שתף קטע נבחר

בחצות: יועלה המס המוטל על סיגריות ובירה

שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם על תיקון לצו, לפיו יועלה מס הקניה המוטל על סיגריות, סיגרים ובירה. העלאות המסים יכניסו לקופת המדינה כמיליארד שקל. תוקף הצווים הוא מיידי והם יועברו לאישור ועדת הכספים של הכנסת תוך חודשיים

הגזירות ממשיכות ליפול. בקרוב סיגריות יתייקרו בכ-2 שקלים לחפיסה וכוס בירה תעלה כמה שקלים יותר. שר האוצר חתם הערב (ד') על הצווים המעלים את מס הקניה על סיגריות מ-260.6% ל-278.6%.

 

 

בנוסף, הוחלט להטיל מס בשיעור של 10% על מלאי הסיגריות הקיים בידי הספקים, על מנת שלא ינצלו את עליית המחירים הצפויה כדי לגרוף רווחים לכיסם. כמו כן, נקבעה מדרגת מס מינימלית של 12 שקל לחפיסת סיגריות. הצעדים הללו צפויים לגרום כבר מחר להתייקרות של בין 2.5 ל-3 שקלים לחפיסה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

שר האוצר גם החליט להעלות את מס הקניה על בירה מ-2.18 שקל לליטר ל-4.19 שקל לליטר. קשה להעריך כרגע עד כמה ההחלטה תשפיע על מחיר הבירה בחנויות ובפאבים.

 

מדוע התקבלה ההחלטה?

 

ההחלטה התקבלה מוקדם יותר השבוע כחלק מחבילת הצעדים שמגבש שר האוצר כדי להתמודד עם חוסר של כ-12 מיליארד שקל בכספי מסים הנובע מההאטה הכלכלית במשק ומהכנסות נמוכות ממה שהיה צפוי לשנה זו.

 

מדוע הפתיע שר האוצר עם הצו כבר הערב?

 

שר האוצר בחר לחתום על הצו כבר הערב, לאחר שהתברר כי השמועות הרבות שנפוצו על בוא המהלך גרמו לכך שספקים סיטונאיים גדולים החלו לייבא כמויות גדולות כדי להקדים את העלאת המס.

 

האם הצו לא זקוק לאישור נוסף?

 

העלאת המס תיכנס לתוקפה הלילה בחצות אך כדי לקבל מעמד קבע היא תצטרך לקבל את אישור ועדת הכספים בעוד חודשיים.

 

מהן ההכנסות הצפויות למדינה?

 

המהלך צפוי להכניס לקופת המדינה סכום של מיליארד שקל. בנוסף ל-4 מיליארד השקלים, שצפויים להיכנס בעקבות העלאת המע"מ ב-1%, יימנע הצורך בהעלאת מס הכנסה ומס חברות.

 

האם הסיגריות יתייקרו באופן מיידי הלילה?

 

העלאת המס על מלאי הסיגריות הנוכחי באופן מיידי ב-10% תייקר כאמור כבר מחר את מחיר הסיגריות בשיעור שבין 2.5 ל-3 שקלים לחפיסה. כך למשל, חפיסת וינסטון לייט תעלה כ-23 שקל במקום כ-21 שקלים היום, חפיסת נובלס תעלה כ-20 שקל במקום כ-17 שקל. אחרי ייקור מס הקניה, המחיר יעלה בעוד כחצי שקל עד שקל אחד.

 

האם הבירה תתייקר כבר הלילה, אם בכלל?

 

מחיר הבירה לא צפוי לעלות מיידית. ראשית, שר האוצר לא הטיל מס על המלאי הקיים ולכן ההתייקרויות ייכנסו לתוקפן רק כאשר היבואנים יביאו משלוחים חדשים לארץ. שנית, הביקוש לבירה בישראל פחות קשיח מהביקוש לסיגריות וחנויות ופאבים חוששים להעלות מחירים שמא המכירות ירדו. בענף הפאבים גם קיימת תחרות רבה ובעלי הפאבים לא ממהרים להעלות מחירים אלא ממתינים לראות האם המחירים עלו גם אצל המתחרים.

 

כמה תעלה מעתה כוס בירה?

 

בטווח הארוך, העלאת המס בשני שקלים לליטר תחייב בעל פאב שמוכר כיום כוס של חצי ליטר ב-26 שקלים למכור את אותה כוס ב-29.5 שקלים כדי לשמור על אותה רמת רווחיות שממנה הוא נהנה כיום. זאת, בהנחה שהיבואן יספוג בעצמו את העלאת המס ויוסיף למחירה של החבית רק את סכום המס הנוסף שהוא משלם. תרחיש זה אינו סביר שכן גם היבואן ירצה לשמור על שיעור רווחיות זהה לזו שיש לו כיום.

 

לשם המחשה, אם המס יעלה ב-2 שקלים לליטר, היבואן יכול להעלות את המחיר ללקוח בסכום זהה,  אבל כדי לשמור על אותה רמת רווחיות הוא צריך להעלות את המחיר יותר. לדוגמא, יבואן שקונה ב-100 שקל ומוכר ב-200 שקל עושה רווח של 100%. תוספת של 2 שקלים למס מחייבת אותו למכור ב-204 שקלים (תוספת של 4 שקלים), כדי לשמור על שיעור של 100% רווח.

 

האם ההחלטה תשפיע גם על מוצרים אלכוהוליים נוספים?

 

העלאת המס לא תחול על משקאות חריפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים