שתף קטע נבחר

חצי האי טומארי: לגלוש בחופי הזהב של אוסטרליה

200 ק"מ צפונית לסידני, נמצא מקום שבו יש כל מה שאדם יכול לשאוף אליו: ים צלול, מזג אוויר טוב וחיות, אנשים וצמחייה שחיים בהרמוניה. לא פלא שהמקומיים יוצאים שם לפנסיה בגיל 50

לאחר שגמאנו לא פחות מ-17 אלף ק"מ לאורכה ולרוחבה של אוסטרליה, הגענו לחצי האי טומארי השוכן כ-200 ק"מ צפונה מסידני.

 

"פה אני מוכנה לחיות את שארית חיי", אמרה אסתל, רעייתי. "המקום מושלם מבחינת מזג האוויר, הנופים, האנשים, האווירה, חיות הבר והצמחייה, וכל מה שבן אנוש יכול לשאוף אליו".

 

עוד מקומות לחופשה שונה בערוץ התיירות:

 

לחצי האי טומארי הגענו ממש במקרה. עיכוב קל בדרך מנע מאתנו להגיע לסידני באותו הערב, והחלטנו למצוא מקום מנוחה באזור ניוקאסל. השלטים בקרבת העיר הציעו לנו לנסוע מזרחה לכיוון נלסון ביי ואנה ביי, והבטיחו חוויה שלא נשכח. ספר המטיילים תמך בהחלטה שביצענו - תכננו להישאר ללילה; נשארנו יותר משבוע. הבטחנו לעצמנו שיום אחד נחזור ונישאר לתקופה הרבה יותר ארוכה.


הכחול הגדול. חצי האי טומארי (צילומים: אסתל טסטסה, טבע הדברים)

 

שקנאים מתקשרים ב"שקנאית" עם בני אדם

רבים מחופיה המזרחיים של אוסטרליה מלאים מפרצים, חצאי איים ודיונות. חצי האי טומארי הוא מהמבורכים שבהם, והשפע שהוא מציע שובה את המבקרים במקום. האזור ממוזג יחסית ומזג האוויר בו נוח רוב ימות השנה. חצי האי הוא מובלעת יבשתית, כשמצפון לו נמצא מפרץ סטיבנס ומדרום לו המים החמימים של הים הטסמני.

 

בחלקו הצפוני-מזרחי של חצי האי טומארי נמצאת העיירה נלסון ביי, בעבר כפר דייגים קטן שנהנה משפע דגה וממפרצים מוגנים מהרוח, והיום אזור שכולו מכוון לתיירות מקומית ובין-לאומית. נלסון ביי נושקת לקו המים, רחובותיה ובתיה בנויים על קימורים ולאורך סלעים בגוונים שונים שהטבע עיצב בדמיון ובחן. פחות מ-5,000 בני אדם חיים בנלסון ביי. הקהילה קטנה אך משגשגת תודות לתיירות המקומית ולנדיבותו של הטבע.

 

הדייגים עדיין נמצאים כאן, חלקם ממשיכים להתפרנס מדיג, אחרים הסבו את סירות הדיג לסירות המציעות הפלגות יום לתיירים, ואחרים פתחו מסעדות גורמה המתחרות זו בזו על חכם וארנקם של האורחים - השירות נפלא.


מצאו משכן קבע באזור נלסון ביי. שקנאי בחצי האי טומארי

 

יותר משבני האדם נהנים מהדגים, נהנים מהם עופות המים ויצורי המעמקים. באזור יש ריכוז עצום של דגה עשירה ומגוונת, המושכת שחפים בכמויות עצומות. כאשר השחפים מזהים להקת דגים הם מתמקמים מעל ופותחים במפגן צלילות מרשים. הם גם אינם מהססים מלהתקרב עד כדי סנטימטרים ספורים מיד אדם כדי לזכות בנתח של ארוחה טעימה.

 

גם שקנאים מצאו משכן קבע באזור נלסון ביי. הם מתקרבים לשפת החוף, מתקשרים ב"שקנאית" עם בני אדם, ובעיניהם הגדולות מביטים בהולכים על שתיים וכמובן מצפים שנתח דג יושלך לעבר מקורם הארוך והוורוד.

 

חלק מהחופים בנלסון ביי בנויים צוקים ומכוסים ביערות. היער נגמר בים והסלעים הזקורים מהווים חלק מתפאורה מושלמת של שקיעות בצבע ארגמן, מים בצבע כחול עמוק, ציפורים מרחפות ורוח חמימה המרחיקה כל מחשבה רעה או דאגה מלבו של כל אדם.


הדגה העשירה בים מהווה מוקד משיכה למאות אלפי שחפים

 

דולפינים מלווים אתכם לאורך ההפלגה

האזור כולו זרוע איים. המפורסם שבהם הוא האי בראוטון, שאליו ניתן להפליג לסיור יומי מהמרינה של נלסון ביי. ההפלגה אורכת למעלה משעה. קוו לים רגוע כדי שגם בטנכם תישאר רגועה, וגם כדי שתוכלו לצפות בדולפינים המדהימים שילוו אתכם לאורך ההפלגה. ואם מצב רוחם טוב במיוחד, תזכו גם להופעה וירטואוזית בחינם.

 

באי בראוטון יש כמה בקתות של דייגים אשר מאוכלסות רק חלק מהשנה. מימי הלגונה הקטנה צלולים וניתן לראות את הקרקעית בעומק של עשרה מ' ויותר. באי חיה מושבת שחפים ענקית שהיא ספק מטרד ספק משעשעת. אם תחזיקו בפיסת לחם קטנה תזכו לפופולריות מתמדת ולקריאות הידד שחפיות.

 

מומלץ לצאת לסיור רגלי באי בראוטון, להתרשם משמורה שאינה מיושבת, ליהנות מהצמחייה הנמוכה באי ומקני השקנאים והשחפים שהם בעלי הבית האמיתיים של המקום.


מימי הלגונה הקטנה צלולים וניתן לראות את הקרקעית. האי בראוטון


זוג דולפינים תופס טרמפ על הגלים שנוצרו במים

 

על מה נגלוש היום?

לאחר שהתענגתם על האווירה המעט אורבנית של נלסון ביי, כדאי מאוד לבקר בפארק הלאומי טומארי. זוהי שמורת טבע בגודל בינוני העשירה בצמחייה אנדמית לאזור. גולת הכותרת היא שביל תלול יחסית המוביל לפסגת השמורה בגובה מאות מטרים מעל פני הים.

 

הנוף המתגלה הוא מרהיב ביופיו: מפרצים כחולים עמוקים, הנחתכים על ידי קווי חוף זהובים-לבנים, וקצף גלים שלעולם לא נגמר. קו החוף מרשים במיוחד ונראה שהטבע דואג לעצמו הרבה יותר מאשר בני האדם דואגים לו באזור זה.

 

המשכנו לכיוון דרום-מזרח, לאנה ביי. המקום ייחודי בכך שיש בו את דיונת החול הפעילה הגדולה ביותר בחצי הכדור הדרומי. כל שעליך להחליט הוא במה אתה גולש באותו יום. החוף פונה דרומה והגלים גבוהים ונוחים לגלישה, ומעבר להם דיונת חול ענקית שניתן לנסוע בה בכלי רכב מיוחדים או לגלוש במדרונות התלולים והזהובים.


דיונת החול באנה ביי היא הגדולה באי הדרומי, וניתן לסייר בה

 

בשל הגלים הגבוהים וזרימת המים החזקה עומדים לרשות המצילים סירת גומי ממונעת ואמצעי הצלה משוכללים, כך שבתוך שניות הם מגיעים לגולש במצוקה ומחלצים אותו לחוף מבטחים.

 

נושא הבטיחות באוסטרליה נמצא בסדר עדיפות מאוד גבוה. הדבר מתבטא בהשקעה בחינוך לבטיחות בדרכים, וכמובן בהתנהגות נכונה הקשורה לתחומי הספורט הימי, כולל הקפדה על הגנה נאותה מפני קרינת השמש החזקה מאוד באזור הזה של העולם.


זרם המים בחצי האי מהיר, ולכן אמצעי ההצלה משוכללים

 

יוצאים לפנסייה בשנות ה-50

לאחר שהשמש שקעה וגופכם כואב מהמאמץ הפיזי בים ובדיונת החול הגדולה, קפצו לכפר הדייגים הסמוך והתענגו על קלאסיקה אוסטרלית במחיר שווה לכל נפש - Chips & Fish, כמה נפלא, ממלא ומשמח.

 

לא רק שקנאים ושחפים מתגוררים בחצי האי טומארי אלא גם ובעיקר תוכים צבעוניים ורעשניים שאינם פוחדים מבני אדם. כל שעליכם לעשות הוא לשבת לאורך אחד החופים ולהחזיק מעט גרעינים, ובתוך כמה דקות יהיה גופכם עטוף בעשרות ציפורים נחמדות. הקפידו על לבוש ארוך ועבה בעת החוויה המשעשעת. הציפורים קטנות אך ציפורניהן חדות והן עלולות לסרוט שלא בכוונה.

 

אחת התופעות שבה נתקלנו באוסטרליה בכלל ובאזור החופים המזרחיים בפרט היא תופעת היציאה המוקדמת לגמלאות של זוגות אוסטרלים. אנשים בסוף שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60 לחייהם עוזבים הכול, משכירים את בתיהם, עוזבים את מקום העבודה ועוברים לגור בקרוואן נייד.

 

על חלק מהקרוואנים מתנוססת מדבקה גדולה שעליה כתוב Spending Our Children's Inheritance , כלומר - להוריש לילדים זה דבר חשוב אך צריך גם לחיות וליהנות מהזמן שנותר. אכן חומר מעניין למחשבה.


שמורת טבע שיש בה גם כמה בקתות. האי בראוטון

 

לתפוס גלים בעזרת קיאקים

חצי האי טומארי הוא מקום יציאה נפלא לטיולי יום באזור. כפי שנאמר, האזור שופע מפרצים חבויים, לגונות קסומות, צמחייה עשירה ומגוונת ואין-ספור בעלי חיים הייחודיים ליבשת אוסטרליה.

 

לאלה הרוצים להישאר בקרבת חצי האי מומלצים במיוחד האזורים המקיפים את מפרץ סטיבנס, ביניהם מפרץ הברבורים, גני התה וכמובן קן הנצים (Hawks Nest) שבמבואה הצפונית של מפרץ סטיבנס. השכרת קיאקים היא רעיון מבורך לבעלי כושר וסבולת; לעתים ניתן לתפוס גלים בעזרת קיאקים, חוויה מדהימה כשלעצמה.

 

הלינה באזור נעה בין פארקי קרוואנים זולים ומלונות תענוגות. המחירים בין כמה עשרות דולרים למאות רבות של דולרים ללילה. ההפלגות אינן זולות אך שוות כל הוצאה, כי החוויה היא בלתי נשכחת.

 

מתי להגיע? מסוף האביב עד אמצע הקיץ האוסטרלי, כלומר מאוקטובר ועד דצמבר. מומלץ לברר מראש על פסטיבלים ואירועים מיוחדים המתקיימים בסביבה, וכן לברר על אפשרויות הלינה. התפוסה מלאה בשיא העונה.

 

הכתבה פורסמה בגיליון יולי 2012 של הירחון "טבע הדברים "

מתנה לגולשי ynet: גיליון היכרות ב-10 שקלים בלבד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסתל טסטסה, טבע הדברים
השחפים בנלסון ביי יאכלו גם מיד אדם
צילום: אסתל טסטסה, טבע הדברים
צילום: אסתל טסטסה, טבע הדברים
בנלסון ביי מושבת תוכים ענקית. גם הם לא נרתעים מאנשים
צילום: אסתל טסטסה, טבע הדברים
מומלצים