שתף קטע נבחר

אנטישמיות בהונגריה: הושחתו 57 קברים יהודיים

נשיא הקהילה היהודית כינה את השחתת הקברים בעיר קפושבאר "פעולה אנטישמית". מנהל מרכז ויזנטל, ד"ר אפרים זורוף, ל-ynet: חילול הקברים בוצע על ידי הימין הקיצוני כתגובה על עצירת הפושע הנאצי המבוקש צ'אטארי. במקביל: אתר אנטישמי מציע פרס כספי למי שימסור מידע על מפגינים נגד צ'אטארי

57 קברים הושחתו אתמול (יום א') על ידי אלמונים בבית הקברות היהודי בעיר קפושבאר בהונגריה, הנמצאת במרחק של 200 קילומטרים דרום-מערבית לבירה בודפשט. כך מסר נשיא הקהילה היהודית לזלו רונה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

רונה כינה את השחתת הקברים "פעולה אנטישמית" והמשטרה המקומית פתחה בחקירה למציאת האחראים למעשה.

 

אנשי הימין הקיצוני השחיתו את הקברים בקפושבאר? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנשי הימין הקיצוני השחיתו את הקברים בקפושבאר?(צילום: AFP)

 

"הפעולה נבעה בבירור ממניע גזעני", אמר רונה לסוכנות הידיעות ההונגרית MTI. לדבריו, המעשה הוונדליסטי הוא "שערורייתי" ו"חסר תועלת". עוד הוא הוסיף כי "בתוך 57 הקברים (שהושחתו) יש שרידי גופות של 250 בני אדם".

 

"הימין הקיצוני מנסה להעלים את פשעי הנאצים"

הנזק שנגרם לקברים היהודיים נאמד בכ-12 אלף אירו, ולפי רונה הוא מהווה 150 אחוזים מהתקציב השנתי של התאחדות הקהילות היהודיות של קפושבאר. 

 

ד"ר אפרים זורוף, מנהל מרכז ויזנטל בישראל וצייד הנאצים הראשי בארץ, אמר בתגובה ל-ynet כי "חילול הקברים בוצע על ידי הימין הקיצוני כתגובה על חשיפתו ועצירתו של הפושע הנאצי המבוקש בעולם לאדיסלוס צ'אטארי. זו האמת הכואבת לגבי השתתפותם של ההונגרים בפשעי השואה. האמת היא קשה מנשוא מבחינת הימין הקיצוני שמנסה להעלים את אותם הפשעים ואת אותם הפושעים".

 

ה"סאן" חשף והפושע הנאצי נעצר בהונגריה. צ'אטארי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ה"סאן" חשף והפושע הנאצי נעצר בהונגריה. צ'אטארי(צילום: AFP)

 

ה"סאן" הבריטי חשף ביום ראשון שעבר כי כתביו איתרו את צ'אטארי, שנעלם מאז שזהותו נחשפה לפני כ-15 שנה כשהתגורר בקנדה. לפי מרכז ויזנטל, שהעביר ל"סאן" את המידע על מיקומו של הפושע הנאצי, צ'אטארי סייע בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות בתקופת השואה. בעיתון הבריטי תיעדו את אורח חייו החופשי של האיש שבמלחמת העולם השנייה נהנה מהצלפה בנשים בחגורתו וגרם ליהודים לחפור בידיים חשופות בורות בשלג. 

 

שלושה ימים אחרי חשיפת מקום הימצאו של צ'אטארי, הודיעה התביעה בהונגריה כי עצרה אותו בגין פשעי מלחמה.

 

בינתיים, אתר אנטישמי הונגרי מציע פרס כספי בסך 450 דולר למי שימסור מידע על אנשים שהפגינו מול ביתו צ'אטארי. ההפגנה ב-9 ביולי מול ביתו של פושע המלחמה הנאצי אורגנה בפייסבוק על ידי קבוצה של פעילים וסטודנטים אנטי פשיסטים. האתר kuruc.info פרסם את תמונות המפגינים וביקש מהגולשים לסייע בזיהויים. האתר גם קרא לשלוח לו את מספרי הטלפון, כתובותיהם, תמונותיהם והפרופיל של המפגינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הקברות היהודי בקפושבאר
צילום: AFP
מומלצים