שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ריאה הוטסה לישראל מקפריסין - והושתלה בחולה

  במבצע רפואי מורכב הוטס צוות רפואי מבית החולים בילינסון לקפריסין במטרה להביא לישראל ריאה להשתלה, במסגרת הסכם חילופי תרומות איברים בין המדינות. הריאה הושתלה בישראלי בן 60 שסובל ממחלת ריאות קשה. מצבו טוב

  "מבצע ריאה" הסתיים בהצלחה: במבצע אווירי מורכב הוטסה לישראל ריאה מצעיר בן 27 שמת מוות מוחי בקפריסין. היא הושתלה בבית החולים בילינסון בחולה ריאות כרוני. מצבו טוב. 

    

  לפני יומיים קבלה ד"ר תמר אשכנזי מנהלת המרכז להשתלות שיחת טלפון: "האם תצליחו להתארגן ולהגיע לבית החולים בניקוסיה קפריסין בתוך ארבע שעות? אם כן, תוכלו לקבל ריאה מתורם בן 27 שנקבע כי הוא מת מוות מוחי לאחר ניתוח ראש". הסיבה להודעה: בקפריסין קיימת תוכנית להשתלת כליות בלבד, ואיברים אחרים מועברים למדינות להן יש הסכמי שיתוף פעולה. כיוון שלא נמצא מועמד מתאים, הוצעו הריאות לישראל.

   

  צוות ההשתלה בדרך לקפריסין. התארגנו בתוך שעות (צילום: דוברות בית חולים בילינסון) (צילום: דוברות בית חולים בילינסון)
  צוות ההשתלה בדרך לקפריסין. התארגנו בתוך שעות(צילום: דוברות בית חולים בילינסון)

   

  במרכז ההשתלות החל מירוץ נגד הזמן על מנת להוציא לפועל את המבצע המורכב: החלו להשיג פרטים רפואיים על התורם, לנסות ולאתור מטוס וטייסים פרק זמן קצר, צידניות קרח עם תמיסות מיוחדות ודרכונים. לאחר שניתן אישור תקציבי של פרופ' רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי במרכז ההשתלות, יצא המבצע לדרך. 

    

  במבצע אווירי מורכב, בו כל דקה מכרעת, של מרכז ההשתלות ובית חולים בילינסון הוטס לקפריסין צוות רפואי בראשותו של ד"ר בינימין מדליון, מנהל יחידת ההשתלות לב ריאה במערך חזה ולב, לקבלת התרומה. ההתרגשות הייתה כפולה, כיוון שהתרומה אמורה הייתה לסייע לחולה בעל סוג דם נדיר, שלא נמצאה לו תרומה בארץ. הצוות כלל שלושה רופאים מהארץ ומחו"ל, צוות סיעודי ומפעיל מכונת לב-ריאה.

    

  באותו הזמן בבית החולים בילינסון החלו להכין את החולה להשתלה. המתח גבר מאחר והרופא שאמור היה לבצע את ההשתלה היה עסוק בניתוח של חולה אחר ולא היה ברור אם הוא יצליח להגיע בזמן לקפריסין. אך לאחר מספר שעות מורטות עצבים הושתלה הריאה בגבר בן 60 מתל אביב שסבל ממחלת הסיליקוזיס, מחלה שנגרמת עקב חשיפה לאבק שיש.

   

  "מדובר בעוד חולה שנאלץ לעבור השתלת ריאות עקב עבודה עם שיש", הסביר פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך הריאות בבילינסון, "טוב שנמצאה ריאה בקפריסין שהצלחנו להביאה ארצה".

   

  המושתל מתאושש כעת ביחידת לטיפול נמרץ ומצבו יציב.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות בית חולים בילינסון
  צוות ההשתלות בדרך לקפריסין. מירוץ נגד הזמן
  צילום: דוברות בית חולים בילינסון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים