שתף קטע נבחר

מצרים: טנטאווי שר ההגנה, 35 שרים בממשלה

הממשלה החדשה במצרים טרם הושבעה, אך ראש הממשלה כבר אישר את ההערכות כשהודיע ששר ההגנה של מובארק ימשיך בתפקידו. "הקריטריונים הבסיסיים לבחירת השרים הם המיומנות שלהם", הצהיר קנדיל

ראש המועצה הצבאית במצרים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, ימשיך להיות אחראי על ענייני הצבא והביטחון ויכהן כשר ההגנה בממשלה החדשה. כך הודיע היום (יום ה') באופן רשמי ראש הממשלה הישאם קנדיל. הממשלה, המורכבת ברובה מטכנוקרטים ומונה 35 שרים, תושבע היום. טנטאווי שימש כשר ההגנה תחת מובארק במשך כשני עשורים.

 

חדשות נוספות בעולם :

 

"נפגשתי עם 80 אישים ובחרתי את מי שיש לו השקפה ברורה", אמר קנדיל לעיתונאים. "על הממשלה החדשה מוטל ליישם את יעדי המהפכה", הצהיר ראש הממשלה החדש. אך מבחינה של השרים עולה כי אין ייצוג רב לגורמים שחוללו את המהפכה, הצעירים ברובם.

 

מורסי וטנטאווי בהשבעתו של הנשיא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מורסי וטנטאווי בהשבעתו של הנשיא(צילום: EPA)

 

גרפיטי נגד טנטאווי בקהיר (צילום: אלדד בק) (צילום: אלדד בק)
גרפיטי נגד טנטאווי בקהיר(צילום: אלדד בק)

 

"אנחנו ממשלת העם ואנחנו לא מייצגים שום זרם", אמר קנדיל, "הקריטריונים הבסיסיים לבחירת השרים הם המיומנות שלהם". ואכן נראה שרוב הממשלה תורכב מטכנוקרטים. השרים טרם הושבעו בפני הנשיא מוחמד מורסי, ועל כן רשימת השמות עדיין לא רשמית, אך מסתמן שאלה הם כמה מהמועמדים המובילים:

 

מבחינת הרכב השרים, נראה שקנדיל השאיר לא מעט שרים מממשלת המעבר ובראשם שר החוץ, כאמל עמרו. שר האוצר, ממתאז א-סעיד, והשרה לביטוח סוציאלי, נגווא חליל, גם כן יישארו בכיסאם. שר הפנים יוחלף כנראה ובמקומו ימונה הגנרל אחמד גמאל א-דין, סגן שר הפנים לשעבר ומפקד מחלקת הביטחון הכללי.

 

יוצאים לדרך חדשה. צפו בהשבעת הממשלה החדשה בקהיר

 

משרד החינוך ניתן לדוקטור איבראהים גוניים ששימש שנים רבות בתפקידי חינוך באקדמיה במצרים ובהם סגן נשיא האוניברסיטה בסואץ. את משרד ההשכלה הגבוהה, על פי הדיווחים, השאיר קנדיל לאחים המוסלמים כשמינה את מוסטפה מסעד, יו"ר ועדת החינוך במפלגת החירות והצדק של האחים. גם המשרד לענייני הנוער יופקד כנראה בידיים של האחים המוסלמים כשאת התפקיד קיבל אוסמה יאסין, יו"ר ועדת הנוער במפלגה. בנוסף לכך ניתן לציין את תיק השיכון שקיבל יו"ר ועדת השיכון במפלגה, ד"ר טארק ופיק.

 

שר ההסברה החדש יהיה כנראה סלאח עבד אל-מקסוד, שעבד שנים רבות בתחום העיתונות במצרים ולאחר מהפכת 25 בינואר מונה לסגן יו"ר איגוד העיתונאים. משרד הספורט יינתן לאל-עמרי פארוק, חבר מועצת המנהלים של מועדון הכדורגל המפורסם אל-אהלי. למשרד התחבורה והתקשורת גם כן ימונו טכנוקרטים. סגנו של קנדיל במשרד ההשקיה, מוחמד בהאא, יחליף אותו. במשרד התיירות נבחר יועצו של שר התיירות לשעבר, הישאם זעזוע, להתמנות לתפקיד.

 

קנדיל שימש כשר ההשקיה בממשלת המעבר ונחשב לטכנוקרט שאינו משתייך לתנועת האחים המוסלמים,

זאת בהתאם להבטחתו של מורסי שראש הממשלה לא יהיה שייך לפלג מסוים. עם זאת כבר עם מינויו עלו במצרים ביקורות בקרב הגורמים החילוניים בעיקר על כך שקנדיל הוא איסלאמיסט.

 

מי שלא מרוצה מהרכב הממשלה היא מפלגת א-נור האיסלאמיסטית, שזכתה במקום השני מבחינת מספר המושבים בפרלמנט. היא קיבלה רק את תיק איכות הסביבה ולכן החליטה לפרוש מהממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנטאווי
צילום: EPA
גרפיטי המציג את טנטאווי כממשיך דרכו של מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים