שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ניצולי הפיגוע בבורגס: רוצים לחזור מהר לארץ

עשרות ישראלים, שחלקם נפגעו באורח קל בפיצוץ שאירע באוטובוס בנמל התעופה בעיר שבבולגריה, ממתינים בשדה התעופה. אחד הישראלים סיפר כי מאז הפיצוץ הוא לא מוצא את אשתו, שנלכדה באוטובוס שעלה באש. בפיגוע נהרגו 7 בני-אדם

הישראלים בשדה התעופה בבורגס רוצים לחזור הביתה וכמה שיותר מהר, לאחר הפיגוע בבולגריה  שבו נהרגו שבעה בני אדם - תיירים ישראלים, נהג ומדריכה. עשרות ישראלים ממתינים בשדה התעופה משעת הפיגוע, כמה מהם נפגעו באורח קל והם מסרבים להתפנות לבתי מלון, אלא רוצים לחזור לישראל. בפיגוע נפצעו כ-30 בני-אדם, שלושה מהפצועים באורח קשה ואנוש הועברו במטוס לבית חולים בבירה סופיה. בני המשפחה של הפצועים שהוטסו לסופיה ביקשו ללוות את יקיריהם לשם, אך הרשויות לא אפשרו להם להגיע לבירה. רק לאחר ששר הבריאות של בולגריה הגיע למקום ודיבר עמם, הוא איפשר לנציג אחד מכל משפחה ללוות את הפצועים לסופיה.

 

טרור בבולגריה - הכתבות האחרונות:

אובמה על הפיגוע בבורגס: נעזור לאתר האחראים

משרד החוץ: ערוכים להחזיר ישראלים מבולגריה

7 נהרגו בפיגוע: "נבדוק את המודיעין והאבטחה"

הטרור בחו"ל: זמן בעייתי להגיב / רון בן ישי

נתניהו: "הסימנים מובילים לאיראן, נגיב בעוצמה"

 

הלילה (יום ה') נחתה בשדה התעופה בבורגס משלחת של מד"א. ראש המשלחת, מנכ"ל מד"א אלי בין, ריכז את הנוסעים הישראלים ואמר להם: "הגענו לכאן כדי לעזור לכם. אנחנו נסייע לכם להגיע לבית מלון". פרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לנוסעים הישראלים שנפגעו בפיצוץ באורח קל וגם לאלו שסובלים מטראומה. המשלחת של מד"א קבעה לאחר בדיקת הפצועים שניתן להטיס את כולם, גם את הפצוע הקשה ביותר בבית חולים בורגס. צוות נוסף של מד"א יצא להעריך את מצבם של הפצועים הקשים יותר בבית החולים בסופיה ולבחון אם ניתן להביא אותם לארץ. 

 

הרס בנמל התעופה לאחר הפיצוץ (צילום: אביגדור שטרן) (צילום: אביגדור שטרן)
הרס בנמל התעופה לאחר הפיצוץ(צילום: אביגדור שטרן)
 
שוטרים בשדה התעופה בבורגס, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוטרים בשדה התעופה בבורגס, הלילה(צילום: AFP)
 

יצחק שריקי מחפש מאז הפיגוע את אשתו כוכבה, שהייתה איתו באוטובוס. הוא סיפר כי הרכב היה צריך לצאת לדרך כשאירע הפיצוץ. "אשתי חזרה לאוטובוס וכשקמתי לתת לה לשבת, הרגשתי גל הדף חזק ונפלתי על הרצפה. נכנסתי למצב של הלם. איבדתי את ההכרה, אבל מהר התעוררתי".

 

הוא סיפר כי ראה אנשים רצים לכל הכיוונים. "אמרתי לאשתי שתבוא לכיוון הדלת. כשיצאתי ראיתי שהיא לא בחוץ. ישר נכנסתי פנימה להוציא אותה, אבל היה עשן שחור וסמיך שחנק אותי. בלית ברירה יצאתי החוצה. רצתי לחפש מטף כדי לחלץ אותה, אבל לא הצלחתי להתקרב בשל האש. בדיוק הגיעו מכבי אש וכיבו הכול". הוא אמר כי אין לו מידע על גורל אשתו: "מאז לא נותנים לי להתקרב לשם. אני לא יודע מה איתה. פינו אותי לבית חולים. עד עכשיו אני לא יודע מה איתה". הוא ביקש מכל מי שיודע על גורלה של אשתו ליצור איתו קשר בדחיפות.

 

צוות מד"א בבית החולים בבורגס (צילום: כרמית ראובן) (צילום: כרמית ראובן)
צוות מד"א בבית החולים בבורגס(צילום: כרמית ראובן)

 

אבטחה בבית החולים בבורגס (צילום: כרמית ראובן) (צילום: כרמית ראובן)
אבטחה בבית החולים בבורגס(צילום: כרמית ראובן)

 

מתן סבח, בן 21 מבאר-שבע, נפצע ופונה לבית החולים בעיר: "היה בום בדיוק כשנכנסתי לאוטובוס. פשוט רצתי לחלון. היו גופות מסביבי ואיכשהו הצלחתי לצאת מהאוטובוס. רצתי לטרמינל וצעקתי 'אמבולנס, אמבולנס', אבל שום עזרה לא הגיעה". אבי שחר, בן 48 מבאר-שבע, הוסיף: "ישבנו בחלקו האחורי של האוטובוס. ראינו את הגג עף ואז שמענו בום גדול. ניסינו לאתר דלת כדי לצאת, אבל לא מצאתי. דחפתי את הילדה שלי, בת ה-10, ופשוט קפצנו על גופה שהייתה בחוץ".

 

"פחדתי לא ליפול על גופות"

משה מוסרי, שהיה באוטובוס בזמן הפיצוץ, סיפר כיצד ניצל: "היו שני פיצוצים. פיצוץ אחד קטן שגרם לאש להגיע לאזור שלי ואז התחלנו להידחק לחלונות של האוטובוסים כדי לנסות לצאת ממנו". הוא סיפר כי סייע לאחרים להיחלץ מהאוטובוס הבוער: "דחפתי חלק מהאנשים שהיו סביבי החוצה מהחלון. אחר כך קפצתי בעצמי. מהגובה של מקום הקפיצה נקעתי את הרגל".

 

נוסעת אחרת שהייתה באוטובוס שיחזרה: "היה פיצוץ גדול. חשבנו לקפוץ מהחלון של האוטובוס. ראינו שהתחיל לעלות עשן ואי אפשר לצאת. פחדנו שהאוטובוס יתפוצץ, כשקפצתי מהחלון ראיתי שתי גופות ופחדתי ליפול עליהן ולכן קיבלתי מכה חזקה ברגל ואני צולעת". היא אמרה כי פרט לבגדים שעל גופה היא נותרת ללא דבר בבולגריה: "המזוודות שלנו בתא המטען של אוטובוס מספר 2 שהתפוצץ. אין לנו שום דבר חוץ מהדברים שעלינו. למיטב הבנתנו כל המזוודות נשרפו. הבולגרים שמעו שצוות של ישראלים מגיע לנמל התעופה ורק אז התחילו לטפל בנו".

 

האוטובוס בוער, שניות אחרי הפיצוץ (צילום: תמיר כהנא) (צילום: תמיר כהנא)
האוטובוס בוער, שניות אחרי הפיצוץ(צילום: תמיר כהנא)

 

האוטובוס עלה באש. "לא רצינו לדרוך על גופות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האוטובוס עלה באש. "לא רצינו לדרוך על גופות"(צילום: AFP)

 

ליד שדה התעופה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ליד שדה התעופה(צילום: רויטרס)

 

נוסע אחר הוסיף כי לאחר הפיגוע הופרדו הנוסעים הישראלים בשדה התעופה מנוסעים אחרים. "אחרי המון זמן הביאו לנו מים, מעט אוכל וטיפה שמיכות", סיפר אחד הנוסעים בשדה התעופה. "אם אנשי בית חב"ד לא היו דואגים לנו לאוכל, היינו גוועים ברעב".

 

אותו נוסע אמר עוד: "יש לנו צפצופים באוזניים. אנחנו עדיין יושבים פה עם צפצופים באוזניים מהטראומה של הפיגוע. לא מאפשרים לאף אחד לצאת מהמתחם שסגרו אותנו בו. ביקשתי לראות רופא. הרופא רצה לקחת אותי לבית החולים, אך אחת העובדות כאן לא אישרה לו לעשות את זה". הוא הוסיף כי עובדי נמל התעופה לא מאשרים לישראלים לצלם תמונות. "מי שצילם לקחו לו את הטלפון ומחקו לו את התמונות", הוא אמר.

 

שגריר ישראל בבולגריה, שאול כמיסה, הגיע לבית החולים בבורגס מלווה בנציגה של משרד החוץ ונפגש עם אנשי המשלחת של מד"א. הוא תדרך את הצוותים כיצד לנהוג על מנת לוודא שברור לחלוטין מי נשאר בבולגריה ומי מוטס חזרה ארצה. ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופסור ארנון אפק, שיבח את הטיפול הראשוני שניתן לפצועים: "הבולגרים ייצבו את מצבם של המטופלים. את חלקם פינו מיד לחדר ניתוח, ונפגעים קשה מאוד הוטסו לבית החולים בסופיה. צריכים להבין שהייתה כאן מסה גדולה של נפגעים. ומה שהם עשו זה הליך מיון טוב. את מי שאפשר נטיס חזרה לארץ. אני מאמין שזה יקרה כבר היום".

 

הפיגוע אירע סמוך לשעה 17:00, כאשר תיירים ישראלים שהגיעו בטיסת שכר לבורגס עלו על אוטובוסים שהיו אמורים להסיע אותם למלון. באחד האוטובוסים אירע פיצוץ - ושבעה בני אדם נהרגו, בהם הנהג והמדריכה. עוד כ-30 נפצעו ועשרה מהם הובהלו לניתוח. ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה אצבע מאשימה כלפי איראן והבטיח: "ישראל תגיב בעוצמה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה הדר גיל-עד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי הפיצוץ בבורגס
צילום: רויטרס
צילום: כרמית ראובן
יצחק שריקי. מחפש את אשתו
צילום: כרמית ראובן
הישראלים ממתינים
צילום: רויטרס
מחפשים מטענים נוספים
צילום: AP
צילום: כרמית ראובן
אנשי מד"א במטוס בדרך לבולגריה
צילום: כרמית ראובן
מומלצים