שתף קטע נבחר

מפגע אסבסט בת"א, העירייה לא מיהרה לפנות

למרות שלעיריית ת"א ישנו בעל תפקיד האמון על תחום האסבסט, לקח לה יומיים לפנות ערימת שברים של החומר המסוכן שהושלכה בצמוד לשבט צופים ולגן משחקים. תגובת העירייה: "למקום הגיע רכז האסבסט, שבחן ותיחקר את האירוע וקבע שאין סכנה מיידית"

אסבסט הוא חומר מסוכן, שעלול לגרום לתחלואה קשה בקרב הנחשפים אליו - אז מדוע עיריית תל-אביב לא מיהרה לפנות ערימות של לוחות אסבסט מתפורר שהושלכו על ידי אדם פרטי בצמוד לשבט צופים ולגן משחקים בדרום העיר?

 

כתבות נוספות בנושא אסבסט : 

 

תושבת האזור, שגילתה את המפגע ביום שני השבוע, מספרת שכבר באותו היום פנתה לעירייה ולמשרד להגנת הסביבה, על מנת שיטפלו במפגע, אולם הטיפול נסחב התמהמה. משנוכחה לגלות למחרת כי לוחות האסבסט עדין שם, היא פנתה לאדם טבע ודין בבקשה לסיוע.

 

לוחות האסבסט בצמוד לקן הצופים ()
לוחות האסבסט בצמוד לקן הצופים

 

עו"ד דפנה שלו, מהמחלקה המשפטית באדם טבע ודין, מספרת כי מהארגון ביקשו מהתושבת לפנות שוב למוקד העירוני ולמשרד להגנת הסביבה, ופנו אף הם במקביל בבקשה לטיפול במפגע לאלתר. "למרות הדיווחים של הפונה לרשויות לא פונתה פסולת האסבסט", נכתב בפנייה למשרד. "למותר לציין כי לא היה מקום להשהות את פינוי הפסולת עד לאיתור האחראים להשלכתה, וזאת לאור הסכנות שהציבור עלול להיחשף אליהם", הוסיפו בארגון.

 

 

שלו מספרת כי במשרד להגנת הסביבה השיבו שהטיפול בנושא נמצא באחריות העירייה, ואילו בעיריה השיבו כי המפגע יפונה בשעות הערב או בבוקר שלמחרת. "זו תשובה בעייתית, כי בזמן הזה התושבים חשופים למפגע", היא אומרת. "הפסולת הושלכה ליד שבט צופים עם פעילות בני נוער, מה שממחיש את הדחיפות של הפינוי".

 

בסופו של דבר, לוחות האסבסט פונו רק היום בצהריים, כלומר כעבור יומיים, אך במקום נותרו עדיין שברי אסבסט קטנים, עדויות למפגע שהיה שם. אם לא די בכך - האתר הפך בינתיים למזבלה שהושלכו בה חלקי ריהוט וגזם. אלה טרם פונו מהמקום.

 

עדויות שנותרו בשטח (צילום: בילי פרנקל) (צילום: בילי פרנקל)
עדויות שנותרו בשטח(צילום: בילי פרנקל)

 

האסבסט הושלך במקום ככל הנראה על ידי אדם פרטי, שפירק אותם מגג ביתו. החוק קובע, שעבודת פינוי גג אסבסט-צמנט חייבת להתבצע תחת היתר ופיקוח, אבל קובע גם מצבים בהם ניתן פטור מהיתר לעבודת פינוי מצומצמת באסבסט, בתנאי שהיא ממלאת תנאים והנחיות מיוחדות שנועדו להקטין את הסיכון.

 

"זה מאוד מסוכן", קובלת התושבת שגילתה את המפגע. "אבא שלי חולה במחלת ריאות ואני מאוד חוששת. יש עוד בתים באזור עם גגות כאלה ואנשים לא מודעים לזה". 

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הטיפול בנושא נמצא באחריות העירייה.

 

מעיריית תל-אביב נמסר: "לפני שלושה ימים התקבלה במוקד העירוני תלונה על מפגע אסבסט בכתובת שגויה שעיכבה את הטיפול בפנייה. אתמול הגיע למקום רכז האסבסט של העירייה, שבחן ותיחקר את האירוע וקבע שאין סכנה מיידית. הבוקר הגיעו פקחי העירייה למקום ופינו את המפגע". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערימת שברי האסבסט, לפני שפונתה
מומלצים