבודה ובבקרות אשר הביאו לביצוע המעילה. עיסוק בתחום מזמן לרו"ח אפשרות לעסוק אף בבילוש, כאשר בשלב מאוחר יותר, מועבר תיק החקירה על כל מרכיביו למשטרת ישראל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טובעים במספרים
צילום: shutterstock
עמי ברגמן
צילום: אבי רוקח
רו"ח עופר אלקלעי
מומלצים