שתף קטע נבחר

תל-אביב: דיור בר-השגה ובתי מלון לתפרנים

פרויקטים לדיור בר-השגה בדרום ת"א, תוספות לבתי מלון על קו החוף, הקמת מגדלים חדשים בשכונת רמת אביב, תוכנית לשימור מבנים ברמת גן וגם שכונת ענק בחיפה. ועדות התכנון היו היום כמרקחה – ואנחנו אספנו עבורכם את כל התוכניות החדשות

פרויקט המגורים לדיור בר-השגה בשוק העלייה בתל-אביב מתחיל לקרום עור וגידים. עיריית תל-אביב פרסמה היום (ג') מכרז להקמת שלושה בניינים בכיכר העלייה בדרום העיר, בקרן הרחובות צ'לנוב והעלייה. במסגרת המכרז, שני בניינים יכללו תשע קומות מעל קומת מסחר, ובניין נוסף יכלול שבע קומות. בסך הכול יכילו הבניינים, שיוקמו על שטח בן 12 דונם שבו פעל בעבר שוק העלייה (ובחודשים האחרונים עבדו על הריסתו), 147 יחידות דיור, חלקן לדיור בר-השגה.

 

כתבות נוספות על תל-אביב בערוץ הנדל"ן :

 

על פי המכרז, כמחצית מיחידות הדיור יושכרו לזכאים לדיור בר-השגה, על פי הקריטריונים של עיריית תל-אביב. יצוין כי כאשר הוועדה המקומית תל-אביב אישרה את הקמת הפרויקט ב-2010, רק 30% מיחידות הדיור הצפויות להיבנות בו היו מיועדות לדיור בר-השגה. אולם, עם הוצאת המכרז מעל 70 דירות (כ-50%) יהיו מיועדות לדיור בר-השגה. בנוסף, דורשים מתכננים בעייריה להקים במקום מרכז ספורט קהילתי וגינה ציבורית גדולה בגודל של כחמישה דונם.

 

הקריטריונים לזכאות לדיור בר-השגה בעיר ללא הפסקה כוללים שישה תנאי סף בסיסיים: חוסר דירה; תושבות תל-אביבית בת חמש שנים ברציפות; הגבלת גיל; הגבלת הכנסה; הצהרה על נכסים והון ועבודה; ותנאי גמיש התלוי בגודל הדירות - שיחול על דירות שגודלן מעל 60 מ"ר, כדוגמת הדירות בפרויקט.

 

הדמיה של פרויקט שוק העלייה (הדמיה: משרד אדריכלות  ישר אדריכלים) (הדמיה: משרד אדריכלות  ישר אדריכלים)
הדמיה של פרויקט שוק העלייה(הדמיה: משרד אדריכלות ישר אדריכלים)

 

ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי, אמר ל-ynet בעקבות פרסום המכרז כי"העירייה לקחה על עצמה להוביל את נושא הדיור בר-השגה, מתוך הבנה שצריך להקל על התושבים בני מעמד הביניים לנוכח עליית מחירי הדירות. אנו משקיעים כ-10% מתקציב הפיתוח העירוני השנה לצורך בניית דיור בר-השגה - ועדיין זו טיפה בים".

 

בעירייה הוסיפו כי בצינור התכנוני עומדים בפני שלבי אישור אחרונים מספר פרויקטים נוספים שיכללו דירות לזכאי דיור בר-השגה. בין הפרויקטים: פרויקט מיכאלאנגלו ביפו, שיכיל 16 יחידות דיור לטובת זכאים מקרב האוכלוסייה הערבית; וכן מגרש בשכונת יד אליהו, שיכיל 300 יחידות דיור, מתוכן 100 יחידות דיור לטובת מי שיעמוד בקריטריונים לדיור בר-השגה.

 

פרויקט נוסף שיזכה לעיבוי בדרום-מזרח העיר הוא הקאנטרי הקהילתי "גורן גולדשטיין", הממוקם סמוך לשכונה קריית שלום. על-פי תוכנית העירייה, סך השטחים במרכז התרבות והספורט יתווסף לכ-13,250 מ"ר. כמו כן, יוסדרו דרכי הגישה אל המרכז מהשכונות הסמוכות וגם החניה תעובה.

 

הריסות שוק העלייה (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הריסות שוק העלייה(צילום: עופר עמרם)

 

צפון תל-אביב: הרחבת בתי מלון לתיירים תפרנים

נושא התכנון העירוני אינו שמור רק לטובת דרום תל-אביב. הוועדה המחוזית במחוז תל-אביב אישרה היום להפקדה תוכנית לבניית 64 יחידות דיור, מתוכן 20% דירות קטנות, בשכונת רמת אביב ג' בצפון העיר. מדובר בשטח בן שלושה דונם, הממוקם בקרן הרחובות אחימאיר ובן יוסף, שם יושב מבנה מסחרי בן שתי קומות - שבמסגרת התוכנית יוסב למגורים.

 

הוועדה אישרה את התוכנית בשתי חלופות: האחת, הקמת מגדל אחד בן 16 קומות עם קומת גג מעל מרכז מסחרי בן שתי הקומות; השנייה, הקמת שני בניינים בני 10 קומות כל אחד עם קומת גג בכל אחד מהבניינים. בוועדה המחוזית מספרים כי כך או כך, הבנייה תתבצע על פי תקן בנייה ירוקה, וגג קומות המסחר יפותח כגינת גג לרווחת דיירי הבניין. 

 

תוכנית נוספת שאושרה היום להפקדה בוועדה המחוזית היא הוספת חדרים לשלוש מלונות ברחוב הירקון, בסמוך לקו החוף, והפיכת מבנה השגרירות הטורקית לשעבר למלון נוסף.

 

במסגרת התוכנית יתווספו חדרים נוספים לבתי המלון, ובסך הכול יכללו 300 חדרים, כאשר כל בית מלון יכלול שמונה קומות. במשרד הפנים מסרו כי התוכנית מיועדת לתיירים תפרנים: "התוכניות מקודמות כחלק ממדיניות המשרד להגדלת מצאי חדרי המלון העממיים".

 

גם לשכנה ממזרח מגיע: תוכנית שימור ברמת גן

גם השכנה רמת גן נדונה היום בוועדות התכנון. הוועדה המחוזית תל-אביב החליטה היום להכין תוכנית לשימור מבנים ואתרים ברמת גן. התוכנית אושרה בעקבות סקר מבנים לשימור, הכולל כ-600 מבנים בעיר, שנערך על ידי האדריכלית נעה שק ובסיוע אדריכל העיר סרג'יו לרמן ומחלקת התכנון של עיריית רמת גן.

 

מרבית האתרים והמבנים המופיעים בסקר ממוקמים במרכז הוותיק של העיר בתחום הרחובות הרצל, ז'בוטינסקי, ארלוזורוב וביאליק, סביב תוכנית "עיר גנים" שתוכננה על ידי אדריכל ריכארד קאופמן בשנת 1921, לאחר שמספר משפחות ממייסדי אחוזת בית החליטו להקים "עיר גנים" כחלופה עירונית-כפרית לעיר המתהווה תל-אביב.

 

שלושת המבנים המפורסמים ביותר שנכללים בתוכנית השימור הם מבנה קולנוע אורדע, קולנוע רמה ומפעל עלית. מפעל עלית השלם נהרס לפני שנים אחדות, אך חלק ממנו, המשכן היום את בית הספר לעיצוב שנקר, יישמר.

 

כמו כן, אישרה הוועדה המחוזית להפקדה תוכנית להתחדשות עירונית במרכז העיר, בין הרחובות הרצל וז'בוטינסקי. המתחם כולל 11 חלקות בשטח של 7.3 דונם, ובו קיימים מבנים ישנים למגורים, מסחר ומלונאות.

 

התוכנית מציעה פינוי המבנים הקיימים והקמת שני מגדלי מגורים בני כ-30 קומות עם 210 יחידות דיור, בשטח של 18 אלף מ"ר ברחוב ז'בוטינסקי מעל חזית מסחרית; וכן הקמת שלושה בנייני מגורים בני שבע קומות מעל קומה מסחרית עם 90 יחידות דיור ,בשטח של 7,200 מ"ר לאורך רחוב הרצל.

 

מתחם מפעל עלית ברמת גן. ישומר?  (צילום: פיני) (צילום: פיני)
מתחם מפעל עלית ברמת גן. ישומר? (צילום: פיני)

 

עיר עם עתיד: שכונת ענק תיבנה בחיפה

לא רק בתל-אביב וברמת גן אושרו היום תוכניות לבנייה. הוועדה המחוזית במחוז חיפה אישרה להפקדה את תוכנית מורדות לינקולן בעיר, במסגרתה תוקם שכונה חדשה שתכלול לא פחות מ-3,174 יחידות דיור. בצד השני של המדינה אושרה אתמול להפקדה תוכנית צנועה יותר: הקמת כ-500 יחידות דיור בשדרות.

 

במסגרת התוכנית רחבת הממדים בחיפה, שאושרה לאחר שנים ארוכות של דיונים ושינויים, תשתרע שכונת המגורים החדשה על פני שטח של 870 דונם בשתי שלוחות במורד הכרמל המערבי: השלוחה שמתחת לרחוב הרופא ורחוב לינקולן (מורדות לינקולן) ושלוחת תל אהרון שמצפון לה. כמו כן, כוללת התוכנית קרקע נוספת המיועדת לבנייה, התחומה בין דרך פרויד והכביש המוביל לטירת הכרמל.

 

התוכנית, שנערכה על ידי משרד אדריכלים צמיר אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ, גובשה כך שהשקפי הנוף (כלומר הנוף שנשקף מהחלונות) מהבניינים הקיימים במעלה ההר לאורך רחוב הרופא ורחוב לינקולן יישמרו. שכונת המגורים תכלול אלפי יחידות דיור בגדלים שונים שבין 80-130 מ"ר ומרפסות.

 

דירות אלה ייבנו בבניינים של 7-20 קומות, שיוקמו על פי דגמי בינוי שהותאמו לכל מגרש בהתאם למיקומו ולמבנה הטופוגרפי. זאת על מנת למנוע הסתרת השקפי נוף בין הבניינים החדשים לבניינים הקיימים במעלה ההר.

 

הדמיה של שכונת מורדות לינקולן בחיפה (צילום: צמיר אדריכלים בע"מ) (צילום: צמיר אדריכלים בע
הדמיה של שכונת מורדות לינקולן בחיפה(צילום: צמיר אדריכלים בע"מ)

 

בעיריית חיפה מספרים כי הקמת השכונה החדשה תאפשר משיכת אוכלוסייה מגוונת של משפרי דיור, להם יוצעו דירות גדולות בשטח של כ-130 מ"ר ומרפסות. כ-20% מהדירות בתוכנית מיועדות לזוגות צעירים והן ייבנו בשטח של כ-80 מ"ר. כמו כן, כוללת התוכנית מערכת כבישים שייסללו בהתאם להתקדמות הבנייה, וכן הקמת שני מחלפים על כביש פרויד. בנוסף, יכללו פתרונות חניה בתקן של שני מקומות חניה לדירה וחניה ציבורית לאורחים.

 

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר היום כי "מדובר בתוכנית מסיבית, שתתרום תרומה משמעותית למרחב הדיור בעיר ובאזור הצפון כולו. התוכנית מצטרפת לשורה של תוכניות היוצאות לדרך בחיפה, וממחישות את קצירת הפירות לאחר עבודה של שנים - שהופכת את האזור כולו למוקד השקעות ולמנוף כלכלי אדיר".

 

הדמיה של שכונת מורדות לינקולן בחיפה (צילום: צמיר אדריכלים בע"מ) (צילום: צמיר אדריכלים בע
הדמיה של שכונת מורדות לינקולן בחיפה(צילום: צמיר אדריכלים בע"מ)

 

השכונה בשדרות תצא לפועל אחרי 15 שנה

גם בדרום הארץ אושרה תוכנית בנייה, והפעם החליטה הוועדה המחוזית מחוז דרום להוציא לפועל תוכנית של מינהל מקרקעי ישראל לבניית כ-488 יחידות דיור בשדרות. זאת לאחר לא פחות מ-15 שנה לאחר שהחלו ועדות התכנון לתכנן את התוכנית, וכשלושה חודשים לאחר שאושרה להפקדה.

 

במסגרת תוכנית זו ייבנו 488 יחידות דיור על פני שטח של כ-470 דונם בצפון-מערב העיר, מהן 196 יחידות דיור צמודות קרקע, 146 דירות גן ו-146 דירות גג. התכנית יוצרת המשכיות לשכונה רמת בגין ממזרח, ובמסגרת התכנון יוקצו אזורים למבני ציבור משותפים וליצירת שטחי ציבור פתוחים לרווחת השכונות.

 

במינהל מקרקעי ישראל מספרים כי התוכנית, שנערכה על ידי חברת מקיף פיתוח תשתיות ותוכננה על ידי משרד ברק ציפור, מגדירה חזית עירונית חדשה למערב העיר, ובה פיתוח נופי נרחב לבאים מכביש יד מרדכי-גבים (כביש מס' 34).

 

מנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, אמר כי "השכונה החדשה תחזק את העיר ותהווה נדבך נוסף בבניין שדרות. העיר שדרות היא מופת להתפתחות עיר, שניצבת בחזית הדרום מול איומים ביטחוניים, ואף על פי כן מהווה מוקד משיכה לישראלים רבים וטובים. אנו נוסיף לקדם ולפתח את ישובי הנגב ועוטף עזה".

 

הדמיה של השכונה החדשה בשדרות (באדיבות ברק ציפור) (באדיבות ברק ציפור)
הדמיה של השכונה החדשה בשדרות(באדיבות ברק ציפור)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרום תל-אביב. בקרוב ייבנו פרויקטים חדשים למגורים
צילום: לוקאס ורובל
מומלצים