שתף קטע נבחר

גנץ מעריך: אם נתקוף בסוריה, ניגרר למלחמה

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר בוועדת החוץ והביטחון כי ישראל עוקבת אחר הנעשה בסוריה. הוא העריך כי תקיפה מפוזרת של מאגרי נשק כימי עלולה לסבך את ישראל במערכה רחבה יותר משתכננה. עוד אמר: "צריך לקחת בחשבון גם את מה שיישאר אחרי שנפעל ולאיזה ידיים זה יגיע"

הרמטכ"ל מתריע מפני מלחמה בסוריה, אם תחליט ישראל לתקוף את הנשק הכימי כפי שרמזו ראש הממשלה ושר הביטחון: דברים שאמר היום (ג') רב-אלוף בני גנץ, בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת חושפים דילמה קשה בצמרת הביטחונית והמדינית בישראל אם לתקוף את מאגרי הנשק הכימי בסוריה ומתי. "אם אתה רוצה לעבוד ממוקד מאוד, קיימת אפשרות שנתקשה למצוא את הנקודה, ואם אתה עובד רחב אתה יכול למצוא את עצמך די מהר במערכה רחבה ממה שתכננת", אמר גנץ. הוא הבהיר כי לעת עתה ולמיטב שיפוטו, "יש שליטה על המערכת הזו".

 

עוד בחדשות ynet:

 

לדבריו, "צריך לקחת בחשבון גם את מה שיישאר אחרי שנפעל ולאיזה ידיים זה יגיע, ואני מציע שבפורום הנכון אפרט מה שאנחנו יודעים לעשות יותר קונקרטית".

 

הרמטכ"ל גנץ וח"כ בר-און בוועדת החוץ והביטחון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרמטכ"ל גנץ וח"כ בר-און בוועדת החוץ והביטחון(צילום: גיל יוחנן)

 

 

במערב ובישראל חוששים זה תקופה ארוכה מנפילת הנשק הכימי הסורי לידי ארגוני טרור כמו אל-קאעידה וחיזבאללה במקרה של קריסת המשטר בדמשק.

 

משטרו של בשאר אסד, כך הבהיר הרמטכ"ל, שומר על מאגרי הנשק הכימי, "הם מגבירים את האבטחה,

על זה וזה טרם עבר לידיים שליליות - זה לא אומר שכך זה יישאר. ייתכן שזה ישתנה, בסוף תיווצר פה דילמה".

 

הוא התייחס גם ללחימה בתוך סוריה: "העריקה לא רק מזינה את האופוזיציה. יש לזה השפעה על היחידות של צבא סוריה - זה לא רק שאין מפקדים, זה ישפיע גם על תפקוד החיילים של היחידות שבעיניי ילך וייפגע על ציר הזמן. הם מרכזים מאמצים בדמשק וחלב קיבלו סיוע לא קטן מהאיראנים וחיזבאללה - ייעוץ, אמצעים ואנשים שהגיעו. זה חיכוך שמתקרב ויכולות לקרות שם התרחשויות. אנחנו עוקבים אחר זה מקרוב". 

 

רא"ל גנץ התייחס גם לפיגוע בבורגס, ואמר כי "אנחנו נמצא את הדרך להגיב באופן מרתיע". לדבריו, "נדע לעשות את זה באופן שקול ובסופו של דבר התגובה תגיע".

 

מוקדם יותר התייחס ראש האגף המדיני בטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, לנושא. בראיון ל"קול ישראל" הוא אמר כי המשטר בדמשק שולט שליטה מלאה במערך הנשק הלא קונבנציונאלי שברשותו והתמונה שבידי ישראל מראה גם שנכון לעכשיו אין לחיזבאללה נשק כימי שמקורו בסוריה. הוא הוסיף כי אין צורך להיכנס לבהלה. 

 

המורדים: אסד העביר נשק כימי לשדות תעופה

מוקדם יותר טענו המורדים בסוריה כי אסד העביר חלק מהנשק הכימי שברשותו לשדות תעופה שבגבולות המדינה. ארגון המורדים המזוין "צבא סוריה החופשי" מסר כי "אנחנו, במטה הפיקוד של 'צבא סוריה החופשי' יודעים היטב היכן נמצא כל הנשק הכימי של משטר אסד, ויודעים כי אנשיו מעבירים חלק מהציוד המשמש לנשק זה לשדות התעופה בגבולות המדינה". המורדים לא ציינו בהודעתם לאן בדיוק מועבר הנשק הכימי.

 

דבריו של הרמטכ"ל באים לאחר שבתחילת השבוע הדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל לא מוציאה מכלל אפשרות "התערבות" שתמנע נפילת נשק כימי וטילים שמקורם בסוריה לידי חיזבאללה.

 

"משטר אסד יפול, וזה עניין של ימים, שבועות או חודשים", העריך נתניהו בראיון לרשת "פוקס" האמריקנית. "אני מודאג מהשליטה על הנשק הכימי והטילים בסוריה בהיעדר שלטון מרכזי. תאר לעצמך מצב שבו לחיזבאללה יש נשק כימי. אם המשטר יתמוטט ולא יהיה משטר חדש,

חיזבאללה יכול לאסוף את זה או אל-קאעידה וכל ארגון טרור אחר, וזה מקור לדאגה. זה משהו שצריך לפעול למנוע", הבהיר.

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בראיונות לערוצי הטלוויזיה בישראל כי הנחה את צה"ל כי אם "ייווצרו מצבים שיחייבו אותנו לשקול פעולה, אז נוכל לשקול", בהתייחסו לנשק הכימי של סוריה.

 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר מצדו כי אסד יישא באחריות אם יעשה את "הטעות הטרגית" וישתמש בנשק הכימי. "בהינתן מאגרי הנשק הכימי, אנחנו נמשיך להבהיר לאסד ולסובבים אותו שהעולם צופה ושארה"ב והקהילה הבינלאומית יראו אותם כאחראים אם יעשו את הטעות הטרגית וישתמשו בהם", אמר אובמה בנבאדה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בסוף תיווצר דילמה. הרמטכ"ל בני גנץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים