שתף קטע נבחר

איראן תוקפת את רומני: בארה"ב יש מיתון

שר ההגנה האיראני העדיף להתעלם מהמצב הכלכלי שמידרדר תחת הסנקציות על ארצו, וסנט במועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב: "במקום להתמקד במה שחשוב לאמריקנים, המנהיגים שלהם עוסקים בסוגיות חסרות ערך עבור הציבור שלהם"

שר ההגנה של איראן, הגנרל אחמד וחידי, אמר בצהריים (יום ה') כי "צחצוח החרבות" של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני נגד איראן נועד להסית את דעת הקהל בארה"ב מהבעיות הפנימיות "החמורות" שלה. השר בחר להתעלם מהעובדה שהממשל האמריקני החמיר את הסנקציות הכלכליות נגד איראן בדיוק באותה עת. 

 

איראן מול המערב - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

חמינאי מזכיר: גם חומייני נכנע ללחץ

הלוי: "כאיראני, אחשוש מאוד בשבועות הקרובים"

נתניהו לפאנטה: הזמן אוזל לפתרון בדרכי שלום

 

בדבריו כיוון שר ההגנה להתבטאויותיו של המועמד הרפובליקני בעת ביקורו בישראל, כשאמר כי "לעולם לא נתעלם מדיבורי איראן על השמדת ישראל. כשמנהיגי איראן מדברים על השמדת ישראל, רק אדם נאיבי יתייחס לזה כאל עניין רטורי. אל תעשו טעויות - האייתוללות בוחנים אותנו, מי יתעלם ומי יתנגד. אנחנו לעולם לא נתעלם".

 

רומני הסביר: "עצירת הניסיון האיראני להשיג נשק גרעיני חייבת להיות המטרה הראשונה של מדיניות הביטחון האמריקנית. אסור ששום אופציה תוסר מהשולחן, אנחנו מכירים בזכות של ישראל להגן על עצמה והמחויבות של ארצות הברית לעמוד לצדה".

 

שר ההגנה האיראני, שממשלתו מתמודדת עם משבר כלכלי חמור נוכח הסנקציות שהשיתו עליה, ביקר את דבריו של רומני ואמר: "הבעיה הכלכלית היא אחד הגורמים החשובים למצביע האמריקני, אך אף אחד מהמועמדים לנשיאות, לא הדמוקרטי ולא הרפובליקני, לא הציג פתרון כיצד לצאת מהמיתון שהם נכנסו אליו", אמר וחידי. "במקום להתמקד במה שחשוב לאמריקנים, המנהיגים האמריקנים עוסקים בסוגיות חסרות ערך עבור הציבור שלהם", צוטט השר ברשת הטלוויזיה האיראנית בשפה האנגלית, פרס טי.וי.

 

הסנקציות שארה"ב והאיחוד האירופי כבר הטילו על מגזר הנפט האיראני הורידו את המכירות לאירופה, סין, הודו, יפן ודרום קוריאה מ-2.5 ל-1.8 מיליון חביות ביום. הסנקציות גורמות לאיראן נזק של 63 מיליון דולר ביום. המדינות האסייתיות הגדולות צמצמו את ייבוא הנפט, אבל אינן יכולות לוותר עליו לחלוטין בהיעדר חלופות.

 

גם לפני כשבועיים הודיע הממשל האמריקני על סנקציות נגד יותר מ-50 ישויות ואישים באיראן הקשורים לרשותות הקנייה, הנפט והספנות של הרפובליקה האיסלאמית. משרד האוצר האמריקני הטיל את הסנקציות על חברות הקשורות למשרד ההגנה האיראני, למשמרות המהפכה, לחברת הספנות הלאומית וכן על אוניברסיטה. לדברי בכיר בממשל, מדובר בסנקציות המקיפות ביותר עד כה אשר נועדו למנוע מאיראן לחמוק מהעיצומים באמצעות חברות קש. 

 

האמריקנים טוענים כי איראן נתונה היום ללחץ כבד והיא תמשיך להרגיש לחץ גובר בגלל סירובה להיענות לדרישות הבינלאומיות לגבי תוכנית הגרעין שלה. תת שר האוצר למלחמה בטרור, דיוויד כהן, אמר כי "הפעולות היום הן הצעד הבא שנועד לחבל בתוכניות הגרעין והטילים של איראן כמו גם על מאמצי ההטעיה באמצעות שימוש בחברות קש למכור ולהעביר את הנפט שלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וחידי. "שיתמקדו במה שחשוב"
צילום: AP
רומני. לא להסיר אופציות
צילום: gettyimages
מומלצים