שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אם לא הכסף, מה כן עושה אדם מאושר?
  איך ואיפה אפשר לקנות אושר? האם אושר זה דבר שפשוט נופל עליך, משהו שאתה נולד איתו, או שמא כל אחד יכול להיות מאושר? רחלי לנגפורד עם המחקרים

  "פאן לי-פאן לי-פאן לי", אמרה המעושרת לאה שנירר. נו, בטח שפאן לה וכיף לה, יש לה בעל עשיר שממן את כל רצונותיה וגחמותיה. אכן, רבים מחשיבים נישואים עם כסף לנישואים מאושרים יותר, אחרים טוענים שכסף לא קונה אושר. האומנם? איך ואיפה אפשר לקנות אושר? האם אושר זה דבר שפשוט נופל עליך, משהו שאתה נולד איתו, או שמא כל אחד יכול להיות מאושר?

   

  עוד בנושא:

  עישנתי ושתיתי עד לא ידע בניסיון להשיג אושר

  הדרך אל האושר: להפסיק לנדנד, לדעת לריב

  מצאת אהבה - מצאת אושר? לא בהכרח  

   

  נתחיל במה שכולנו יודעים - יש דברים הרבה יותר חשובים מכסף, ומסתבר שהם גם עושים אותנו יותר מאושרים. במערכות יחסים זוגיות וחברתיות למשל, כבוד קובע יותר מאשר כסף כשזה מגיע לאושר בחיים.

   

   

  הערכה חברתית מול מצב העו"ש

  הפסיכולוג, קמרון אנדרסון מאוניברסיטת ברקלי-קליפורניה, פרסם ביוני האחרון (2012) תוצאות מחקר שבדק את הקשר בין סטטוס לאושר. הוא שאל את עצמו: אם כסף לא קונה אושר, וגם לא מכונית מפוארת או משרה נחשקת, אז מה כן עושה אדם מאושר?

   

  במחקרו שפורסם ב-Psychological Science, מצא אנדרסון שלהיות מוערך ומוערץ על ידי הסובבים אותך גורם לך להיות מאושר הרבה יותר מאשר כמות הכסף שיש לך בחשבון הבנק.

   

  לטענתו, כאשר מעמד חברתי של אדם מלווה בתחושה של הערכה מצד חבריו ומכריו, הוא מאושר יותר, כיוון שהוא מרגיש בעל השפעה ומעורב חברתית במארג הקבוצתי. ידוע שבני אדם הם יצורים חברתיים, וככל שאדם מרגיש יותר מקובל חברתית, כך הוא מרגיש טוב יותר.

   

  זה עובד חזק מאד גם בזוגיות. ככל שתגרמו לבני הזוג שלכם להרגיש מוערכים יותר, הם ירגישו מאושרים יותר. לידיעתכם הגברים: עובדה זו קשורה לכך שנשים מעדיפות הרבה מתנות קטנות במקום מתנה אחת גדולה, ומיד נראה גם איך.

   

  אנדרסון מדגיש שכל תנודה קטנה בתחושת המקובלות וההערכה החברתית שאדם מקבל, יכולה להשפיע לטוב או לרע על רמות האושר שלו. עליה או ירידה בסולם החברתי משפיעות באופן חד משמעי על אושרו של אדם.

   

  מדוע הערכה חברתית משפיעה על אושר יותר ממעמד כלכלי?

  הסבר אפשרי אחד הוא שקל מאד לאנשים להתרגל לעליה במשכורת או לעושר פתאומי שנופל בחלקם. תופעה זו בולטת אצל אנשים שזכו בלוטו - בהתחלה הם מאושרים עד הגג ואחר כך הם חוזרים לרמות האושר האופייניות להם. הם לא נשארים בריחוף מאושר על ענן מאז הזכייה והלאה, לפעמים אפילו להפך מזה.

   

  לעומת זאת, בנושא המעמד החברתי, אנשים לא מתרגלים כל כך מהר למעמדם החברתי המשודרג ולכן כאשר אדם מרגיש מוערך ובעל השפעה חברתית, התחושה הזאת לא מתיישנת, והוא מסוגל להמשיך וליהנות ממנה לאורך זמן.

   

  מתי כסף כן קונה אושר? כשמוציאים אותו על מישהו אחר

  פרופסור אליזבת' דון, במחקר שפורסם ב-Science, מצאה שאנשים דיווחו על רמות גבוהות יותר של אושר כאשר הם הוציאו את כספם למטרות חברתיות, כמו מתנות לאחרים או למטרות צדקה, מאשר כאשר הם הוציאו את הכסף על עצמם. וזה לא היה משנה כלל כמה כסף היה להם בבנק או מהי כמות ההכנסות שהייתה להם באותה שנה.

   

  דון נתנה למשתתפים במחקר שטר של 5 או 20 דולר, והורתה להם לבזבז את הכסף עוד באותו היום, עד השעה 17:00. חצי מהמשתתפים קיבלו הוראה להוציא את הכסף על עצמם, והאחרים קיבלו הוראה להוציא את הכסף על מישהו אחר. אלו שהוציאו את הכסף על אחרים דיווחו שהם הרבה יותר שמחים, לעומת אלו שהוציאו את הכסף על עצמם (קנו קפה למשל).

   

  כלומר, לא רק שאפשר לקנות אושר בכסף, זה גם משתלם מבחינה כלכלית. מספיק להוציא 5 דולר לטובת מישהו אחר, ולהרגיש מאושר באותו היום. לא סתם אומרים שיותר מאשר העגל רוצה לינוק - הפרה רוצה להניק. מי שנותן מתנה מאושר לא פחות ממי שמקבל אותה.

   

  ניתן לשלב את אהבתן של נשים למתנות רבות, עם היכולת לגרום לגברים אושר. אם תשאלו נשים, רובן יאמרו שהן מעדיפות הרבה מתנות קטנות, אחת כל פעם, מאשר מתנה אחת גדולה אחת לתקופה ארוכה. גברים יאמרו את ההיפך.

   

  אז הנה דרך קלה ופשוטה לגרום לאושרם של נשים וגברים גם יחד - הגברים קונים לבנות זוגם מחוות אהבה קטנות כמו פרחים, שוקולד, כרטיס ברכה או יציאה לבילוי. הנשים מאושרות מהמחוות הרומנטיות ומתשומת הלב, ואם הן זוכרות לומר לגבר שלהן עד כמה הן מעריכות אותו על כך, הרי שהגברים מאושרים מכך שהם גרמו אושר למישהו אחר, ומכך שהם מוערכים, והכל תמורת סכום פעוט יחסית.

   

  האם אתה נולד מאושר?

  ואולי זה לא כסף ולא כבוד שעושים אדם מאושר? אולי יש אנשים שפשוט נולדים מאושרים יותר מאחרים? פסיכולוגים מאוניברסיטת אדינבורג מצאו במרץ 2008, במחקר שפורסם ב-Psychological Science, שמחצית מהסיבות שגורמות לאדם להיות מאושר נקבעות על ידי טיפוסי אישיות ועל ידי גנים - שני גורמים שמגיעים בירושה מההורים. כלומר, האושר טבוע בגנטיקה.

   

   

  המחקר, שבוצע בהשתתפות למעלה מ-900 זוגות תאומים, בדק הנחה זו. בתאומים זהים ניתן להבחין כיצד גנים משפיעים על התנהגות, כיוון שתכונות המושפעות מגנים מופיעות אצלם באופן זהה. במחקר נבדק הרכב מסוים של גנים שיוצר באדם תכונות של חברותיות, מצפוניות ונטייה מופחתת לדאגת יתר.

   

  שילוב של שלוש התכונות האלה באישיות של אדם גורמת לו, לדעת החוקרים, להיות מאושר יותר בחיים. תכונות אלה מאפשרות לאדם להתמודד בהצלחה עם מצבים קשים, ולא להיות מושפע לאורך זמן ממצב רוח ירוד או דיכאון.

   

  למרות זאת, מדגישים החוקרים, ההשפעה הגנטית על אושר היא רק 50% מהתמונה. 50 האחוזים הנותרים מושפעים מחוויות ואירועים שאדם חווה בחייו, מהבריאות, הקריירה שלו ומערכות יחסיו החברתיות.

   

  בשורה תחתונה, אתם יכולים להפוך את בני הזוג שלכם למאושרים, והם יעשו אתכם מאושרים בתמורה. גם אם לא נולדתם מאושרים במיוחד, אתם יכולים לגרום לזה לקרות, או אפילו לקנות את זה במעות קטנות – זה לא עולה הרבה כסף. 

   

  מה דעתכם? מה עושה אדם מאושר? ספרו לנו בפייסבוק שלנו  

   

   

  רחלי לנגפורד, MSc. Neuroscience, מחברת הספר "דרוש נסיך על סוס לבן", מנהלת שותפה בגלים, מרכז הציפה הישראלי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הערכה על ידי החברה הקרובה היא סממן גבוה לאושר
  צילום: shutterstock
  פאן לה. שנירר
  צילום: רפי דלויה
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים